Kaula naksuu

Mulla vasta tutkitaan kilppareita, mutta onko jollain ollut tällaista oiretta? Kaula tuntunut jo 3 kuukautta oudolta, on ollut pientä kipuilua vähän siellä täällä, välillä alempana (kilpparien kohdalla) ja välillä ylempänä ihan kielen takana. Ärsyttävintä on kun nielaisee tyhjää niin välillä kurkussa "lonksahtaa". Ei saa nukutuksi kun se lonksuna on niin inhaa. Leuka on hieman turvoksissa "kaksoisleuan" kohdalta.
22582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itselläni tuota samaa tuntemusta, nimitän sitä muljahteluksi :D Diagnoosini on autoimmuunityreoidiitti, joka on autoimmuunisairaus eli kilpirauhaseni tuhoaa itse itseään. Se saa kilpirauhasen rakenteen reikäiseksi ja kovaksi. Terve kilppari on kuin hyytelöä, omani tuntuu lähes laavakiveltä ja tuntuu juuri niellessä tai haukotellessa. Nopeasti tyreoidiitin toteamisen jälkeen kilpparini kasvoi struumaksi, jolloin ahdistava tunne kaulalla vain paheni. Nyt olen vihdoin leikkausjonossa, koko roska poistetaan kerralla.

Ensialkuun suosittelen verikokeita: tsh, t4v ja tpoab. Ja koska kuulostaa kuin sulla olisi tuota autoimmuunityreoidiittia, ultrasta näkyisi kilpparisi rakenne ja vahvistus tpoab-kokeen tuloksille. Reippaasti lääkäriin. Jos oireet pahenee, on tuskallista odottaa lääkäriaikaa tai lähetteitä ultraan tai erikoissairaanhoitoon, parempi ryhtyä toimeen ajoissa. Itseäni harmittaa, kun kesällä lääkärit käskivät katsomaan tilannetta syksyyn ja minä pöhkö tottelin. Kun syksyllä soitin lääkärilleaikaa, että nyt oikeasti jotain tarttis tehdä, sain lähetteen endolle, joks laittoi lähetteen kirurgille. Neljään kuukauteen en ole hoitoa saanut, pelkästään lisää odottamista eri yksiköihin ja tätä leikkausta saatan joutua odottamaan juhannukseen...

Äänestä
  • Kiitos. Juu mulla on verikokeita jo otettu joiden tuloksia oottelen. Mahdollisesti myös ultrataan pian.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naksukurkku kirjoitti:

Mulla vasta tutkitaan kilppareita, mutta onko jollain ollut tällaista oiretta? Kaula tuntunut jo 3 kuukautta oudolta, on ollut pientä kipuilua vähän siellä täällä, välillä alempana (kilpparien kohdalla) ja välillä ylempänä ihan kielen takana. Ärsyttävintä on kun nielaisee tyhjää niin välillä kurkussa "lonksahtaa". Ei saa nukutuksi kun se lonksuna on niin inhaa. Leuka on hieman turvoksissa "kaksoisleuan" kohdalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu