Eiköhän vakavoiduta hetkeksi ja mennä itse asiaan.

KannattaaMiettiä

Niin, tässä muutamia faktoja, joita kovapäisinkään Jantteri ei oikein voi kiistää:

- 90% kryptovaluutta-jäsenistä on ns. VM-horatsuja, aina loikkimassa uusiin bisneksiin, joskus jopa useassa yhtä aikaa.

- loput 10% on mukana vain, koska joku kirjasi sisään TB:n nurkkapöydässä ja muisti sanoa: Nyt on kato kova juttu (vaikka kumpikaan ei tajua mistään mitään)

- oikeassa elämässä koulutetut, fiksut, tavalliset ihmiset eivät edes pissi tuollaisiin "bisneksiin" päin - tämä on 100% varmaa tietoa.

Silti näihin aina löytyy lähtijöitä, vaikka kaikki varoitusvalot huutaa punaista, miksi? Ehkä yksi syy on totaalinen arvostelukyvyn puute ja toisaalta, ei välitetä. On omassa surkeassa elämässä niin kovin vähän, jos lainkaan mitään hävittävää. Sama sitten pelailla pyramidipelejä ja ryvettää itseään - väliäkös sillä, kun kaveripiirikin koostuu entisistä Wincaput - tyypeistä ja vastaavista.

Että ihan oikeasti - menkääpäs tarjoamaan tätä loistavaa, uutta valuuttajärjestelmää edes yhdelle kunnolliselle ihmiselle, joka ymmärtää markkinataloudesta, valuutoista ja pankkijärjestelmistä - ei tule kuulkaa pitkää esittelyä siitä, sen voin ystävällisesti kertoa. Kukaan normaali järjellä varustettu ihminen ei sotkeudu tuollaiseen.

Mutta ainahan se 3-5% populaatiosta on kärkkymässä helppoa rahaa, väliäkös sillä, mikä on metodi - olkoon vaikka ponzi tms. mitä väliä....?

Mutta hei - antaa kaikkien kukkien kukkia vaan - rakennelkaa ihan rauhassa uutta valuuttaanne. Mutta eikö olisi helpompaa pelata Monopolia - siinä voisi pelin jälkeen siivota leikkirahat takaisin laatikkoon, eikä tarvitsisi pelätä mahdollisia laillisia seuraamuksia, kuten esim. Wgi ja Wincapita - tapauksissa? Sanktiot voivat olla yllättävän ankaria menettämisseuraamuksineen ja sakkoineen.

Kannattaa miettiä. Niinhän KRP myös antoi vakavan varoituksen aiheesta, tämän kaltaiset systeemit voivat pitää sisällään vaikeasti ennakoitavia seuraamuksia.

Hyvää kevättä vain kaikille. On hienoa rakentaa rehellistä liiketoimintaa!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

        "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
        Maailman menoa
        739
        9297
      2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

        Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
        Maailman menoa
        374
        8202
      3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
        Maailman menoa
        164
        6053
      4. William ja Sonja Aiello ERO

        Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        54
        2467
      5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

        Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
        Kotimaiset julkkisjuorut
        6
        2167
      6. Se siitä sitten

        Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
        Ikävä
        82
        1799
      7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

        Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
        Kotimaiset julkkisjuorut
        20
        1744
      8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

        Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        9
        1619
      9. Ihastumisesta kertominen

        Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
        Ihastuminen
        92
        1525
      10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

        Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
        Maailman menoa
        441
        1422
      Aihe