Se olisi Orimattilassa kisa viikonloppuna.Meinaattekos mennä katsomaan? Mitä odotatte Suomen joukkueelta,tuleeko esim,kultaa maallemme? Itse olen menossa katsomaan.
Kansainvälinen mittelö Suomessa
46
291
Vastaukset
- nicejudo
Katomoon kyllä. Miesten sarjoissa hyvät osanottajamäärät. Naisia kokonaiset 11 kaikissa sarjoissa. Melko vaisu osanotto heiltä.
- viimevuonna
Empäs ole tuolta kantilta asiaa judoshiaista katsonut.Kyllä jos nuin sanot,aika tynkää on ja itseasiassa huolestuttavaa.Tasoa kisassa kuitenkin olisi? Mutta...?
- kiitosorim
Upea kisa tulossa ja kisajärjestelyt toimii. Hyvin tullut ulkomailta osanottajia, erittäin hyvä!
- öölänninherra
Pakkohan sitä on lähteä paikanpäälle kun on saatu tuontasoinen judokisa Suomessa aikaiseksi.
- Hidari
Joo aikuisten osalta "kansainväliset"noh muutama ulkolainen löytyy,mutta osassa junnu sarjoja JOPA puolet ulkomaalaisia. Se jos joku on hyvä,Orimattilassa tehty hyvää taustatyötä.
- uteliasaatu13
Jep. Nyt pitää mennä kannustamaan paikanpäälle noita nuoria judokoita, toivottavasti saavat hyviä otteluita vaikka ulkomaan vastukset näyttää olevan kovia.
- viimevuonna
Ehdottomasti...Kannustusta ja kovia vastustajia tarvitaan.Mahtava kisa Suomessa.Tämä,Nuorten FJO ja Tampereen kisa parasta kisaa Suomessa.Hyvä.
- jebajebajee
Tää on hyvä ketju. Pieni mainos piristää vai mitä Tero :)
- Teroror
Mainos piristää aina, vaikka se nyt sattuu olemaan täällä. Kyllä hyvä kisa on tulossa ja paljon on kisaa maailmalla lobattu viimeisen vuoden aikana - paljon - ja kaikki kisajärjestäjät tietää, että ulkomaalaiset ei tänne syrjäseuduille ilmaiseksi tule, joten tuottoisaa lystiä tämä ei todellakaan ole, paitsi suomalaisten kisaajien kannalta - halpa reissu hyvätasoiseen kisaan.
Ulkomaalaisten määrä ei ollut ihan se mitä loppujen lopuksi odotettiin, kun Venäjällä ja Espanjassa on samaa aikaa maiden mestaruustaistoja ja Israelilaisten matkajärjestelyt ei mennyt ihan kohdilleen, mutta ensi vuonna - kuka tietää?
TÄMÄ on sitten mainos - SJR leirille on odotettavissa jälleen uusia kansalaisuuksia, mutta niistä myöhemmin lisää, jos kaikki suunnitelmat onnistuu.
TeroR
ps. kirjoitan edelleen kaikki tekstit omalla nimellä täälläkin.
- asdasdsda
Ihan hyvä ulkomaalaisosanotto. Oli mainos tai ei...
- adryu97635hhk
Tällaisia kisoja me tarvitsemme. Seuraan tuloksia mielenkiinnolla.
- öölänninherra
Hyvä puuha-Tero! Tuollaista asennetta tarvitaan. Se, jos jokin vie suomalaista judoa eteenpäin.
- Goodorim
öölänninherra kirjoitti:
Hyvä puuha-Tero! Tuollaista asennetta tarvitaan. Se, jos jokin vie suomalaista judoa eteenpäin.
Totta puhut! Orimattila vie nyt koko Suomen judoa eteenpäin. Hyvin järjestetyt kisat ja paljon ulkomaisia kisaajia. Näitä tarvitaan lisää! Orimattila näyttää mallia muille tekemisessä!
- Upinalle
Kiitos Orimattilan porukalle upeista kv. kilpailuista Suomessa! Kyllä te osaatte.
- Ollandia_rules_ok
Hämeenlinna otti paikkansa Suomen ykkösseurana Ekin judoshian mukaan. Ekin järjestelmästä parhaat tulokset-Hämeenlinnasta hyvät judokat. Pitäisköhän Ollandian perustaa oma maanjoukkue? Kanta-Hämeen maakuntajoukkue? Tälle vaan oikeus ilmoittaa oma joukkue arvokisoihin.
- Hämeessä_osataan
Jep jep. Hämeenlinnassa on tehty pitkään hyvää työtä. Kova nippu taitavia ja sporttisia kavereita. Kaikki vielä oman seuran kasvatteja. Menestys ei ole sattumaa, vaan pitkäjänteisen valmennustyön tulosta.
- Kurillasetehdään
Olasta seuraava päävalmentaja, ei huono vaihtoehto.
- O_..._
Ei ola lähde, mutta ollandian voi perustaa. Jos ei tarvi totella ketään.
