V70XC ja viskoneliveto

Minkälaisia kokemuksia? Viskolla toteutetuthan on tunnetusti yleensä vähän huonoja, aika monella rikki. Vankimmat viskot säretty oikeasti maastossa ja huonoimmat särkyy jo maantieajosssa. Mutta mikä on V70XC:n tilanne?

Ei ole tarkoitus ajaa "oikeassa maastossa", korkeintaan huonoja teitä jossa tarvitaan maavaraa ja sitten tietenkin näitä jääpintaisia ja polanteisia teitä. Hermot menee näiden vajaavetoisten kanssa.
5908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Haldex pohjainen etuveto, jossa tulee tarvittaessa takaveto mukaan. Ei siis oikea jatkuva neliveto. Lisäksi ainakin vanhemmissa se toimi vain alle 30km/h nopeuksilla. Nykyisistä en oo varma.

Äänestä

jatkuva neliveto on vanhanaikainen jota käyttää esim subaru, kalliimmissa autoissa on haldex systeemit

1Äänestä

Paitsi että kun V70xc meinaa v70 mk1 ja mk2 vuoteen 2002 saakka. Vuonna 2003 tuli mallinimi Xc70 ja siinä on Haldex . Aiemmassa on viskokytkimellä. Molemmathan on paskoja verrattuna esim. Torseniin (eli esim. Audin quattrot). Volvon Haldexithan ei oikn kestä, mutta kestääkö visko sitäkään?

Äänestä

viskokytkin oli muissakin autoissa aikoinaan myös audissa maailma muuttuu

Äänestä
  • Juu, siksi sanoinkin että "viskolla toteutetuthan on tunnetusti yleensä vähän huonoja" ja "Molemmathan on paskoja verrattuna esim. Torseniin".
    Haldex kehittyy koko ajan mutta silti niissä on aika paljon ongelmia.

    Mutta miksi Volvon viskon kanssa (ja myös Haldexin) kanssa on niin paljon ongelmia. Ilmeisesti siellä on jotain boori ja holkki ongelmia sekä vuotoja viskossa ja Haldexeissa. Myös elektroniikka Haldexeissa on ongelmallinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


32r222r kirjoitti:

Minkälaisia kokemuksia? Viskolla toteutetuthan on tunnetusti yleensä vähän huonoja, aika monella rikki. Vankimmat viskot säretty oikeasti maastossa ja huonoimmat särkyy jo maantieajosssa. Mutta mikä on V70XC:n tilanne?

Ei ole tarkoitus ajaa "oikeassa maastossa", korkeintaan huonoja teitä jossa tarvitaan maavaraa ja sitten tietenkin näitä jääpintaisia ja polanteisia teitä. Hermot menee näiden vajaavetoisten kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu