Ruotsin kieli kiinnostaa entistä vähemmän suomalaisia.
Ja välillä vähän totuuksia
näin.on
2176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Se on totuus.
Ja on turha väittää muuta.
Oikeastaan kyse ei ole ruotsista sinänsä. Asia vain on niin, että TURHAA kieltä ei haluta oppia. Koska tämä fakta menee svekojen paksuun kalloon???
Pakkoruotsi on kuin peräpukamat. Haittaa pakkoruotsista on niin kauan, kunnes se poistetaan. Haava umpeutuu nopeasti, eikä poisto satu.
Hyvä kommentti.
Kainuun sanomien mukaan 99 % ei näe pakkoruotsia tarpeelliseksi.
Helsingin Uutisten kyselyssä viime vuoden lopulla, yli 80% vastusti pakkoruotsia.
Ruotsinkielen poisto on alkanut kiinnostaa suomalaisia.
Eikä lakkaa ennen kuin on poistunut.
Pakkoruotsi on kuin pitkäaikainen sairaus. Se ei lopu, vaan hyökkää kimppuun aina uudelleen.
Och fennopellen med sitt lilla fennospråk är som obotlig cancer som tar över allt förnuft, eller mer som ebola och det enda sättet man blir av med skiten är att bränna upp det och skulle vara en bra energikälla för fjärrväme.
Niin, Saharassa polttavat kuivunutta kamelinpaskaa, mutta rantaruotsi on niin huonosti kuivuvaa että se mätänee ennen kuin kuivuu.
Ruotsissakin koittavat pysyä rantaruotsalaisesta mahdollisimman kaukana, etteivät vain mädännyttäisi heidän riikinruotsiaan.
Ja rantaruotsi sitä vähemmän kuin aito ruotsi.
Eipä ole koskaan kiinnostanut. Siksi sillä onkin pakkoruotsin nimi.
Ehkä aito ruotsinkieli kiinnostaisi, mutta surujen ylimielisyys ja taloudellinen ahneus saa fennon pahoinvointiseksi.
Eikä surujen muumi/rantaruotsi ole kunnon ruotsia, joten siitä ei ole sellaisenaan hyötyä edes Ruotsissa.
Tämä keinotekoinen kaksikielisyys on sellainen muinaisjäänne, että se on siirrettävä museoon ja jätettävä sinne.
Kielipuolueita on kahdenlaisia.
Nationalistisia jotka ajavat valtiollisen vähemmistön asiaa kuten RKP. Fasistisia jotka ajavat valtiollisen enemmistön asiaa kuten Perussuomalaiset.
"valtiollisen enemmistön asiaa" ??!! Onko 10% valtiollinen enemmistö :):)
upp
upp