- EipäsHättäillä
Kuka on se kv tason Judoka joka viimeksi on tullut Hämeenlinnasta.
- Ollandia
Hämeenlinnan judoseuran sivuilta löytyy tämän hetken kilpailijat ja heidän saavutuksensa. Sieltä löytyy tällä hetkellä kaksi judokaa, joilla on EurooppaCup-mitaleita. He ovat Henri Hannula ja Lalli Nuorteva. EM-, EYOF- ja universiaadiedustuksia on samoilla kavereilla, ei mitaleita.
Hämeenlinnalla on pitkä lista judokoita, jotka on yltäneet edustuspaikkoihin ja kisanneet ja menestyneet kansainvälisesti. Lukemalla Hämeenlinnan judoseuran sivuilta SEURA/HISTORIA löytyy seuran omalta salilta ponnistaneiden judokkoiden saavutuksia.
Olympia, MM- tai EM-mitaleita ei ole seuralle tullut sitten Janne Selinin nuorten EM-mitalien, jotka ovat saavutuksia vuosilta 1986 ja 1988.- urheilu_edellä
Tyylikkäät urheilijaesittelyt Hämeenlinnan sivuilla. Kertoo siitä, että seura arvostaa kilpailijoitaan. Tämä on sitä mistä judoliiton puheenjohtajakin blogikirjoituksessaan puhuu, "Kaikki lähtee arvostamisesta." Vähän kun selaa eri seurojen sivuja, voi vetää johtopäätöksiä siitä mitä missäkin arvostetaan. Hyvä urheiluseura laittaa ylpeästi omansa esille. Tärkeitä juttuja lajikulttuurin ja ulospäin viestittävän lajikuvan ja lajin markkinoinnin kannalta.
- Ulkopm
Balticsea Openin perusteella väittäisin, että Suomen tämän hetken lupaavin juniori edustaa erästä keravalaisseuraa. Nimen voitte itse päätellä. Kesällä nähdään jatkuuko menestys...
- Uteliasaatu13
Niin tai Nummelasta....... hienoa oli katsoa nuorten toimintaa
- HyväOrimattila
Valtteri Olin ja Oskari Mäkinen ovat tällä hetkellä kadettien valovoimaisin kaksikko, olette ihan oikeassa. En unohtaisi kuitenkaan Roope " hirmulonka" Korhosta. Kevin ja Thomas Rönkkö sekä Eetu Heinonen tulevat heti kohta vanavedessä. Ja onhan Noorien (Jokisen ja Nykänen) ipponeita myös mukava katsella. Hyvältä näyttää :)
- Nujujyrää
Kyllä Nujun poeka on niin omassa luokassaan että ei kantsi muita nostaa samoihin puheisiin
- eipäskeulita
Älkääs nyt liikoja innostuko! Liiton valmennusvaliokunnan linja on ettei nuoria arvosteta eikä niihin kannata satsata. Lopettavat kuitenkin ennen aikuisikää.
- Hajimee
Ei vaan Suomalainen urheilukenttä ei arvosta nuorten urheilua. Pl. Hoki.
Para ja special urheilu saa isomman huomion kuin nuorten urheilu.
Veteraaniurheilijoita ei myöskään meillä huomioida vaikka siellä taso on varsin kova monissa lajeissa.
Suomessakin, judon parissa yllättävän hiljasta veteraanishiaissa versus kata. - Ulkopm
Valtteri hoiti tänään hommansa mallikkaasti erittäin kovassa sarjassa. Saa nähdä miten käy täällä mainostetun NuJun pojan.
- Possujudo
Käy miten käy, judoa seuraavat tietää että nujun poika on aivan omalla tasollaan. Jokaiselle voi joskus sattua huono päivä, nujulaiselle kuitenkin harvemmin.
Tämä päivä todisti jälleen todeksi vanhan totuuden. Judossa ei paljon ole valmennuksella merkitystä. - Ulkopm
Possujudo kirjoitti:
Käy miten käy, judoa seuraavat tietää että nujun poika on aivan omalla tasollaan. Jokaiselle voi joskus sattua huono päivä, nujulaiselle kuitenkin harvemmin.
Tämä päivä todisti jälleen todeksi vanhan totuuden. Judossa ei paljon ole valmennuksella merkitystä.Mitä tarkoitat kommentillasi valmennuksesta? Nujun poika on varmasti hyvä ja toivon hänen voittavan. Kv menestystä tavoittelevien todellisen tason näkee vasta kovissa kisoissa. Kotimaisista kisoista ei paljoa vielä voi päätellä.
- Senseio1
Nujun poika on kisannut ulkomailla enemmän kuin kaikki keravan judokat yhteensä.
- oja134
Possujudo kirjoitti:
Käy miten käy, judoa seuraavat tietää että nujun poika on aivan omalla tasollaan. Jokaiselle voi joskus sattua huono päivä, nujulaiselle kuitenkin harvemmin.
