Millainen akku olisi paras Humminbird 205 SX kaiulle? Kuinka suuri ja paljonko tehoja ettei tarvittisi koko ajan olla lataamassa. Pitääkö väliin laittaa joku sulake tms. ettei akku hajota kaikua vai voiko piuhat vetää suoraan akunnavoista kaikuun. Millaset leuat kannattaisi laittaa piuhojen päähän.
Lisäksi vielä mihin kohtaan asennetaan nopeusanturi? Kaiunanturin voi kuulemma asentaa lasikuituveneen pohjaan sisäpuolelle, josta sen pitäisi toimia vai kannattaako laittaa suosista taakse vedenrajaan? Ootteko laittanut jotain suojia antureiden ympärille, jos esim. ajaa kiville tai jäissä?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
akku kaikuun?
8
6406
Vastaukset
- aos
Tavallisen kaiun virrankulutus on 0,2 - 0,3 A. Näin ollen halpa 60Ah:n käynnistys- tai huviakku kestää noin 200 tuntia tai yli.
Tavallisesti kaiun kytkentäjohdossa on tehtaalta lähtiessä sopiva sulake mukana mutta 2 A on sopiva, sillä sulake ei suojaa kaikua vaan estää johtoja sulamasta silloin kun kaiku on oikosulussa.
Laittaisin akkuun tavalliset akkukengat ja siitä sitten johdot eteenpäin.
Nopeusanturin asennus on neuvottu käsikirjassa. - qqqqqqqqq
Jos kanniskelet akkua mukana, niin suljettu lyijyhyytelöakku on kätevä. Niitä saa ei kokoisina aina muutamasta ampeeritunnista pariin sataan. Akku voi olla missä asennossa hyvänsä ja sen purkausaika on pitkä toisin kuin perinteisissä starttiakuissa. Sinulle voisi sopia joku 10-20Ah akku ja niitä löytyy vaikka Biltemasta.
Latausvirtaan täytyy kiinnittää huomiota, sillä muistaakseni noita saa ladata noin 10% virralla verrattuna kapasiteettiin. - Toivo
osta esim black&decker akkuporakone .Se maksaa 50e. Saat 2kpl 1.8 ah akkua laturin ja porakoneen. 1 akku kestää noin 10...15tuntia ja akut on helppo ladata kotona. Akun saa kiinni kaikuun kahdella abiko liittimellä. Porakoneen saat kaupan päälle.Varaosana 1 akku muuten maksaa 60e.
- qqqqqqqq
Harvinaisen hyvä idea!
- testaaja
Jos liimaat sisäpuolelle muista että ilmakuplia ei saa jäädä anturin ja pohjan väliin.
Anturin ääniaalto ei etene ilmassa.- Kaikuluotaaja
Millä liimalla anturin ootte liimannu ja onko kohdalla väliä siis keskelle veneen pohjaa sivusta katsottuna vai käykö reunalle?
- Anonyymi
Vanha ketju, mutta lisään tietoutta.
Jos kaiku on pieni ilman gps siä niin kulutus voi hyvinkin olla 0,3 AH eli 12v 1,5AH porakoneenakulla teoreettisesti virtaa riittää 5 tunniksi. Tosin käytännössä 4 tuntia on todempi. Tällöin kahdella 1,5AH akulla pilkkii hyvinkin 8 h
Oma 5`` näytöllä ja gps toiminnolla varustettu kaikuni ottaa noin 0,5AH tunnissa ja 12V 3AH akulla toimii 5-6 h ja kahdella akulla menee pitkäkin päivä.
Nyt on käytössä 18V 4 AH litium akku ja välissä jännitteen alentaja ( älä kokeile ilman jännitteen alentajaa, voi kaikusi kärähtää) joten akusta tulee käyttöaikaa yhtä paljon kuin kahdesta 12V 3 AH akusta yhteensä eli yhdellä 18V 4 AH akulla menee 10-12 tuntia.
Laskennat on täysillä valoilla ja ilman mitään virransäästöjä, kuten valmiustilan käyttöä. Jos nuukailee käytössä niin tietty saa lisäaikaa. - Anonyymi
Nyt tuli hankittua 85N akkuporakone ja käytössä kaksi 18v 4AH akkua, toinen kairassa ja toinen jännitteen alentajan kanssa pyörittää kaikua.
Jos yksi akku loppuu kairatessa niin kun 25% on jäljellä niin vaihdan kaiulta lähes täyden tilalle. Näin kaksi 680g akkua kestää pilkillä vaikka 12h rupeaman
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996562KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3656133Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603023Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112484Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082145- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341285- 731237