Shettikset ja muut hevoset.

AjoksenHessu

Hei
Jos sinulla tai jollakulla on Shettis niin miten juttuun se tulee muiden hevosten kaa?
-------------------------------------------------
Vastailkaapas..
!

5

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaa...

      kaveril on shettis ja lämppäri...ne tulee juttuu mut jos on kaks hevost ni ainaki sitä shettist syrjittii!!en tiedä oliks tost apuu mut kummiskii!!

      • Satu

        Tallilla missä käyn on monta shettistä.
        Ne ovat kaikki yleensä parin lämpöisen, suokin ja newforestin kanssa samalla laitumella. Eikä ole sen ihmeellisempäi ongelmia. Ja lauma se on, vaikka mukana on pari shettistäkin. Ei hevoset katsoa ulkonäköä tai kokoa! :)
        Falabellojakin ostetaan ihan vain hevosen // ponin seuraksi. Sitä voi melkein verrata shettikseen.


      • omistaja

        mul on shettis ja lv. hyvin ovat tulleet toimeen paitsi kun isompi on kiimassa niin koittaa potkia ponia.

        mut ihan hyvin on mennyt ettei sillai ongelmia.

        sukulaisellani on 2 suokki ruunaa, 1 lv tamma ja 1 shettis tamma ja poni kiusaa ja isottelee ja puree niitä muita, kerran hyökkäs ison ruunan päälle kun tää oli piehtaroimassa ja kohta kuului kiva mäjäys kun poni sai kaviota kylkeen.

        lv tamma on kyl ottanut sen suojiinsa ja pitää varsanaan (tammalla on ennen ollut omia varsoja joten ehkä siksi on niin äidillinin poniakin kohtaan) mutta joskus jos poni sitä puree tms niin se potkaisee myös mutta ei kauheen lujaa.

        jotkut tulee toimeen, toiset ei, oman ponini isä huitoi etukavioilla yhden 3 vuotiaan suomen orin turvan verille, että se on vähän kiinni eläimestäkin että onko se rauhallinen vai riitaa haastava jne


    • aep

      Itellä ei ole shettistä mut tunnen yhen huldan ja ainakin se pärjää tosi hyvin toisen ison hevosen kanssa mut en tiiä onko vaan lapsuuden kavereita samassa tarhassa ainakin on T:annukka

    • Hepohöperö

      Tallille missä käyn tuotiin suokki ja shettis mitkä oli tottuneet olemaan samassa tarhassa. Tämä shettis ja suokki olivat ennestään tosi hyviä kavereita. Ne laitettiin tietysti samaan tarhaan. Kyllä ne aluksi oikein hyvin viihtyivät toistensa seurassa, mutta ne oli pakko erottaa, kun leikit kävivät turhan rajuiksi. (Suokki nosti shettistä niskasta ilmaan..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11635
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8831
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4403
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3954
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3610
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3440
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2415
    Aihe