Autolehdet ja rengashuijaus

Onneksi en ole koskaan maksanut väärennetyistä rengastesteistä.
En ole koskaan uskonut että desimaalieroilla olisi rengasvalinnassä merkitystä.

Mutta jos jokin asia on varma se on se että autolehdet ja Nokian renkaat tekivät tässä yhteistyötä.

Molemmat tiesivät kusetuksesta!
750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuka meistä on maksanut väärennetyistä rengastesteistä? Minne saan maksaa seuraan testin ja paljonko se maksaa?

Äänestä
  • Jos ostat testatut renkaat maksat väärennetystä testista pemium hintaa!
    Tunnen monia jotka vannovat huijauksesta kiinni jääneen renkaista kalliisti ja saavatkin vain keskinkertaista.
    Kukas se nyt yksinkertainen on ?

    Äänestä

  • Ostan renkaat ja maksan renkaista, en autolehden tekemästä testistä.
    Niin yksinkertaista se on.

    Äänestä

Loppuun asti ajateltua jos autolehti lehti ilmoituksella puolustaa rengasmerkin mainetta?? Sen lauluja laulat kenen leipää syöt.

Äänestä
  • Huijaus on palvelut myös ja erityisesti kotimaisten autolehtien etua. Testeissä on välillä laitettu vastakkain merkin X uutuusmalli ja edellisen sukupolven kumi. Tulosten perusteella uutukainen on ollut selvästi parempi -> on voitu julistaa, miten nopeaa kehitys on. Tästä on tietenkin lukijoillle syntynyt mielikuvaa, että kandee tosiaan ostaa vain ja ainoastaan sitä uusinta & hienointa tekniikkaa, mitä varten pitää ostaa lehti, jossa on rengastesti ja lukea siitä, mitä pitää ostaa.

    Sitä tosin on ihmetelty, miksei esim. jarrutusmatkat ole vuosien ja vuosikymmenien mittaan lyhentyneet merkittävästi, vaikka jokainen rengassukupolvi on ollut selvästi edeltäjäänsä parempi. Vaan nythän tämä tiedetään - näissä testeissä onkin ollut vastakkain custom made testirengas (uusi malli) ja "kuluttajalaatu" (edellisen sukupolven rengas).

    Hämmästyn suuresti, jos kusetusta ei ole harrastettu myös ja erityisesti talvirengastesteissä. Näissähän on pyritty vielä luomaan myyttiä Suomen poikkeuksellisista kelioloista, joissa ei pärjää millään muulla kuin juuri tänne räätälöidyillä jyrsimillä. Vaivaa ei ole säästelty kun on pyritty todistelemaan muualla maailmassa käytettävien renkaiden vaarallisuutta.

    Myytin ylläpito on tärkeää, koska siinä sivussa varmistetaan, ettei kukaan uskaltaudu lukemaan ulkomaisten lehtien rengastestejä. Niillähän on muka ihan erilaiset keliolot (kun kerran testivottajatkin ovat eri merkkejä) -> tulokset eivät sovellu Suomeen -> näitä lehtiä ei kannata lukea, vaan ainoastaan VAGniikan maailma, joka on rehellisyydestään tunnettu ;-D

    Äänestä

Itse olen kyllä arvostanut rengastestien tuloksia, ja ostanut kalliilla testattuja renkaita ja jäänyt niillä kiinni. Tosin huippua en ole ostanut koska yli tuplahinta aivan rahastusta.
Mutta aion valittaa koska minua on huijattu Hakkapeliitta 2 kaupoilla ja kuitti on tallessa mutta rengasliike ei vastaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MUstaa_ja_pyöreää kirjoitti:

Onneksi en ole koskaan maksanut väärennetyistä rengastesteistä.
En ole koskaan uskonut että desimaalieroilla olisi rengasvalinnassä merkitystä.

Mutta jos jokin asia on varma se on se että autolehdet ja Nokian renkaat tekivät tässä yhteistyötä.

Molemmat tiesivät kusetuksesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu