"Etusivu Kotimaa SK: Kittilässä lähes koko valtuustoa epäillään virkarikoksista
MAINOS
SK: Kittilässä lähes koko valtuustoa epäillään virkarikoksista
TYKKÄÄ15KOMMENTOI13JAA:11
KOTIMAA 26.2.2016 14:46 STT
Lapin Kittilässä lähes koko kunnanvaltuustoa epäillään virkarikoksista, kirjoittaa Suomen Kuvalehti. Kunnanhallituksen yhdeksästä jäsenestä epäiltyjä on kahdeksan ja kunnanvaltuuston 27 jäsenestä epäiltyjä on 23.
Kunnanhallituksen puheenjohtajaa ja varapuheenjohtajaa sekä valtuuston varapuheenjohtajaa epäillään SK:n mukaan myös törkeän petoksen yrityksestä. Asia on jo syyteharkinnassa.
Epäilyt liittyvät kunnanjohtaja Anna Mäkelän toissavuotiseen erottamiseen, jonka Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on katsonut laittomaksi. Kunnanjohtaja sai potkut, vaikka valtuustoa varoitettiin ennalta, että ne annetaan laittomassa järjestyksessä.
Luottamuskärhämät Kittilässä alkoivat, kun Mäkelä oli tehnyt tutkintapyynnön poliisille kunnassa sijaitsevan lasketteluhissiyhtiön toimitusjohtajan toimista."
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/kittila-joutui-umpikujaan-23-valtuutettua-epaillaan-virkarikoksista-suomen-ennatys/?shared=311134-48834dfe-4
MAINOS
SK: Kittilässä lähes koko valtuustoa epäillään virkarikoksista
TYKKÄÄ15KOMMENTOI13JAA:11
KOTIMAA 26.2.2016 14:46 STT
Lapin Kittilässä lähes koko kunnanvaltuustoa epäillään virkarikoksista, kirjoittaa Suomen Kuvalehti. Kunnanhallituksen yhdeksästä jäsenestä epäiltyjä on kahdeksan ja kunnanvaltuuston 27 jäsenestä epäiltyjä on 23.
Kunnanhallituksen puheenjohtajaa ja varapuheenjohtajaa sekä valtuuston varapuheenjohtajaa epäillään SK:n mukaan myös törkeän petoksen yrityksestä. Asia on jo syyteharkinnassa.
Epäilyt liittyvät kunnanjohtaja Anna Mäkelän toissavuotiseen erottamiseen, jonka Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on katsonut laittomaksi. Kunnanjohtaja sai potkut, vaikka valtuustoa varoitettiin ennalta, että ne annetaan laittomassa järjestyksessä.
Luottamuskärhämät Kittilässä alkoivat, kun Mäkelä oli tehnyt tutkintapyynnön poliisille kunnassa sijaitsevan lasketteluhissiyhtiön toimitusjohtajan toimista."
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/kittila-joutui-umpikujaan-23-valtuutettua-epaillaan-virkarikoksista-suomen-ennatys/?shared=311134-48834dfe-4
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kämäessä sama homma
Kämäkiset eiöle kuin saatanan lampaita, kun kaikki oikeusinstanssit on tuominneet, niin kukaan ei uskalla nostaa kannetta käki halintoa vastaan
joss persut oiss tehneet vastaavaa laki rikkuria, niin yleiset hirttäjäiset olisi olleet kansanhuvina ja naurut raikuneet, mitäss ne tekikään Mussoliinille, saamaa pelkäsi Aatu ja poltatti munasa, kun palleja oli vain yksi ja sekään ei ollut laskeutunut vaan oli yläällä, tappi oli vai tuuman ja päämollukassa reikä sivussa, 60 mililjoonaa sai kuitenkin tapatettua, noo ei paljoa nykyisen se vuodessa eurooppaan syntyy ja kuolee, Staalini kuiteski 3x enemmän kuin aatu, lipsahti kunnan asioista kauass josta saviselekänen kohta riemastuu, hilijasexi on käyny palsta kun Kyyyllä´kin on kuollut ja uus kj ootetaan, ei polo tiijä mihin on nokkasa työntämässä, tai sittenhän tuon kuulee, haukat istuu seipään nokassa oottaen mediumi lihaa
ihmettelen, että h-vedeltä halutaan Kärsämäkeen kj, joko hakija on paniikissa entiseen tai irtiotto entisestä loikatakseen Kärsän nokalta edelleen, elikkä hakee lisääntyvää kokemusta ja meriittiä ja jos selviytyy Kmäellä hengissä ilman 3laki instanssin huomiotta " onkin se kovaa valuuttaa mahdollisesti tulevassa "sivistyneessä kunnassa auki olevaan kj toimeen.
rules http://yle.fi/uutiset/jalleen_omituinen_kaanne_kittilassa_kunta_jatkaa_oikeustaistelua__haluaa_samalla_sovun_ex-kunnanjohtajan_kanssa/8709761
http://yle.fi/uutiset/kittilan_erottamissotku_suurin_osa_valtuutetuista_jaavasi_itsensa/8708775
http://yle.fi/uutiset/kittilan_ex-kunnanjohtajan_erottamissotku_kunta_valittaa_khoeen/8708817
http://yle.fi/uutiset/kittilan_erottamissotku_toimikunta_hieromaan_sopua_ex-kunnanjohtajan_kanssa/8709120
http://yle.fi/uutiset/lisaa_mutkia_kittila-jupakkaan_kolme_rikoksesta_epailtya_ei_jaavannyt_itseaan/8710211
Kotimaa 1.3.2016 klo 17:25 | päivitetty 1.3.2016 klo 17:25
Valtiovarainministeriö puuttui Kittilän tilanteeseen
Valtiovarainministeriö pyytää Kittilän kunnalta selvitystä kuntapoliitikkojen päätöksentekokyvystä.
Kittilän kunnanvaltuusto
Kittilän kunnanvaltuusto kokouksessaan 29. helmikuuta. Kuva: Perttu Ruokangas / Yle
Kittilän vt. kunnanjohtaja Kyösti Tornberg kertoo, että valtionvarainministeriö on ollut hiljattain yhteydessä häneen kunnan hallinnollisista ongelmista. Ministeriö on kysynyt, ovatko Kittilän päättäjät arvioineet riittävästi asemaansa ja tarvittaessa pidättäytyneet tehtävistään.
Ministeriö on kiinnittänyt huomiota myös esteellisyyssäännösten noudattamiseen Kittilässä. Tornbergin mukaan ministeriö kysyy lisäksi, onko päätöksenteon puolueettomuus ja uskottavuus kärsinyt Kittilässä ja onko päätöksentekokyky ylipäätään edelleen olemassa.
Vt. kunnanjohtaja on vieraillut ministeriössä sen pyynnöstä ja vierailulla on keskusteltu Kittilän kunnan päätöksenteon ongelmista. Keskusteluissa tuli esiin myös vaihtoehto, että ylitsekäymättömissä ongelmatilanteissa ministeriöllä tai jollakin muulla taholla olisi mahdollisuus puuttua tilanteeseen. Tämä vaatisi kunnallisen lainsäädännön muuttamista.
Valtiovarainministeriö odottaa Kittilän kunnalta kirjallista vastausta esitettämiinsä kysymyksiin 10. maaliskuuta mennessä. Kittilän kunnanhallitus antaa vastaukset esitettyihin kysymyksiin kokouksessaan 8. maaliskuuta. Silloin esitetään myös toimenpiteitä, joilla kunnan päätöksentekokykyä aiotaan vahvistaa.
Hallinto-oikeus on kumonnut Kittilän kunnanvaltuuston päätöksen irtisanoa kunnanjohtaja Anna Mäkelä. Kunnanvaltuusto päätti maanantaina perustaa toimikunnan käsittelemään Mäkelän potkuihin liittyviä asioita. Valtuusto ei hyväksynyt hallinto-oikeuden kantaa potkuihin, vaan päätti valittaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
http://yle.fi/uutiset/kunnan_pitkittyneisiin_hallintosotkuihin_voisi_puuttua_ulkopuolelta_lakiviisas_ehdottaa/8715763
Kotimaa 3.3.2016 klo 9:18
Kunnan pitkittyneisiin hallintosotkuihin voisi puuttua ulkopuolelta, lakiviisas ehdottaa
Jos kuntalaisten valitsemat päättäjät eksyvät jääviyden ja oikeusjuttujen hetteikköön, valtio pystyisi professorin mukaan ohjaamaan kuntaa tekemään laillisia ratkaisuja.
Video: Olli Mäenpää
10:25
Helsingin yliopiston hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää pohti valtion mahdollisuuksia puuttua peliin tilanteissa, joissa kuntahallinto on halvaantunut. Video: Yle
Kittilän kunnanjohtajan irtisanominen ja sen vuosia kestävä jälkipyykki ovat herättäneet kysymyksen, eikö esimerkiksi valtiovalta voi puuttua kuntien päätöksentekoon loukkaamatta perustuslain kunnille takaamaa itsehallintoa.
Keino ohjata kuntaa noudattamaan lakia on olemassa. Lisäpykälä kuntalakiin muistuttaisi pykälää, jolla jo puututaan talousongelmissa oleviin kuntiin, hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää ehdottaa.
– Ei ole vielä säännöstä, jolla voitaisiin puuttua hallinnolliseen vallankäyttöön kunnassa, mutta erityistä lakia ei siihen silti tarvita.
Taloussotkuihin rinnastettava puuttuminen tarkoittaisi Mäenpään mukaan selvityshenkilöitä, jotka "pehmein keinoin" saisivat kunnan korjaamaan toimintaansa.
– Näin ei tuntuisi, että ulkopuolinen määrää. Se ei olisi puuttumista kuntien itsehallintoon, jos pyrittäisiin ohjaamaan kuntaa noudattamaan lakia.
Ylen aamu-tv:ssä vieraillut Mäenpää pitää hyvin harvinaisena sitä, että valtiovarainministeriö on pyytänyt Kittilältä selvitystä muun muassa kunnan päätöksentekokyvystä ja ja jääviydestä.
Kittilän kunnanvaltuusto irtisanoi kunnanjohtaja Anna Mäkelän marraskuussa 2014. Keskusrikospoliisi epäilee irtisanomista kannattaneita valtuutettuja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Pohjois-Suomen hallinto-oikeus totesi kuukausi sitten, että irtisanominen oli laiton. Kittilän kunnanvaltuusto päätti maanantaina valittaa asiasta korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
LUE MYÖS
SK: Kittilän vt. kunnanjohtaja salasi ministeriön selvityspyynnön valtuustolta 2.3.
Erotettu kunnanjohtaja: Kittilän valitus vain viivyttää oikeuden toteutumista 2.3.
Valtiovarainministeriö puuttui Kittilän tilanteeseen 1.3.
Lisää mutkia Kittilä-jupakkaan: Kolme rikoksesta epäiltyä ei jäävännyt itseään 1.3.
Jälleen omituinen käänne Kittilässä: Kunta jatkaa oikeustaistelua – haluaa samalla sovun ex-kunnanjohtajan kanssa 1.3.
Kittilän erottamissotku: Toimikunta hieromaan sopua ex-kunnanjohtajan kanssa 29.2.
"Tarvitaanko Lex Kittilä?
Levi vetää turisteja Suomesta ja maailmalta. Kittilän kunta on ollut alusta asti mukana Levin kehittämisessä. (Kuva: Kaisa Siren)Levi vetää turisteja Suomesta ja maailmalta. Kittilän kunta on ollut alusta asti mukana Levin kehittämisessä. (Kuva: Kaisa Siren)
Taloudeltaan romahtanut kunta voidaan määrätä lain nojalla pakkoliitokseen toisen kunnan kanssa, mutta sen varalle ei ole lakia, että kunnan hallinto ja päätöksenteko romahtavat. Kittilän hallintokriisi on saanut asiantuntijat miettimään kriisilain tarvetta.
Oikeusoppineet ja kunta-alan asiantuntijat eivät ole innokkaita kommentoimaan Kittilä-asiaa, vaan haluavat pysytellä siitä mahdollisimman kaukana.
Kittiläläiset poliitikot ovat myös itse ärhäkästi puuttuneet siihen, jos joku on kommentoinut asiaa, eräs tutkija sanoi Kuntalehdelle."
kittilän jokainen ukko ja akka joka on luottamustoimissa rikkeisiin syyllistynyt olisi missä tahansa muussa virassa potkittu jo pihalle mutta kun kunnan luottamustoimissa ei vastuut paina. Laki sanoo että kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava lakeja mutta se ei yllä luottamushenkilöihin. Jos jonkun lain laatisivat että lakeja pitää noudattaa kuntapolitiikassa melkein jokaisen kunnan luottamushenkilöt valtaosin saisi samantien potkut. Kärsämäessäkin. Pyhäjärvelläkin lähes identtinen tilanne kittilän kanssa mutta ne jotka pyhäjärven maineen mustasi ja kaupungin varoilla maksoi lopulta titan ulos jatkaa edelleen kuin mitään ei olisi tapahtunut. Sama homma kärsämäessä.
PÄÄTÖKSENTEKO 9.3.2016
Yle: Kittilän kunnanhallitus pitää toimintaansa moitteettomana
Kittilän kunnanhallitus katsoo kunnan päätöksenteon toimivan normaalisti, uutisoi Yle.
Kunnanhallitus hyväksyi yksimielisesti tiistaina vt. kunnanjohtaja Kyösti Tornbergin selvityksen kunnan toiminnassta.
Valtiovarainministeriö oli helmikuussa pyytänyt Kittilältä selvitystä päätöksenteon toiminnasta, koska entisen kunnanjohtajan Anna Mäkelän erottamiseen liittyvien asioiden on arveltu rampauttavan poliittisen päätöksenteon.
Helmikuun lopulla Suomen Kuvalehti kertoi Kittilän kunnanvaltuuston 27 valtuutetusta 23:n olevan virkarikosepäilyn kohteena.
Kittilän kunnanhallitus katsoo Tornbergin esityksen mukaisesti, että päättäjät ovat arvioineet asemansa huolellisesti ja pidättäytyneet tarvittaessa tehtävistään.
Uutinen Ylen sivuilla
Aiheesta Kuntalehdessä: Tarvitaanko Lex Kittilä?
Lähetä toimitukselle juttuvinkki."
LAKIASIAT 25.4.2016 - 15:22 Facebook (3)
Prättälä: VM:lle oikeus asettaa selvityshenkilö kuntaan
Kuntalehti uutisoi maaliskuun alussa, että Lex Kittilää mahdollisesti tarvitaan. Kari Prättälän selvitystyö alkoi sen jälkeen. Kuva Kuntalehden 3/2016 (ilm. 3.3.) otsikosta.Kuntalehti uutisoi maaliskuun alussa, että Lex Kittilää mahdollisesti tarvitaan. Kari Prättälän selvitystyö alkoi sen jälkeen. Kuva Kuntalehden 3/2016 (ilm. 3.3.) otsikosta.
Oikeustieteen lisensiaatti, selvityshenkilö Kari Prättälä esittää, että kuntalaissa säädettäisiin poikkeuksellisissa hallinnollisissa vaikeuksissa olevaa kuntaa koskevasta selvitysmenettelystä.
Säännös eli niin sanottu Lex Kittilä olisi tarpeen tilanteissa, joissa ongelmat kasautuvat eikä yksittäisellä valituksella tai kantelulla voida korjata tilanneetta.
– Tällaisia tilanteita voisivat olla muun muassa tilanteet, joissa useista päätöksistä on samanaikaisesti vireillä valituksia tai rikostutkinnassa on laaja joukko kunnan päättäjiä, eikä kunnassa ole ryhdytty toimenpiteisiin, joilla kunnan hallinto saatettaisiin lain ja hyvän hallintotavan mukaiseksi, Prättälä toteaa raportissaan.
Menettelyssä valtiovarainministeriö voisi asettaa selvityshenkilön tai selvitysryhmän selvittämään kunnan hallintoa.
Selvityshenkilön tai selvitysryhmän toimenpide-ehdotukset käsittelisi ensi vaiheessa asianomainen kunta. Valtuustolla olisi ministeriön asettama enintään kahden kuukauden määräaika selvityshenkilön tai selvitysryhmän toimenpide-ehdotusten käsitellylle.
Kunnan käsittelyn jälkeen valtiovarainministeriöllä olisi oikeus määrätä tarvittaessa toimenpiteistä, joilla kunta korjaisi ilmeisen lainvastaiset menettelyt tai toimintatavat sekä saattaa kunnan hallinnon ja muun toiminnan lainmukaiseksi.
Ministeriö voisi myös pidättää luottamushenkilön tai luottamushenkilöitä toimestaan. Edellytyksenä olisi, että kunta olisi selvitysmenettelyssä, eikä valtuusto olisi pidättämisestä päättänyt, vaikka sillä olisi ollut velvollisuus tämä tehdä.
Ensisijainen velvollisuus kunnalla
Lähtökohta Prättälän esittämissä säännöksissä on kunnallisen itsehallinnon mukaisesti se, että kunnan luottamushenkilöt ja kunnan viranomaiset itse selvittävät vaikeuksien syyt ja tekevät päätökset, joilla ongelmat voidaan selvittää.
Tilanteessa, jossa kunnan toimielinten jäseniä on virkarikosta koskevassa rikostutkinnassa, luottamushenkilön itsensä on ensisijassa harkittava, voiko hän toimia rikostutkinnan aikana luottamustehtävissä. Tätä korostettaisiin myös kuntalaissa: valtuusto voisi tutkimuksen tai oikeudenkäynnin ajaksi pidättää luottamushenkilön toimestaan, jollei hän ole itse ilmoittanut vetäytyvänsä luottamustoimesta.
Kunnalle säädettäisiin velvollisuus pidättää luottamushenkilö luottamustoimesta, jos se olisi kunnan päätöksenteon uskottavuuden ja luotettavuuden turvaamiseksi välttämätöntä ottaen huomioon epäillyn rikoksen vakavuus, mahdollinen toistuvuus ja muut seikat.
Kunnanhallituksen sijasta voitaisiin asettaa tilapäinen valiokunta hoitamaan tehtäviä, joissa luottamushenkilöiden esteellisyys on niin laajaa, ettei kunnanhallituksen toimintakykyä voida turvata varajäsenten avulla.
Riittävä tieto esitutkinnasta
Prättälä esittää myös, että kunnan oikeutta saada tietoja vireillä olevista virkarikostutkinnoista laajennetaan.
– Nykyisin kunnalla tai valtiovarainministeriöllä ei ole riittävästi tietoa esitutkinnasta.
Esityksessä ehdotetaan, että esitutkintalain mukainen ilmoitusvelvollisuus ja oikeus ilmoittaa esitutkinnasta koskisivat viranhaltijan lisäksi mainituissa tapauksissa myös kunnan luottamushenkilöä.
Ei kavenna lakia noudattavan kunnan itsehallintoa
Selvityshenkilö Kari Prättälän mukaan esitetyt säädökset eivät juuri kaventaisi kunnallista itsehallintoa.
– Eivät ne kaventaisi lainkaan sellaisen kunnan itsehallintoa, joka noudattaa lakia. Lisäksi kunnalla olisi aina mahdollisuus itse toimia tilanteen korjaamiseksi ennen kuin ministeriö puuttuu tilanteeseen, Prättälä sanoo.
Raportti on kirjoitettu suoraan hallituksen esityksen muotoon. Prättälän mukaan on kuitenkin vaikea arvioida, missä tahdissa ehdotetut lakimuutokset voisivat tulla voimaan.
– Poliittisen tason keskustelut ovat vielä käymättä. Sitten tarvitaan hallituksen esitys ja eduskunnan päätökset. Kiirettä pitämällä muutokset voisivat olla valmiina jo ennen eduskunnan kesätaukoa, mutta se edellyttäisi melkoista ripeyttä.
Säädösesitysten taustalla ovat Kittilän kunnan luottamushenkilöihin kohdistuvat virkarikosepäilyt. Prättälän mukaan on mahdollista, että muutoksia ehditään soveltaa jo Kittilän tapaukseen.
– Siellä prosessi on tosin jo aika pitkällä. Lain perusteluissa kuitenkin todetaan, että selvitystä ei tarvitsisi aloittaa alusta, vaan selvitystoimeksianto voidaan antaa rajattuna ja kohdistaa se tiedossa oleviin ongelmiin.
– Tietysti näitä muutoksia on helpompi soveltaa silloin, kun uudistunut laki on jo voimassa, ja kunnassa mietitään kuinka ongelmallisessa tilanteessa tulisi menetellä.
Kuntapolitiikka ainoa lajissaan jossa ei vastuut paina ja kuka tahansa saa tehdä lähes mitä tahansa kun enemmistö tukee toimintaa vaikka lakeja rikottaisiin. Joka toisessa kyläpahasessa kuntapolitiikka ihan sairasta.
Ei ka meillä kettää eppäillä, rehtijä porukkaa kaekki?
"teijän porukasta ei ole kuulunut pahoo puhetta miljoinkaan