akku kaikuun?

Kalamies

Millainen akku olisi paras Humminbird 205 SX kaiulle? Kuinka suuri ja paljonko tehoja ettei tarvittisi koko ajan olla lataamassa. Pitääkö väliin laittaa joku sulake tms. ettei akku hajota kaikua vai voiko piuhat vetää suoraan akunnavoista kaikuun. Millaset leuat kannattaisi laittaa piuhojen päähän.

Lisäksi vielä mihin kohtaan asennetaan nopeusanturi? Kaiunanturin voi kuulemma asentaa lasikuituveneen pohjaan sisäpuolelle, josta sen pitäisi toimia vai kannattaako laittaa suosista taakse vedenrajaan? Ootteko laittanut jotain suojia antureiden ympärille, jos esim. ajaa kiville tai jäissä?

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

8

6685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aos

      Tavallisen kaiun virrankulutus on 0,2 - 0,3 A. Näin ollen halpa 60Ah:n käynnistys- tai huviakku kestää noin 200 tuntia tai yli.

      Tavallisesti kaiun kytkentäjohdossa on tehtaalta lähtiessä sopiva sulake mukana mutta 2 A on sopiva, sillä sulake ei suojaa kaikua vaan estää johtoja sulamasta silloin kun kaiku on oikosulussa.

      Laittaisin akkuun tavalliset akkukengat ja siitä sitten johdot eteenpäin.

      Nopeusanturin asennus on neuvottu käsikirjassa.

    • qqqqqqqqq

      Jos kanniskelet akkua mukana, niin suljettu lyijyhyytelöakku on kätevä. Niitä saa ei kokoisina aina muutamasta ampeeritunnista pariin sataan. Akku voi olla missä asennossa hyvänsä ja sen purkausaika on pitkä toisin kuin perinteisissä starttiakuissa. Sinulle voisi sopia joku 10-20Ah akku ja niitä löytyy vaikka Biltemasta.
      Latausvirtaan täytyy kiinnittää huomiota, sillä muistaakseni noita saa ladata noin 10% virralla verrattuna kapasiteettiin.

    • Toivo

      osta esim black&decker akkuporakone .Se maksaa 50e. Saat 2kpl 1.8 ah akkua laturin ja porakoneen. 1 akku kestää noin 10...15tuntia ja akut on helppo ladata kotona. Akun saa kiinni kaikuun kahdella abiko liittimellä. Porakoneen saat kaupan päälle.Varaosana 1 akku muuten maksaa 60e.

      • qqqqqqqq

        Harvinaisen hyvä idea!


    • testaaja

      Jos liimaat sisäpuolelle muista että ilmakuplia ei saa jäädä anturin ja pohjan väliin.
      Anturin ääniaalto ei etene ilmassa.

      • Kaikuluotaaja

        Millä liimalla anturin ootte liimannu ja onko kohdalla väliä siis keskelle veneen pohjaa sivusta katsottuna vai käykö reunalle?


    • Anonyymi

      Vanha ketju, mutta lisään tietoutta.

      Jos kaiku on pieni ilman gps siä niin kulutus voi hyvinkin olla 0,3 AH eli 12v 1,5AH porakoneenakulla teoreettisesti virtaa riittää 5 tunniksi. Tosin käytännössä 4 tuntia on todempi. Tällöin kahdella 1,5AH akulla pilkkii hyvinkin 8 h

      Oma 5`` näytöllä ja gps toiminnolla varustettu kaikuni ottaa noin 0,5AH tunnissa ja 12V 3AH akulla toimii 5-6 h ja kahdella akulla menee pitkäkin päivä.

      Nyt on käytössä 18V 4 AH litium akku ja välissä jännitteen alentaja ( älä kokeile ilman jännitteen alentajaa, voi kaikusi kärähtää) joten akusta tulee käyttöaikaa yhtä paljon kuin kahdesta 12V 3 AH akusta yhteensä eli yhdellä 18V 4 AH akulla menee 10-12 tuntia.

      Laskennat on täysillä valoilla ja ilman mitään virransäästöjä, kuten valmiustilan käyttöä. Jos nuukailee käytössä niin tietty saa lisäaikaa.

    • Anonyymi

      Nyt tuli hankittua 85N akkuporakone ja käytössä kaksi 18v 4AH akkua, toinen kairassa ja toinen jännitteen alentajan kanssa pyörittää kaikua.

      Jos yksi akku loppuu kairatessa niin kun 25% on jäljellä niin vaihdan kaiulta lähes täyden tilalle. Näin kaksi 680g akkua kestää pilkillä vaikka 12h rupeaman

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      14
      1359
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      191
      1287
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      144
      1166
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1007
    5. 134
      949
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      913
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      847
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe