Auto alla kaksi kk ja tuulilasi rikki. :( Ihan kuin olisi alkanut ratkeilla lämpöerojen vaikutuksesta. Ei näy mitään kiven tms iskuja. Voiko tuulilasissa olla tehdasvika?
Kia Rio tuulilasi
6
1701
Vastaukset
- letkuu
Sekundaa, hutero kori rikkoo lasin!
- RMB
Halkeamassa voi olla silmillä havaitsematon nastan tai pienen kiven iskemä. Kuulakärkikynä on paras työkalu iskemän etsimiseksi. Yleensä halkeama alkaa kun pieni iskemä on 0 - 5 cm lasin reunasta. Keskemmällä ei pieni iskemä välttämättä jätä kuin vajaa 0,5 mm jäljen.
Ohjaa kynää halkeamassa. Jos kynä tökkää, on halkeamassa iskemä. Sen on helppo varmistaa luupilla tai suurennuslasilla.
Tuulilasin pyyhkijän alapuolelle jäävä osa on hyvin altis iskemille, koska pyyhkijäkin on ohjaamassa nastaa tai kiveä sinne.
Nykyajan tuulilasit ovat hyvin heikkoja kestämään verrattuna vanhoihin autoihin, joiden lasit olivat PALJON paksumpia. Nykyisissä autoissa haetaan joka komponenteille mahdollisimman kevyttä ratkaisua polttoaineen säästämiseksi. Niin myös lasien kohdalla. Keveys on saatu kaventamalla lasin paksuutta ja erikoislaminointikalvolla ja jollain pintakarkaisulla haettu kolarikestävyyttä. Liimattavat lasi toimivat osana korin jäykisteenä. Tuloksena on heikosti kestävä lasi pienillekin iskemille.
Jos sinulla on todella lähes uusi auto, mene valtuutettuun liikkeeseen tai mieluimmin myyjäliikkeeseen esittämään asiasi. Mutta jos lasista löytyy iskemä, menee vaihto sinun piikkiisi.
Pieni mainos, jos sallitte:
Tuulilasilla olevia pieniä iskemiä voidaan korjata ennen kuin siitä lähtee halkeama. Korjaus on tehtävä melko tuoreena ettei iskemään pääse kosteutta. Jos havaitsee tällaisen iskemän, on hyvä laittaa siihen vaikka teippi estämään kosteutta.
Jos autossa on lasivakuutus, moni vakuutusyhtiö maksaa tämä korjauksen ilman omavastuuta. - nytNiitäLentää
Kyllä se uudenkin auton lasi hajoaa kiveniskemästä ja nykyiset lasit joskus tosi pienestä iskusta. En oikein usko mihinkään valmistusvirheeseen. Nykyään kannattaa ottaa lasivakuutus, sillä uusi tuulilasi maksaa asennettuna helposti 500-1000 euroa.
- sldjflsjklfjksld
Aikoinaan katselin käytettyjä 80-luvun lopun - 90-luvun autoja niin melkein järjestään niissä oli tuulilasi halki, liimalasit. En ole nykyään nähnyt enää niin paljon halkinaisia laseja vaihtoautoissa kuin silloin joten arvelisin kehityksen menneen parempaan päin.
Nykyään tuulilasilta vaaditaan entistä suurempaa lujuutta jo turvatyynyjenkin takia, ainakin matkustajan tyynyhän ottaa tukea tuulilasista. - Halkeilustakin
Tiedä häntä nykyisistä mutta 90-luvulla tuulilaseja halkesi kun lämpö käännettiin jalkatilasta kylmälle tuulilasille, tai ainakin nuin selitettiin.
- puurastaja
Nastat ja kivet aiheuttaa suurimman osan halkeamista. Alaosaan osuva kappale rikkoo lasipinnan , siihen kun pikkupakkanen ja lämpö suoraan lasiin, niin halkihan se menee. Avensiksiksissa oli lasinlämmitys ala-osassa, joilla pyyhijänsulat sai sulamaan irti lasipinnasta, mutta jos lasissa oli pieni risku ja siihen lasilämmitys/puhallus niin halkeaminen oli todennäköistä. Samaan autoon vaihdettiin 3-mekin lasia. Pienessä viillossa auttaa poraus, mutta sekin väliaikainen. Korjata voi vakuutusyhtiön laskuun ilman omavastuuta. Vaihdosta joutuu suorittamaan omavastuumaksun. Riskun korjaus kestää hetkellisesti, jonka jälkeen särö kuumottaa. Nykyisissä autossa tuulilasi kantava osa. Tunkatessa suositellaan ettei ovia avata. Lasivakuutus suositeltava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162356
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135828- 45821
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673