Jo 58000 vastustaa Metsähallituksen yhtiöittämistä

StopMetsäCARUNALLE

Hei!

Yli 58 000 suomalaista on allekirjoittanut adressin Suomen
luonnon yhtiöittämistä vastaan. Kiitos, että olet yksi heistä!

Allekirjoittaneiden määrä on mahtava – mutta lisää tarvitaan.
Mitä enemmän nimiä, sitä enemmän painoarvoa, ja nyt meillä on
todellinen tilaisuus saada lakihanke pysäytettyä.

Jos mahdollista, levittäkää vielä sanaa. Meillä on korkeintaan
viikko aikaa kerätä nimiä – torstaina selvinnee, minä päivänä on
eduskunnan ratkaiseva äänestys. Jokainen allekirjoitus
merkitsee.

Ystäville, sukulaisille ja tuttaville juttelun lisäksi tietoa
voi levittää jakamalla kampanjasivua:
http://pysaytetaanmetsahallituslaki.fi/

Samalla sivulle vie nyt myös lyhyempi, ehkä helpommin jaettava
linkki: http://bit.do/mhl

Lisäksi kampanjasivun QR-koodi on ladattavissa täältä:
http://goo.gl/utkjj6
Saana Katila Toiminut hienosti ja tehokkaasti tärkeässä asiassa.

Adressin alkutaipaleen suosio on tuonut tärkeää medianäkyvyyttä
yhtiöittämisen vaaroille. Esimerkiksi Suomen
luonnonsuojeluliiton Risto Sulkava tarjosi hienon tietopaketin
aiheesta Ylen Aamu-tv:ssä maanantaina. Sulkavakin totesi, että
ellei lakiin tule merkittäviä muutoksia, se pitää hylätä.
Keskustelu on katsottavissa: http://goo.gl/suHxzN

Kerron vielä hieman adressin taustoista vastatakseni kyselyihin.
Olen ammatiltani toimittaja, ja Minimahti on oma
yhteiskunnallinen projektini, joka keskittyy syventävään
journalismiin ja avoimen demokratian hankkeisiin.

Perustin adressin, koska minusta suomalaisten oli saatava kertoa
päättäjille mielipiteensä Metsähallituksen yhtiöittämisestä. Jos
haluat seurata Minimahtia, sivu artikkelilinkkeineen löytyy
Facebookista: https://goo.gl/fWLpQP

Kiitos, että olet mukana Pysäytetään metsähallituslaki -kampanjassa!

Valoisaa viikkoa,
toivoo Saana

--
Saana Katila Minimahti - minimahti.net
Syventävää journalismia & avoimen demokratian hankkeita
Uudet sivut tulossa osoitteeseen minimahti.fi

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sattavaaralainen

      Jo 65 tuhatta allekirjoittajaa adressissa ja vain vajaat 5 päivää

    • Sir-Papu

      Upeaa!

    • LisääAllekirjoituksia

      Ja nyt 68 000 allekirjoitusta vain 5 päivässä

    • hienoa

      Nyt jo 78300 kannattajaa adressissa

    • Loistavatulevaisuuskin

      Metsähallitus pitää yhtiöittää ja sitten myydä Kiinalaisille . Näin saadaan puukauppa & matkailu Lapin erämaihin käyntiin . Ja nämä jotka sanovat omistavansa villieläimet eli porot voivat laiduntaa ne omilla tonteillaan ei yksityismailla . Saamelaiset keräävät iglunsa ja menevät tundralle opettelemaan alkuperäkansan elämää . Jää sekin ruinaajaporukka pois .

    • 101000

      Nyt jo yli 101 000 allekirjoittajaa ja lisääntyy nopeasti

    • Tolkku

      Nimi alle sen enempiä lukemisia. Itsestään selvä asia.

    • Luontoäijä

      Pitihän se allekirjoittaa.

    • 119998

      Hyvä kannatus adressilla 119998

    • johret

      Hyvää on Suomen kansan vastus tässä asiassa herrojen ahneutta vastaan. Nyt kannattaa toimia.

    • Kansa

      Nimien kerääminen kansalaisaloitteeseen kansanäänestyksen järjestämiseksi metsähallituslain kumoamisesta on alkanut.

      Käykää allekirjoittamassa!

      Aloitteen voi allekirjoittaa oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986

      Uusi metsähallituslaki yhtiöittämisineen ja kolmansine taseineen on ilmeinen uhka Suomen luonnolle. Perustuslain 20 §:n mukaan vastuu luonnosta ja sen monimuotoisuudesta kuuluu kaikille.

      Suomen kansalaisina tunnustamme tämän vastuun ja vaadimme, että meitä kuullaan yhteistä ympäristöämme koskevassa päätöksenteossa.

      Kansalaisaloite on lakiehdotus kansanäänestyksen järjestämiseksi uudesta metsähallituslaista. Äänestyksessä esitettäisiin seuraava kysymys: ”Kannatatko uuden metsähallituslain kumoamista?” Äänestäjän tulisi vastata kysymykseen joko "KYLLÄ" tai "EI".

      Kansalaisaloite koskee nimenomaan kansanäänestyksen järjestämistä, koska ei ole mitään syytä uskoa, että nykyeduskunta kumoaisi uuden metsähallituslain uudessa käsittelyssä. Perusteluthan kaikuivat nytkin kuuroille korville.

      Sen sijaan poliittisten päättäjien olisi lähes mahdoton olla kunnioittamatta kansanäänestyksen tulosta. Äänestys kertoisi yksiselitteisesti, hyväksyvätkö suomalaiset uuden metsähallituslain.

      Lisäksi kansanäänestys on ainoa tapa punnita lain legitimiteetti tilanteessa, jossa lainsäädäntöprosessi ei vastannut avoimen demokratian vaatimuksia. Esimerkiksi yhtiöittämisen välttämättömyyttä korostavat perustelut eivät pitäneet paikkaansa.

      Edustuksellinen demokratia ei tarkoita sitä, että vaalien jälkeen valtapuolueilla olisi neljä vuotta aikaa toteuttaa visioitaan muusta yhteiskunnasta piittaamatta. On äärimmäisen vaarallista, jos lainsäätäjät eivät välitä tosiasioista eivätkä kansalaisten, alueiden, asiantuntijoiden, järjestöjen ja asiantuntijaorganisaatioiden vastalauseista.

      Jos me hyväksymme tämän nyt, kun vaakakupissa on kolmannes Suomen pinta-alasta, yhteinen kansallisaarteemme, mitä voimme odottaa tulevaisuudessa tapahtuvan?

      Kansalaisaloitteen yksityiskohtaiset perustelut löytyvät allekirjoituspalvelusta sekä Minimahdin artikkelista. Levitä alussa olevaa allekirjoitus-linkkiä tai artikkelia nimikeräyksen alkamisesta: https://goo.gl/0IQuM0

      Käydään siis töihin: allekirjoittakaa & jakakaa tietoa. Annetaan aloitteelle lentävä lähtö!

      Kiitos kaikille & keväisiä päiviä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9277
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8153
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      5977
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2437
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2146
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1789
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1727
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1561
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1517
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1410
    Aihe