Toivottavasti teissä on edes joku, joka on näiden Lieksan MASSIIVISIEN kotouttamistoimien ansiosta sen verran suomea oppinut, että osaa vastata minulle.
Minne minun veroeuroni menevät? Teidän riemulomaan JNs:ssä?
Halla-ahon tilaisuudesta, jossa olitte aktiivisesti mukana "Kuka pesee teitin pyllyt kuka ajaa bussit" moniko teistä on työllistynyt mainitsemillenne aloille Lieksassa?
Ylen mediaan kummasti onnistuu kommunikaatio...ei ymmärrä
Minne minun veroeuroni menevät? Teidän riemulomaan JNs:ssä?
Halla-ahon tilaisuudesta, jossa olitte aktiivisesti mukana "Kuka pesee teitin pyllyt kuka ajaa bussit" moniko teistä on työllistynyt mainitsemillenne aloille Lieksassa?
Ylen mediaan kummasti onnistuu kommunikaatio...ei ymmärrä
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei kysy kansa vaan yksi peris. Ei tarvitse vastata.
Miksi ei?
Lieksalaiset TODELLA haluavat nyt tietää mihin somalit saavallansa rahanlypsyllä saadut rahat käytetään?
Mitä väniset? Jokainen saa tehdä ihan mitä vain omilla rahoillaan
Somalilla ei ole omia rahoja! On vain yhteiskunnan rahaa, ne ovat meidän kaikkien rahoja, jotka somalille annetaan ruokaan, asumiseen, vaatetukseen, virkistykseen, lomailuun, pikkumustien elätykseen jne. Omat rahat ovat itse työllä tienattuja, perittyjä tai voitettuja!
JA JÄRKÄLE SEKÄ KEHKETTI SENTÄÄN MEITÄ UUNOJA !!!!
Somalilla alkuyö on aktiivisinta toimintaaikaa.
Täytyy kotouttaa. Lisää.
Onko yksikään somali oppinut edes aapisen verran? Mitenkä sitä vastaa, kun ei osaa lukea, kirjoittaa eikä laskea, ei osaa suomea muuta kuin "mina haluta", ei tunne kelloa. Pian kahdeksan vuotta yritetty sopeuttaa ilman tuloksia, rahaa palanut satoja tuhansia, kallista on ja tuloksetonta.
Aloittajan vähäiset veroeurot, jos sellaisia nyt ensinkään on edes olemassa, menevät hänen itsensä käyttämiin ilmaispalveluihin, kuten tuettuun asumiseen, kalliisiin psyykenlääkkeisiin ja terapiahoitoihin!
Vituttaako. Nyt voitte pitää sen uimahallinne. Olkaa tyytyväisiä.
Kiitos somalit, siirtäkääpä ruhonne samoin tein tämän kunnan ulkopuolelle. Nyt alkaa riittää vetkutus ja pyöritys. Työhön olette tulleet omien sanojenne mukaan, mikään ei kuitenkaan viittaa siihen, joten menkää välillä muuanne loisimaan.
jos aloittaja on niin tyhmä tai tietämätön (kumpi vai molemmat ?) ettei tiedä mihin veroeuroja käytetään niin niin otappa yhteyttä verohallintoon ja kysäise sieltä niin saat mielenrauhan
Verot käytettävä suomalaisten tarpeisiin eikä koko maailman mutavyöryn elätykseen ja kotouttamiseen. Suomen sos.turva tarkoitettu ja mitoitettu omille kansalaisille ja valtion tehtävä on huolehtia omistaan, jotka koko lystin maksavat. Nyt ovat turistit hyysääjineen tapetilla ja rahaa tuntuu piisaavan, otetaan lisää velkaa niin kyllä riittää. Velat maksavat suomalaiset erilaisina veroina ja omilta pois ottamisina. Mutavyöry voi hyvin, kiittää ja kuittaa, jakaa meidän kustantamia ruusuja kiitokseksi ylellisestä pidosta. Monikohan mamu osallistuu rahan tuottamiseen yhteiseen kassaan ikinä ja maksaa velkansa yht.kunnalle? Veikkaus on ei yksikään.
Kyllä somaleilla on omaa rahaa tiliotteiden mukaan kymmeniätuhansia euroja. Parhaimmilla jopa satatuhatta. Lieksa vaan haluaa maksaa heille lisää, jotta pärjäisivät vielä paremmin. Eihän se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa!