Vasemmistonuoret kannustaa ammattiliittoja hylkäämään työmarkkinasopimuksen ja kutsuu suomalaisia kaatamaan hallituksen, joka kiristää pakkolaeilla työntekijöitä hyväksymään sopimuksen.
Keskusjärjestöjen neuvottelema sopimus murentaisi hyvinvointivaltion rahoitusta ja leikkaisi palkkoja muun muassa pidentämällä työaikaa, siirtämällä työeläke- ja työttömyysvakuutusmaksuja työntekijän maksettavaksi ja pienentämällä julkisen sektorin työntekijöiden lomarahoja.
– Tavallisten ihmisten kannalta on erittäin huolestuttavaa, että ay-liike nielee sellaisenaan kilpailukykyajattelun ja uusliberalistisen politiikan pakottavat reunaehdot. Yhteiskuntasopimuksen nimellä tehty työmarkkinasopimus perustuu uskomuksiin, jotka eivät pidä paikkaansa, toteaa Vasemmistonuorten puheenjohtaja Anni Ahlakorpi.
– Sopimus maksattaa suomalaisen vientiteollisuuden ongelmat, huonon yritysjohtamisen ja laiminlyödyn tuotekehityksen työntekijöillä. Meidän ongelma ei ole liian korkeat palkat eikä ongelmaa ratkaista leikkaamalla ihmisten toimeentuloa ja vähentämällä ostovoimaa, Ahlakorpi jatkaa.
Työmarkkinasopimuksessa linjataan muun muassa 24 tunnin työajanlisäyksestä, mikä on työntekijälle suora palkanalennus. Vasemmistonuoret pitää ratkaisua esimerkkinä neuvottelutuloksen taantumuksellisuudesta, sillä paremmin pärjäävissä maissa suuntana on pikemminkin työajan lyhentäminen.
Vasemmistonuoret antaa täyden tukensa hallitusta vastustavien kansanliikkeiden mielenosoituksille. Niitä järjestetään maaliskuussa useita.
Mielenosoitusviikko alkaa Helsingissä maanantaina 7.3. Hakaniemen torilla.
KAADETAAN HALLITUS, EI YHTEISKUNTAA!
tuntemattomatsotilaat
2
<50
Vastaukset 2
Vasemmistonuorten ihailemassa Neuvostoliitossa leikattiin kansalaiselta vain pää! :D
- Historiahaltuun
Jos valllan taittumiseen viittaat,niin taitaa olla että ei,vaan tapahtui jotain muuta:
http://fi.sputniknews.com/finnish.ruvr.ru/2013_07_17/95-vuotta-sitten-teloitettiin-ampumalla-keisarin-perhe-4012/
keisarillinen sukua tosin ei kokonaan sammunut siihen:
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1410840592514
https://fi.wikipedia.org/wiki/Romanov_(hallitsijasuku)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861613
- 851372
- 1041058
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..13860Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40793Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83656Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105647Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30641Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45587