Terve, kävi harmittava vahinko, kun säilytysalueella joku oli ajanut veneeni perään kuorma- tai pakettiautolla sillä suerauksella, että perämoottoriteline hajosi kappaleiksi.
Nyt on hyvät kokemukset ja suositukset moottoritelineistä tarpeen. Vene on 24 jalkainen skandi vuodelta -79. Tässä hajonneessa oli kaksi kiskoa peräpeilissä, ja moottorin pystyi kiskoja pitkin nostamaan ylemmäs purjehdittaessa.
Voitteko suositella hyväksi havaittuja moottoritelineitä? Kestävä, laadukas ja mielellään sellainen, joss olisi tällainen nosto-ominaisuus. Moottorina on Mercury Fml 5hp Sail Power.
Kiitos!
Purjevene ja perämoottoritelineet
3
475
Vastaukset
Biltemassa sellainen maksaa suunilleen satasen. On ihan jees.
- birdie24
Tiedän kyllä, ja löysin monta muutakin kauppaa, jossa näitä myydään. Ja hinnatkin löytyi verkosta.
Sen sijaan sitä eivät netissä kertoneet, mihin telineisiin ovat olleet tyytyväisiä purjevenekäytössä, ja missä on taas tullut huonoa käytettävyyttä tai huonoja kokemuksia vastaan.
Eli kuulisin mielelläni suosituksia hyvistä purjevenekäyttöön soveltuvista telineistä (eli korkeudensäätö telineessä). Ja plussaa, jos on todettu toimivaksi Mercuryn Sail Powerin kanssa.
Omassa veneessä takanakin kiinteä kaide, jonka yli aina astuin toisella jalalla koneajossa (jotta vaihteen vaihtaminen oli mahdollista). Eli telineen tulisi kestää myös koneen lisäksi jonkin verran astumista.
- entinencampus
Mulla oli Biltema-telineen näköinen Campuksessa.
Vaihteen vaihdossa mulla oli jatkokeppinä 16mm alumiiniputki samassa perämoottorissa. Kaasussa Bilteman jatkokahva. ja moottori.
Ylös ja alas meni, kun hoksasi jousilukon kikan.
Ei tarvitse astua telineelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2432142- 1891634
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647