Miksi uskovaiset kirkolliset liittyisi

MIksi ette uskovaiset kirkolliset meini ja liittyisi vapaiden suuntien seurakuntiin!

Pääsisitte kertaheitolal eroon kahdesta kiusasta, Lutterin sukellusvenestä ja Lapin ongelmasta!

niissä seurakunnissa ei harrasteta ihmissyöntiäkän eikä harrasteta muitakaan rituaaleja vaan pysytellään ihan vaan Sanan turvakehikon sisällä!
13109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lapin ongelma ei ratkeaisi, vaan sen ratkaiseminen siirtyisi tulevaisuuteen tiedän lastenne sukupolville. kyse on epäraamatullisesta seurakuntaopista ja väärästä huoneenhallituksesta, joka ei sillä muutu oikeaksi, että aika-ajoin lakaistaan eri mieltä olevat ulos milloin minkäkin verukkeen perusteella.

Huomaa kirjoittaja, että yrität ulkoistaa syytä seurakunnan tilasta uskovaisille kirkollisille, etkä itse näe mitään ongelmaa siinä, että seurakunnassa opetetaan Raamatun vastaista oppia. Oppi on Raamatun vastainen ja Pyhän Hengen työn itselle rajaava, ulkoisia tunnusmerkkejä ylikorostava.

Mutta on suorastaan hellyttävää, että ajattelet näin laajakatseisesti ja epäitsekkäästi uskovaisia kirkollisia. Sinulla ei varmastikaan ole mitään taka-ajatuksia.

Äänestä

Ei ne uskalla,kirkon sukellusveneessä ei pelaa navigaattori,se on ohjelmoitu viemään ainoastaan vatikaanin ovelle! Jos sen saiskin ohjattua laplandiin niin sielä se tulis korjattua ja sillä olis turvallista jatkaa matkaa.

Äänestä
  • Kökkö oot sä ihana ja sun nimimerkkis voikökkö.

    Sun jutut vaan on aika kökköjä. Vanhimmat kirkon johtoon, hehe.

    Äänestä

Huutavat että on vääräoppi muttei perustele.. analysoi gunnarin saarnasta youtubesta, mikä on väärää oppia??

Äänestä
  • Perustelu on yksinkertainen. 1.Joh. 4: 1-3

    1 Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja. 2 Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta. 3 Yksikään henki, joka kieltää Jeesuksen, ei ole Jumalasta. Sellainen henki on Antikristuksen henki, jonka te olette kuulleet olevan tulossa ja joka jo on maailmassa.

    Lapin vanhimpien ajama oppi rikkoo tätä Raamatunkohtaa vastaan. He haluavat vastoin tätä Raamatun Sanaa sanoa, kuka on elävä kristitty, ja missä menee kristillisyyden raja. Sellaista oppia ei saa levittää.

    Gynnar voi puhua kauniiisti, mutta jos hänellä on tämä käärme povessaan, jonka mainitsin, ei auta mitään. Erottelusta, eriseuraisuudesta, lahkolaisuudesta, tuomiohengestä ja hengellisestä ylpeydestä pitää ensin tehdä parannus. Sitä kautta seurakunta ja sen opetus lähtee tervehtymään. Ei ennen.

    Äänestä

Epäuskoinen pilkkaaja, miksi koko ajan provosoit Jeesuksen seuraajia, häneen uskovia?

Lutherin oppi on lähimpänä alkukirkon oppia, siksi me Jeesukseen uskovat olemme evankelisluterilaisia.

Äänestä
  • No jos on lähinnä alkukirkkoa niin miksi lutterisi halusi tuhota kaikki aikansa uskovat ja juutalaiset, kerro missä se alkukirkon oppi sellaiseen toimiin antaa opastusta??!!

    eiköhän sellainen oppi ollut kotoisin ihan samasta reijästä mistä hitleri oppinsa ammensi!

    Äänestä

Kysymys ei suinkaan ole mistään lapin ongelmasta, vaan koskee koko kristikuntaa. Kysymys lain täyttämisestä ja ympärileikkauksesta jakoi seurakuntaa jo alkukirkon aikana. Juutalaiset eivät millään käsittäneet sitä, ettei Jeesukseen uskovan pitäisi myöskin täyttää.

Kysymys on siitä, tuleeko ihminen uskon kautta Jeesuksessa Kristuksessa vanhurskaaksi, siis riittääkö Kristuksen uhri sovittamaan syntisen synnit, vai pitääkö vanhurskauttamiseen sotkea mukaan lisäksi ihmistekoja. Ja pilkata näin Kristusta, jonka teko (uhri) on täydellinen ja vanhurskauttaa syntisen uskon kautta.

Äänestä
  • Mitä tekoja siihen sitten on sotkettu??? Kuuntele Gunnarin ja Arvid Hornin saarnat youtubesta. Siinä ei ole lakivanhurskautta!

    Äänestä

  • Mistä muuten kirkkouskikset saavat neuvoja? Varmaan vasebuukista suora linja paavi francisgukselle.

    Äänestä

  • KaidanTienKulkija kirjoitti:

    Mitä tekoja siihen sitten on sotkettu??? Kuuntele Gunnarin ja Arvid Hornin saarnat youtubesta. Siinä ei ole lakivanhurskautta!

    Pitää tehdä tiliä mintuista ja tilleistä. Kirjaimellisesti näin. Tunnettu paremmin nimellä Fariselaisuus.

    Äänestä

voi kauheaa millaista omaa vanhurskautta että pitää ihan itse uskomiseen ryhtyä!!

EIkö lahjavanhurskaus riitäkkään, kertokaa kirkkoon nojailevat miten asia on?

Äänestä

Kun siis Jeesus huutaa että tulkaa,kaikki on valmista, niin ihanko itse pitää siis tulla, eli mennä eli liikahtaa paikaltaan Jeesuksen suuntaan, niinkö?
minusta se haiskahtaa pahasti fariseuksien touhulta sellienen itse meneminen ja tekeminen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


onhanseturvallista kirjoitti:

MIksi ette uskovaiset kirkolliset meini ja liittyisi vapaiden suuntien seurakuntiin!

Pääsisitte kertaheitolal eroon kahdesta kiusasta, Lutterin sukellusvenestä ja Lapin ongelmasta!

niissä seurakunnissa ei harrasteta ihmissyöntiäkän eikä harrasteta muitakaan rituaaleja vaan pysytellään ihan vaan Sanan turvakehikon sisällä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu