Turun kaupungin hyvinvointitoimialan johtaja Riitta Liuksa on siirrettävä syrjään virantoimituksesta, kunnes väärinkäytökset kaupungin vanhuspsykiatrian suljetulla G1-osastolla on selvitetty, Turun Vasemmisto vaatii.
Pahoinpitely, vapaudenriisto ja virkavelvollisuuden rikkominen. Nämä ovat alustavat rikosnimikkeet, joilla poliisi tutkii Kupittaan suljetun G1-osaston tapahtumia. Rikoksista epäiltynä on poliisin mukaan useita henkilöitä.
Turun kaupungin hyvinvointitoimialan johtaja Riitta Liuksa on ideologisista syistä, Liuksa on kokoomuslainen, ajanut voimakkaasti vanhuspalveluiden yksityistämistä.
Lue lisää: http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3508744-turun-vasemmisto-vaatii-hyvinvointitoimialan-johtajan-siirtamista-syrjaan
Tutustu taustoihin: http://www.ts.fi/uutiset/turun seutu/849213/Poliisilla useita epailtyja G1osaston kaltoinkohteluista
Katso mitä tutkijat sanovat: http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/341206/THL Kilpailuttaminen ei paranna vanhustenhoidon laatua
Pahoinpitely, vapaudenriisto ja virkavelvollisuuden rikkominen. Nämä ovat alustavat rikosnimikkeet, joilla poliisi tutkii Kupittaan suljetun G1-osaston tapahtumia. Rikoksista epäiltynä on poliisin mukaan useita henkilöitä.
Turun kaupungin hyvinvointitoimialan johtaja Riitta Liuksa on ideologisista syistä, Liuksa on kokoomuslainen, ajanut voimakkaasti vanhuspalveluiden yksityistämistä.
Lue lisää: http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3508744-turun-vasemmisto-vaatii-hyvinvointitoimialan-johtajan-siirtamista-syrjaan
Tutustu taustoihin: http://www.ts.fi/uutiset/turun seutu/849213/Poliisilla useita epailtyja G1osaston kaltoinkohteluista
Katso mitä tutkijat sanovat: http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/341206/THL Kilpailuttaminen ei paranna vanhustenhoidon laatua
Vastaukset 37
Vanhimmat
Vakavaa keskustelua tästä vakavasta aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14134830/turun-kauhujen-osasto
Turun kaupunginhallituksen jäsen Johannes Yrttiaho (Vasemmistoliitto) kritisoi voimakkaasti Turun kaupungin johdon toimintaa ja kysyy, millä perusteilla hyvinvointitoimialan johtaja Riitta Liuksa (Kokoomus) voi jatkaa virassaan rikostutkinnan aikana.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016022521168107_uu.shtml
Vasemmistoliiton valtuutettu Yrttiaho nostaa Iltalehdessä esille, että hoitotyön resurssien puute on suurin syy väärinkäytöksiin. Hän kertoo saaneensa lukuisia yhteydenottoja myös kaupungin muun kuin psykiatrisen vanhustenhoidon epäkohdista.
Tarvitaan lisää rahaa. On palkattava riittävästi hoitajia. On selvää, että Kokoomuksen jatkuva kiristyspolitiikka vie edellytyksiä eettisesti korkeatasoiselta hoitotyöltä missä tahansa. Mutta erityisen vakavia seurauksia sillä voi olla niissä vaativissa olosuhteissa, jollainen suljettu psykiatrinen osasto on.
Kokoomuksen aloitteesta tehdyt jatkuvat sosiaali- ja terveystoimen uudelleenjärjestelyt ja organisaatiouudistukset ovat hämärtäneet johtotason vastuita. Samaan aikaan käytännön hoitotyöntekijät ovat ylikuormitettuja.
Selvää on ainoastaan, että virkapummit ovat paskasakkia. Rahaa menee nyt jo liikaa virkavarkaiden taskuihin.
Yrttiahokin on pelkkä pummi, lässyttää vaan, mutta ei tee mitään todellista.
Selvää on ainoastaan, että lopeta se lässyttäminen ja tee jotakin todellista.
Terveisiä Turun kaupunginsairaalan ruumishuoneelta:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012120416409751_uu.shtml
Ei häntä kukaan erota suojatyöpaikassa märehtivä täysin osaamaton ketale
Se ämmä pitäis laittaa vankilaan loppuiäkseen tuollaiset kokoomuslaiset hirviöt eivät kuulu Suomeen
Sitä ämmää ei eroteta ennen kuin julkisesti kameroiden edessä ampuu ihmisen kuoliaaksi tyypillinen kokoomusvirkamies joka nauttii hyväpalkkaisesta suojatyöpaikasta äänestäkää kuntavaaleissa kokoomusta niin sama paska jatkuu
KAIKKI LÄÄKÄRIT JA HOITAJAT !
VÄHENTÄKÄÄ KAIKKIEN LÄÄKEITÄ NIITÄ EI TARVITSE OLLA 8---32kpl PÄIVÄSSÄ
ETTE EDES LUE NIIDEN YHTEYS VAIKUTUKSIA!
siinä kyllä päässä aivot sulaa tulee vapinaa ,katkokävelyä virtsankarkailua joka on potilaalle häpeä jolle HÄN EI VOI MITÄÄN ENÄÄ LÄÄKKEIDEN SEURAUS!!!!!!!!!!!!!!!!1111
7
KAIKKEA UUDISTETAAN MILLOIN HOITO TULEE INHIMILLISEKSI?
että uskaltais PUHUA LÄÄKÄRILLE ETTÅ EI TARVITSEIS PELÄTÄ
seuraamuksia.
kaikki pitåå olla potilaslähtöistä.
empaatinen lääkäri vaikuttaa sinällään parantavasti.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1672
Arvokas vanhuus 2, osallistukaa, aikaa reilu 2 kuukautta,
tämä ryhmä on jätetty heitteille ja yhä lisää leikataan,
vanhukset ja vammaiset on hallituksen säästökohteita,
siitä kärsii myös hoitajat ,
asiaan on saatava korjaus eikä sitä halua yksikään eduskuntapuolue,
demaritkin oli valmiit leikkaammaan näistä 300-600 milliä hallituksessa ollessaan, nyt ollaan taas toista mieltä.
Aloite on erittäin hyvin perusteltu. Lainsäädännöllisesti se on pätevämpää kuin useimmat nykyhallituksen kiireessä sorvatut esitykset. Suosittelen.
Tässä esimerkkiä turkulaisille:
Aino-Kaisa Pekosen mielestään iäkkään henkilön oma mahdollisuus valita, miten ja missä palvelut saa, on jäänyt heikoksi (IS).
Sitten hän tunkeutuu hoitajan kanssa luvatta Riihemäkeläisen kotiin aamuyöllä kello kaksi. Minä en hyväksy tällaista lainkaan sanoo asunnon omistaja. Kerroin heille, että en hyväksy sitä, että kotihoidon ulkopuolinen henkilö tulee kotiimme.
Että sellainen on Pekosen tarkoittama ”mahdollisuus valita”? Kansanedustaja tulee ”hoitamaan” kiellosta huolimatta!
Vai niin.
Turun tauti ei saa levitä muualle Suomeen.
Nostetaan asia esille niin tieto leviää.
Tiedon pitää levitä että tauti ei leviä.
>> Turun kaupunginhallitus sai maanantaina selvityksen kaupungin vanhuspsykiatrian G1-osastolla ilmenneistä väärinkäytöksistä.
Kaupunginvaltuutettu Johannes Yrttiaho (Vasemmistoliitto) esitti lähettämänsä tiedotteen mukaan, että kaupunginhallitus käynnistäisi menettelyn hyvinvointitoimialan toimialajohtajan virasta pidättämiseksi, kunnes tutkinta on suoritettu.
- Vastuun pakoilua, johon syyllistyvät sekä virkajohto että poliitikot. Asiaan olisi tullut kaupunginhallituksen puuttua jo aikaisemmin, Yrttiaho kommentoi.
Hän esitti myös, että kaupunginhallitus olisi arvioinut uudestaan toimialajohtajan päätöksen salata vuoden 2013 selvitys.
- Nyt herää epäilys, onko salausperusteita asiakirjan salaamiseksi kokonaan edes olemassa, Yrttiaho kyseenalaistaa.
Kilpailutus -> Yksityistäminen -> Heitteillejättö.
Li Andersson ryhtyy ajamaan joukkokannetta ja kotikaupunkinsa pitkäaikaispotilaiden ihmisoikeuksia:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016030321212304_uu.shtml
Turun tauti vain voimistuu vuosien myötä. Vanhukset, lapset, köyhät ja sairaat jätetään heitteille. Turun kokoomuspoliitikkojen ainoa keino on vimmainen yksityistäminen kaverien yrityksille. Minna arve, riitta liuksa jouko turto ja petteri orpo saisivat kokeilla mitä on elää ilman rahaa ja rikkaita kavereita. Tuossa vain osa kokoomuslaisista hyeenoista nimet tahallaan pienillä kirjaimilla koska nämä raadonsyöjät eivät muuta ansaitse.
ei Turun tautia isompaa löydy mistään Suomesta Riitta Liuksa kokoomus on osallistunut niin moneen katastrofiin jotka ovat johtaneet pahoinpitelyihin ja kuolemiin miten tuollainen hyeena voi jatkaa virassaan
Nimenomaan annetaan hoito yritykselle joka tappaa ihmisiä eikö Turun viranhaltijoilla ole omaatuntoa ei ainakaan kokoomuslaisilla porukat hautaan ja Virtaselle 3000 euron palkankorotus samaa ihmissyöjäsakkia melkein kaikki turun poliitikot
Turun tauti on kokoomuslaisten tekosia matintalot ym sen jälkeen Jouko Turto pitäisi saada vastuuseen miljoonien tuhlaamisesta Turussa kokoomuspoliitikot antavat kavereille hommat vapaalla budjetilla eivätkä saatanat osaa hävetä
Suomessa tapahtuu uusia parempia asioita, mutta vaan kun pannaan ne itse tapahtumaan.
Li Andersson selvittää joukkokanteen mahdollisuutta potilaiden oikeusturvan toteutumiseksi. Kokoomuslainen kaupunginjohto haluaa pestä kätensä.
Ei ainakaan Turussa Kokoomus tappaa koko kaupungin
Tämäkin on ajallemme tyypillinen kysymys. Se ei synnytä yhteiskunnallista väittelyä. Kukaan ei puolusta vähäosaisimmilta leikkaamista. Mutta jotkut tekevät sitä silti. Ja nämä jotkut eivät esitä julkisessa keskustelussa mitään perusteluja toimintatavalleen. Ainoa julkilausumaton peruste on erioikeus vain tehdä niin.
Tällaiset kysymykset ovat eettisesti kestämättömiä ja yhteiskuntarauhaa murentavia. Samasta syystä Sipilän, Stubbin, Soinin hallituksen ideologia on niin mätä. Ja siksi se joutaa kuolla.
Li Andersson on alkanut selvittää joukkokanteen mahdollisuutta turkulaisten päähänpotkittujen ja hyväksikäytettyjen potilaiden oikeusturvan takaamiseksi!
Ruumiita unohtunut vuodeksi kellariin ja mielipuolista ei tiedä, onko ne enää hoitajina vai hoidettavina. Kai sieltä G1:stä seuraavaksi tulee näitä päänleikkausvideoita julkisuuteen tai joku "osaston sisäinen sarjapanija".
Ryhmäkanteen käyttö tällaisessa tilanteessa takaa ihmisarvon koskemattomuuden sellaisillekin, joilla ei ole itsellään sitä resursseja puolustaa.
Ryhmäkannetta vastustavat Kokoomus ja liikemiehet.
Totta kai vastustavat he haluavat vain lisää rahaa itselleen ja kavereille Rostedt on yksi suurimmista roistoista
Kokoomus haluaa näivettää ja tappaa suomalaiset työntekijät nälkään ja tuoda ulkomailta kielitaidottomia "työntekijöitä" viiden euron tuntipalkalla kokeilpaaka itse lahtarit
Tällä tavoin hoidetaan Kokoomuslaisittain yksityiseen laskuun:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201703062200081285_uu.shtml
Li Andersson nostanut tärkeän asian esille eduskuntatasolla aikoinaan. Muuten eivät lehdet kirjoittaisi vieläkään mitään.
eikä jäänyt siihen kuolleita on tullut hänen toimialallaan paljon todella härski kokoomuslainen ÄMMÄ