Tämä päivä todisti jälleen todeksi vanhan totuuden. Judossa ei paljon ole valmennuksella merkitystä.Eiköhän Liittost ole parhaat valmentajat lähettänyt matkaan. Vai mitä tarkoita tuolla.
- Possujudoka
oja134 kirjoitti:
Eiköhän Liittost ole parhaat valmentajat lähettänyt matkaan. Vai mitä tarkoita tuolla.
Juu kyllä on kovat valkut sagrebissa. Jokaisella oon oma kisahistoria, hyvä koulutus ja kokemusta. Taso saavutetaan kuitenkin omissa reeneissä oman valkun johdolla. Ja se todistaa nytkin, että judoka on keskiössä, valmennuksen merkitys on vähäinen.
Ps. nimimerkki possujudoka on käytössä meillä täällä syrjänperillä. Tarkoittaa aikuisena aloittanutta judon harrastajaa joka ei ole erityisen nopea ja muutkin ominaisuudet ovat samaa tasoa. - Senseio1
Ulkopm kirjoitti:
Mitä tarkoitat kommentillasi valmennuksesta? Nujun poika on varmasti hyvä ja toivon hänen voittavan. Kv menestystä tavoittelevien todellisen tason näkee vasta kovissa kisoissa. Kotimaisista kisoista ei paljoa vielä voi päätellä.
No nysse nujun poika voitti ihan oikean judokan. Mmpronssimitalistin viime vuodelta!
- Nujustellaan
Possujudo kirjoitti:
Käy miten käy, judoa seuraavat tietää että nujun poika on aivan omalla tasollaan. Jokaiselle voi joskus sattua huono päivä, nujulaiselle kuitenkin harvemmin.
Tämä päivä todisti jälleen todeksi vanhan totuuden. Judossa ei paljon ole valmennuksella merkitystä.Ai valmennuksella ei merkitystä :D. Et taida tietää Oskarin valmennuspuolesta mitään. Kaverilla ollut jo pitkään sekä henkilökohtainen judo valmentaja, että fyysinen valmentaja jotka tekevät tiukkaa yhteistyötä.
- epäilus
Tässä nyt taidettiin puhua tuosta Keravan "mestari" valmentajasta.
- Possujudo
epäilus kirjoitti:
Tässä nyt taidettiin puhua tuosta Keravan "mestari" valmentajasta.
Juu kyllä Ossun valmennus on kohillaan.
- sivustaseuraava
epäilus kirjoitti:
Tässä nyt taidettiin puhua tuosta Keravan "mestari" valmentajasta.
aianakin tämän viikon lopun perusteella nummelassa ja keravalla on valmennus tietoutta
muutenkin näyttää hyvältä nuorten suunta - manitalks
sivustaseuraava kirjoitti:
aianakin tämän viikon lopun perusteella nummelassa ja keravalla on valmennus tietoutta
muutenkin näyttää hyvältä nuorten suuntaNiinpä. Ja vielä kun liitto älyäisi tukea nuoria ihan oikeilla euroilla niin hyvä olisi. Liiton valmennus tuki ym on toki hyvä mutta kansaivälisesti tähtäävä nuori tarvitsee rahaa.
- uteliasaatu13
manitalks kirjoitti:
Niinpä. Ja vielä kun liitto älyäisi tukea nuoria ihan oikeilla euroilla niin hyvä olisi. Liiton valmennus tuki ym on toki hyvä mutta kansaivälisesti tähtäävä nuori tarvitsee rahaa.
Lisäksi annetaan nuorten rauhassa harjoitella ilman ylimääräistä p...jauhantaa, Hyvä pojat hienosti oteltu.. :o)
- koutsimakikomi
epäilus kirjoitti:
Tässä nyt taidettiin puhua tuosta Keravan "mestari" valmentajasta.
vieläkös jaakola siellä keravalla valmentelee??
- Ulkopm
koutsimakikomi kirjoitti:
vieläkös jaakola siellä keravalla valmentelee??
Ei tietääkseni ainakaan Bodonoksessa.
- Ulkopm
Hieno kisa Oskarilta. Olen aidosti iloinen hänen hienosta menestyksestään. Aina mieltä lämmittää kun suomalainen urheilija menestyy maailmalla.
- 8sekkultaan
Onnea Oskarille!!
Tosin hyvin meni Coimbrassakin. Orimattilan facebookin mukaan mitali oli vain kahdeksan sekunnin päässä.
Vähän pienemmät sarjat oli Portugalissa, jos mitali olisi tullut jo toisessa ottelussa;) - samaataas
Kyllä minun kaavionlukutaidollani olisi sen 8 sekunnin jälkeen vielä pitänyt voittaa 3-4 ottelua, jotta mitali olisi tullut. Mutta voihan sen noinkin kirjoittaa, en vain ymmärrä miten se olisi totta....
- 578yty
Onko tuo siis vale? Kuka kyseisen sivuston kirjoituksista vastaa? Tuo viimeisen 8 sekuntia voittanut vastustaja väänsi vielä muutaman ottelun ja jäi silti ilman mitalia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406