Renttu Hursti ja kristilliset valinnat

huuliherpes

Helsingin kaupunginvaltuutettu Rene Hursti ei ole niin hyväsydäminen ja epäitsekäs kuin millasena haluaa esiintyä. Nuorena hänen lempinimensä oli Renttu ja sillä on syynsä. Täysin eri maata kuin veljensä Mikko ja Heikki, jotka kulkivat koko ajan isänsä tietä. Rene lähti avustuskuvioihin vasta kun vanha leipä oli vaihtunut pullaan ja rusinoihin. Kristillisen Uusi elämä-lehden jutuissa, jossa Hursteista kerrotaan, ei mainita Reneä ollenkaan ja käytännössä hän ei ollut osallinen missään perheen jutuissa. Finnairin pukkina hän oli, mutta kännissä kuin sika, kuten viimekin kun löi umpihumalassa hoitajaa. Myötähäpeä kuvaa näitä reissuja.

Rene asui ja eli aviossa Mäntsälässä menneinä vuosikymmeninä ja ensimmäisen vaimon silmäsairauden pahentumisen johtaessa näkökyvyn menetykseen, ei Renestä ollut miestä jatkamaan sitä elämää, vaan otti eron ja haki uuden naisen Thaimaasta.
Kunnallisvaaleissa 2000 Hursti oli Suomen Kristillisen liiton eli nykyisen KD:n listalla Mäntsälässä ja sitä ennen SMP:n porukassa.

7

944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanha aloitus, mutta itse muistan Renen parhaiten siitä, kun hän kilpaili Onnenpyörässä ja Kymppitonnissa. En siis tiennyt häntä muuten ja olin silloin vielä alaikäinen kun nämä ohjelmat esitettiin.

    • Anonyymi

      Varsinainen rosvo koko jätkä. Tilailee pienyrittäjiltä tavaraa ja yrittää maksaa pimeästi ja kun ei hyväksy ei maksa laskullakaan. Ei voi periä kun ei ole luottotiedot kunnossa. Tyypillinen demari. Esittää hyväntekijää, mutta on pelkkä oman onnen tavoittelija ja rosvo.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Itse uskon itse aidoista vasemmistoliittolaisista huomattavasti enemmän.

        Tuo tyyppi ei olisi kohdallani koskaan mennyt läpi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse uskon itse aidoista vasemmistoliittolaisista huomattavasti enemmän.

        Tuo tyyppi ei olisi kohdallani koskaan mennyt läpi.

        Rene Hursti oli vasemmistoliiton valinta.


    • Anonyymi

      No eipä tosiaa. Misteri kusettaa pienyrittäjiä ihan huolella ja jättää laskut masamatta eikä periä voi kun äijällä ei ole luottotietoja. Saatanallinen mulkku jos multa kysytään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2081
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1409
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1212
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1027
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      994
    9. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe