Kokemuksia polven rustovauriosta kellään?

Mietteliäz

Sain torstaina tietää että polvessa on rustovaurio. Tai siis sellanen sana oli magneettikuvien lausunnossa lukenut, en oo ite nähnyt sitä ja ens vkolla vasta aika lääkärille, ni saa tietää mitä siellä oikein on näkynyt.
Mut siis onks kellään kokemuksia polven rustovauriosta? Luin että se voi tulla siitä jos esim polvessa on ollut eturistiside revennyt ni siitä tulee rustovaurio ja rustovauriosta lopulta nivelrikko. Eturistiside on osittain revennyt, sille ei oo tehty mitään.

10

4164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti123

      Jep, rustovaurio on ollut vuodesta 1989 muuta polvivammaa. Ei ole vaarallista eikä kannata tarttua niihin magneettikuvien lausuntojen sanoihin liikaa. Joskus voi pahetessaan óireilla rutisemalla. Eturistisiteen korjauksesta en osaa sanoa mitään, paitsi mene ortopedian erikoislääkärille - niin olet varmaan käynytkin kun magneettikuvat on otettu? Ei muuta kuin jumppaamaan ahkerasti reisilihaksia, ne tukevat polvea. Pahinta mitä voit tehdä on se, että alat nyt varoa liikkumista.

    • minun_mielipide

      Rustovaurio voi johtua, mitä olen ymmärtänyt, väärästä kalsiumista kuten maidosta.
      Näin oli minun kohdallani. Lopetin maidon juonnin, niin polvet tulivat huomattavasti paremmiksi. Tästä on yli 20 vuotta aikaa, eikä polvissa ole ollut ongelmia eikä muutakaan vaivaa.
      Toinen syy nivel ongelmin on rasvan puute, joten nivelien voitelu on niin ja näin.
      Ja se väkin rasva koostuu monilla keinotekoisista kemianteollisuuden rasvoista.

    • syöpis

      Kierukka poistettiin parikymmentä vuotta sitten. Sen jälkeen polvi klonksui ja kuormitettaessa kipeytyi.
      Ryhdyin kuntouttamaan sitä hieman alle 60-vuotisena ja sain toimintakyvyn takaisin.
      Puntilla pääsin maastavedossa 180kg:oon kolmessa vuodessa.

      Sen jälkeen yksi olkaleikkaus ja 3 suolistosyöpäleikkausta. Lihasvoimani palautui jokaisen jälkeen entiselle tasolle.

      Viime vuoden helmikuussa murtui ko. polvea vatakkaisen jalan nilkka. 2,5kk:n loikkiminen operoidulla koivella aiheutti kivuliaan nivelrikon joka diagnostisoitiin viime maanantaina.
      3kk:n kapselikuuri menossa ja sen tulos on lekurin mukaan 50:50.
      En pysty kyykkäämään, en tekemään täysimittaista maastavetoa, en mitään suuria lihasryhmiä kuormittavaa.
      6:sta viikkotreenistä olen yhden vaihtanut puolen tunnin kahvakuulaan puoli tuntia venyttelyä. Tarpeeseen molemmat.
      On vaan paskamoista antaa periksi raihnistumiselle. En usko, että tästä enää toivun likimainkaan entiselleni.

    • maailma-on-ihmeellinen

      Luen parhaillaan kansanparantajan Hannea Karppisen kirjaa Selän Viisaus.
      Sieltä löytyy aika mielenkiintoisia juttuja, miten niveliä on korjattu ja ilman leikkausta. Tämä ei tietystikään toimi kaikilla, mutta kannattaa tutusta.

    • kylläsattuu

      Mulla on todettu jo kymmenen vuotta sitten kondromalasia (ruston pehmenemistauti) joka on aihettanut rustovaurioita polviin. tällä hetkellä sääri- sekä reisiluu hankaavat toisiaan olemattoman ruston takia mutta kun ei leikata niin ei leikata vaikka elämä on täyttä tuskaa päivästä toiseen.

    • Mietteliäz

      Hah, todella kivaa kun erään alan lääkäri lukee magneettikuvien lausuntoo ja sen lisäks viel ite tulkihtee niitä kuvia ja kertoo rustovaurio-asian faktana, vaikkei asiasta edes mitään tiennyt! Mut onneks siitä pystyi tekee valituksen, ni ei tästä lähin tunge nokkaansa asioihin, jotka ei selvästikään sen osaamisalaan kuulu!

      No polvessa ei rustovauriota ole. Pieni hyvälaatuinen muutos rustossa on fysiatrin mukaan. Mut se ei tienny että mistä johtuu että polvi ei mee koukkuun kokonaan, jää 10 astetta vajaaks tmv. Laittoi sen vuoksi ortopedille lähetteen että tarviix uudelleen ruveta tähystää...

      Ekan tähystyksen jälkeen en oo pystyny menemään kyykkyyn, en polvilleen edes pehmeällä alustalla eikä voi tod.näk ees pyörällä ajaa koska polvihan ei mee koukkuun! Eikä kokenut fysiatri osannut selittää syytä.

      Taitaa mun polvi olla lääketieteelle liian kova pala purtavaks. Siltä ainakii nyt tuntuu..

    • Tässä tarinani. Loukkasin polveni 2017 kesällä urheiluharrastuksessa. Kävin ottaa omakustanne magneettikuvat ja lääkäri ei todennu mitään pahempaa siellä olevan. Sovittiin että yritetään kuntouttaa polvea. Kävely onnistui mutta hieman ontuen. 2018 maaliskuussa en enään pystynyt oikein kävelemään kunnolla ja polvessa oli leposärkyä. Polvi tähystettiin ja sieltä löydettiin 1x1.5cm alueen rustovaurio. Oli polvilumpion alla ja ei kantavalla pinnalla.

      Tähystyksen jälkeen alkoi kova kuntoutus. Minua varoitettiin, että kuntoutus tulee olemaan rankkaa mutta se kannattaa tehdä kunnolla ja tulee kantaa hedelmää tulevaisuudessa. Minulla oli monta kertaa kuntoutuksen aikana hetkiä jolloin luulin että nyt polveni meni uudestaan hajalle. Yhtä äkkinen kipu, mutta jokaisella kerralla kipu lähti pois levolla,

      Nyt kun tähystyksestä on kulunut 1v6kk niin nyt polveni tuntuu hyvältä. Olen käynyt juoksulenkeillä ja harrastanut muutakin urheilua. Pieni tunne minulla siellä polvessa on edelleen, mutta mikä tärkeintä se tuntuu vahvalta ja voin luottaa siihen vaikka teen vähän rajumpiakin liikkeitä.

      Kannustuksen sanana kaikille, jotka käyvä tämän prosessin läpi on se, että olkaa kärsivällisiä kuntoutuksen aikana. Kipu kuuluu myös asiaan. Itse ainakin huomasin tietyn toistuvan kaavan millä varmistuin että mitään pahempaa ei tapahtunut. Kun tein jonkun liikkeen polvellani ja jos tunsin äkkinäistä kipua liikkeen aikana niin tein tuon saman liikkeen uudelleen jos kipu oli vähäisempi sillä kertaa niin tiesin että se oli sellaista hyvää kipua. Rusto alueellehan muodostoo sellainen arpikudos. Ja tuo äkkinäiset kivun tunteet oli minulla vain kertoja jolloin tuo arpikudoksen rososet kohdat vain tasoittuivat ja pinta tuli tasaisemmaksi ja tasaisemmaksi.

      Pitkä on ollut tie itselläni ja kyllä tämä on jättänyt pienen pelon takaraivoon ettei kyllä toista kertaa jaksais tuollaista kuntoutus rumpaa käydä läpi, mutta kiitollisin mielin nyt kun pystyy taas elämästä nauttii täysin :) T.Samuli Riihikoski

      • Anonyymi

        Enpä ole aiemmin kuullut, että arpikudokset tasoittuu minkäänlaisella kuntoutuksella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enpä ole aiemmin kuullut, että arpikudokset tasoittuu minkäänlaisella kuntoutuksella.

        Mulla voi olla termit hukassa. Mutta jos oikein käsitin niin kun tehdään mikrofraktuura toimenpide niin siinä ei kasva uutta rustoo vaurioituneen tilalle vaan luun pinnalle muodostuu hieman samantapainen suoja mitä vaurioituneen ihon pinnalle.

        Esim urheilijat joille tehdään tämä toimenpide niin heidän polvensa laitetaan sellaiseen koneeseen joka pitää polven liikkeessä. Näin estetään pykälien synty tuohon arpikudos alueelle. Itselläni ei tuota konetta ollut ja huomasin kyllä sen kun tuollaiset pykälät tasoittuivat. Tuntas :)


    • Anonyymi

      Ongelma syntyy jos kuntoutus vaiheessa henkilö pelästyy noita hetkellisiä kiputiloja ja alkaa rajoittaa polven liikettä. Tämä toiminta kasvattaa vain noita pykäliä ja on vaara että nämä pykälät jäävät polveen. Itse kuntoutin polvea 1v6kk ja välillä pääsi itku kun en uskonut että tästä enään polvi tulisi, mutta nyt tehty jo juoksulenkkejä ja kaikki näyttää paljon valoisammalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6818
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      49
      1083
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe