Alla elever borde få lära sig svenska så att de har lika bra chanser som andra när det gäller studier och arbetsliv, säger Sisko Harkoma, som är svensklärare i gymnasiet på den finska orten Ylöjärvi nära Tammerfors.
http://svenska.yle.fi/artikel/2016/02/29/sisko-vill-bevara-obligatorisk-svenska
http://svenska.yle.fi/artikel/2016/02/29/sisko-vill-bevara-obligatorisk-svenska
Vastaukset 5
Vanhimmat
Det kan kanske bli problem om det på någon ort pluggas ryska i stället för svenska och så flyttar familjen till en ort där det läses svenska.Skall den här eleven sedan då få specialundervisning i svenska ?
Så fint att åtminstone EN människa är realist.
Ruotsinopettaja joka saa palkkansa pakkoruotsista kannattaa pakkoruotsia ja palkkaa itselleen jatkossakin - ihan tajuton realisti, on tosin muitakin mieleen tulevia nimityksiä ;)
Hurrien juoksutyttö pelkää oman työpaikkansa puolesta tietenkin.
Ja onhan hurreja nuoeksittava . Kerrassaan säälittävää toimintaa.
Pois pakkoruotsi!
De här svensklärarna har oftast kompetens att undervisa i något annat språk också,knappast tror hon behöver vara rädd att bli arbetslös.