Kiitos, Hans Huttunen

senttaaja

STT

TUR­KU. Tu­run hal­lin­to-oi­keus on pe­ru­nut tur­ku­lai­sen kun­nal­lis­po­lii­tik­ko Olavi Mäenpään va­lin­nan kä­rä­jä­oi­keu­den lau­ta­mie­hek­si.

15

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikkilänkadulta

      Olet Hans sankari, Sinä veit voiton Olavista, Mäenpää on tallattu maanrakoon.

      • 7Vaihe

        Vinkkimiehemme tuntien hän teki sen oikeastaan itse.


    • hitn

      Olavin kannataisi olla HH:lle kiitollinen urastaan, sillä ilman HH:n apua ja neuvoja Olavi ei olisi koskaan edennyt portsarin hommista valtuustoon.

      Olavin olisi myös vihdoin ymmärettävä, että oli pelkästään hänen omaa vikaansa, että eduskunta paikka jäi saamatta kun ei kuunnellut HH:n neuvoja aikoinaan.

      Olavi ei oikein millään tahdo oppia, ettei kannata isoimmille ja vahvemmille ryppyillä.
      Olavi on HH:lle pelkkä puolentoistametrin hukkapala, rääpäle ilman aivoja.

    • hitn

      Hyvin tunnistit itsesi ja pahenpaakin on tullut sanotuksi olaville ja useamman kerran päin naama ja viime kuussakin kerran.

      Kannattaa nolata itsensä, ennen oikeudenkäyntiä ja juoksennella ympäriinsä näyttelemässä sotta kopioita ja selitellä, että "ei tästä nyt mitään tuomiota tule, kun sääskälainenki sano ni, täs ne ny oh, ei näistä mittää voi saada "

      Miten kävi?

    • Tuurion

      Puhu pukille.
      Kyllähän tässä oli rikollinen jo tiedossa ja piti vain keksiä rikos. Kun ei oikeata rikosta löytynyt, se tehtiin. Olavi oli oikees vaik tuomionsaikin.

    • Puoluesihteeri

      Olavilla on ollut tuhansia kannattajia.
      Eiköhän laiteta keräys pystyyn, että Olavi saa ammattitaitoisen puolustusasianajajan hovioikeuteen.
      Tämä Jääskeläinen pilasi koko jutun, Jääskeläisen taidot riittää "verosuunnittelijoiden" avustamiseen

    • boxbox

      Varoitan mistään keräyksistä.
      Mikähän oli se parivaljakko, joka puhalsi varakkaan nyrkkeilyseuran vajaassa kahdessa vuodessa konkurssiin ?

    • Kyo

      Olavi on petetty ja siinä taas nähdään, miten paljon on ihmisiä, joita Olavi on pyytettömästi auttanut, milloin toimentulotuki asioissa, asunnon hankinnassa ja monissa lukemattomissa oikeudellisissa asioissa.
      Sitten näissäkin ihmisissä, joiden pitäisi olla kiitollisia saamastaan avusta, sivaltavat hänta pilkan ja solvausten miekalla pitkin selkää.
      Älkää vain luulko, että hän on maahan lyötynä.
      Olavi kyllä tietää, minkä paskan monesti palkaksi saa.
      Kun seuraavan kerran teille tulee vaikeuksia ja kaikki tiet tukittuna, niin kehtaatteko, käydä häneltä apua pyytämässä?
      Saman avunko te saatte perussuomalaisilta?
      Käykää nyt ihmeessä kokeilemassa, kuinka moni ps-valtuutettu oikeasti on valmis teitä auttamaan ja kuuntelemaan, kun asiat on jumissa ja ei ole varaa omaan lakimieheen.
      Kyllä näitä äänten keräilijöitä tyhjästä riittää, Miikkola, Laaakso, Tähti ja vaikka Ville Tavio, joka ei tasan auta yhtäkään perseaukista ilman kolminumeroista summaa.
      Siitä vaan, sitä saa, mitä tilaa.

    • Sentietk

      Persu kupla on puhkeamassa.
      Nämä yllä luetellut nimet katoaa, osa iän vuoksi ja loput loikkaa Kokoomukseen.

      Olavi Mäenpää saavutti suuren suosion aikoinaan suurella tietämyksellään, mistä kaupungin luukusta saa parhaiten erilaisia etuuksia. Ja hän tosiaan jakoi auliisti neuvoja näille, useimmiten työtä vieroksuville baareissa aikaansa viettäville kannattajilleen.

      Eli Mäenpää neuvoi kannattajilleen, miten parhaiten pääsee käsiksi meidän työtätekevien kokoamiin verorahoihin.
      En pidä sitäkään toimintaa kovin kunnioitettavana.

      Luulen, että Mäenpään oma viimeaikainen läheinen yhteistyö patamustien porvareiden Orpon ja Mannin kanssa, on avanut entisten äänestäjien silmät ja he ovat tajunneet , että Mäenpään politiikassa on tärkeintä vain omat henkilökohtaiset edut.

    • kyo

      Ei muuten pidä paikkaansa väitteesi.
      Olavi on auttanut sairaita pitkän työuransa tehneitä ihmisiä,jotka ovat joutuneet byrokratian rattaisiin.
      Olavi on auttanut myös muiden puolueiden ihmisiä monissa asioissa, siitä vaan eivät huutele julkisuudessa, vaikka kusenliemessä olisivat olleet ilman avun saantia.
      Mieli tekisi luetella nimiä, mutta tehköön sen itse, jos katsoo tarpeelliseksi.
      Mitä pahaa on muuten auttaa syrjäytymis vaarassa olevia työttömiä ihmisiä? miten se muka voisi olla kunniatonta?

      Lopuksi vielä, Olavi on pyytettömästi auttanut myös monia maahanmmuuttajia, varsinkin nuoria, jotka haluavat elää maassa maan tavalla.

    • sentietkand

      Pyhimystäkö joku yrittää tehdä Olavista, ei taida onnistua.

      Eiköhän jokaisen kunnon ihmisen kuulu hoitaa omat asiansa, ettei niissä ole kenellekään ole mitään sanomista.
      Elättää lapsensa ja hoitaa velvoitteensa jne...

      Sen jälkeen voi olla "hyvän tekijänä", siinäkin politiikolla on aina ketunhäntä kainalossa.

    • kyo

      On se nyt kumma, että sinä centtikantti jaksat aina täällä viisastella, vaikka itselläsi ne asia vasta solmussa on, haluaako herra tietää itsestään enemmänkin?

    • sentietkand

      Kiitos vaan tarjouksesta,
      itserakkaana "herrana" tulen nauttimaan selvityksestäsi solmuistani.
      Varmaan illanmittaan kuulen lisää.

    • kyo

      Nyt säälin sinun ylimielisyyttäsi ja säästän sinun mielenrauhaasi, sano kun et kuitenkaan pysty nauttimaan olostasi missään.
      Ainainen ruikutus ja viisastelu päällä ja kukaan ei jaksa kuunnella samaa levyäsi, siksi aina yksin olet.
      Mene huomenissa taas kirjastoon, niin sieltä löydät oppaita, miten saa ystäviä ja vaikutusvaltaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4371
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1530
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      921
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      65
      778
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe