Moni lempääläläinen ei tiedä kuinka paljon maataloustukia maksetaan sivutoimisille maanviljelijöille joilla on muuta yritystoimintaa.
Sellaista on se kepulainen politiikka ja eräs Lempäälän kunnanvaltuutettu kuittaa yli 100 000 euron maataloustuet. Sipilä, Soini ja Stubb tekevät kaikkensa että köyhä köyhtyy enemmän ja joutuu vaikka luopuun omasta autostaan.
Lempäälän suurimmat maataloustuen saajat
14
462
Vastaukset
- voi_hyvää_päivää
Perusta hyvä ihminen oma maatila, jos noin kaunainen ja katkera olet! Aloita samalla yritystointa, jotta saat hieman lisäansioita. Ei maatalous ole mitenkään monopolisoitua eikä luvanvaraista. Ei tilanteesi parane tällä palstalla itkemällä!
- kohtuusKaikeessaItkettää
Ei pysty perustaan Lempäälään omaa maatilaa kun kepulaiset laittavat hanttiin. Viimeistään maatilan ostovaiheessa ovat kepulaiset kilpailjat puoltamassa kunnan etuosto-oikeutta ettei tule kilpailua.
Ei ymmärrä misi pitää maksaa tukia jollekin yli 100 000 euroa......muutamalla tämmöisellä tukiais rahalla saisi jo vaikka se uimahallin ja sinne palkattua työntekijöitä. Tai sitten kunnalle parempaa lumityökalustoa jottie tiet olisi kuin perunapeltoo....... - ÄläTapaLypsävääLehmää
kohtuusKaikeessaItkettää kirjoitti:
Ei pysty perustaan Lempäälään omaa maatilaa kun kepulaiset laittavat hanttiin. Viimeistään maatilan ostovaiheessa ovat kepulaiset kilpailjat puoltamassa kunnan etuosto-oikeutta ettei tule kilpailua.
Ei ymmärrä misi pitää maksaa tukia jollekin yli 100 000 euroa......muutamalla tämmöisellä tukiais rahalla saisi jo vaikka se uimahallin ja sinne palkattua työntekijöitä. Tai sitten kunnalle parempaa lumityökalustoa jottie tiet olisi kuin perunapeltoo.......Mutta eihän sitä uimahallia voi lempäälään tehdä....loppuisivat koululaisten kuljetukset muualle, kuljetusyrittäjät siitä kärsii
- Yhteiskunnanloiset
Ja mitä enemmän tappiolla tekee esim koneurakointia maatilan koneilla,niin tappiollisesta urakoinnista on jopa hyötyä kun hakee tukiaisia . Tämmöiset maanviljelijäurakoitsijat on taksojenpolkijoita taksat mitä sattuu,kunhan vaan pääsee sekoittamaan taksoja joilla muiden on mahdoton tehdä,jos aikoo maksaa maksunsa ja elantonsa. Yksinkertaisesti tuet pois näiltä monialayrittäjiltä,ja katotaan sitten kun ollaan samallaviivalla kaikki,että kuka jaksaa yrittää.
- KylläItkettääJoAiheesta
Sipilän yhteiskuntasopimus kurittaa opiskelijoita ja pienituloisia. Mutta irikuvana hallituksen politiikalle sanon että monialan yrittäjä saa lempäälästä maataloustukia 100 000 euroa vuodessa joten luulisi että näistä olisi varaa leikata...
- eu_imeee_vertasi
Tulevatko nämä tuet Suomen vai eu:n rahastoista. Jos tulee eu:sta, on pelkästään hyvä kun sieltä saadaan edes jotakin takaisin. Suomihan on nettomaksaja, eli enemmän Brysseliin menee kuin sieltä saadaan. Sitten vielä päälle turha byrokratia, sääntely ja muut haittavaikutukset.
- kaikessaKohtuus
Suomen rahoista eli veronmaksajat maksaa nämä yli 100 000 euron maataloustuet.
- maatalouspoika
Noin valtavalla summalla parempituloset alentta köyhän ruokaa, olisitte kännyt ristis kiitollisii.
- SuututtaaVeronmaksajaa
Mitä jos on parantumattomasti verovelkainen maajussi ,niin maksetaanko sellaisellekkin EU:n maataloustukea,vaikka ei osaa omaa talouttaan reppana hoitaa ja on aina yhteiskunnan elätti.
- jylnäinoon
Jos tekee 1000000 e tappioo parina vuotena peräkkäin yritystoimillaan. Kyl se hyvä on et yhteiskunta huolehtii ja maksaa tukiaisia...
- maksakaavaanveronne
Järkyttävää luettavaa nuo tukien tasot, pohjanmaalla ja Närpiön kasvihuoneilla mennään yli miljoonan euron tasoa / vuosi, sen lisäksi työvoima on usein erilaisilla tukitempuilla maksettua noilla tiloilla.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201503120112020_uu.shtml- ahon_laitaa
Vielä hullumpaa on, että tukien saajien joukossa on Björn Wahlroosin kaltaisia henkilöitä, jotka tuskin ovat eläessään edes maatilalla käyneet. Oikeille maanviljelijöille tuet ovat täysin perusteltuja, tietäähän se kuluttajille hieman edullisempia ruuan hintoja sekä auttaa pitämään maaseudun asuttuna.
- Mitennääpelaapelinsä
Tää oli joskus Vesilahden suurimpia tukiaisten saajia,muttei silti rahat riitä edes veroihin näköjään.
http://yritys.taloussanomat.fi/y/aapelin-pelit-oy/vesilahti/2352826-2 - asdfghjsdfghjklöä
Mekin tuemme kepulointia http://areena.yle.fi/1-3179041
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1536969Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142558Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471810Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141431Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901315- 711127
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631083Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271069Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481065- 691007