Gasthaus lopettaa?

Mökkiasukas

Mitenkäs on kylän ravintolaelämän laita, kun Gasthaus kuulemma lopettaa toimintansa? Näin oli omistaja facebookissa ilmotellu. Samanlaisia huhuja kuuluu myös Karvion suunnalta leirintäalueen jatkumisesta.
Taitaa kesällä olla majoitus ja kaljanjuontipaikat vähissä jos näin käy....

22

2517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keputtarkkailuun

      Eipä ole ihme kepulaisten pikkukylässä , jos vaikka kaikkki yritystoiminta loppuu.
      Iso/korkea verkkoaita vain kylien ympärille, ettei sisäsiittoisus leviä.

    • Vakioasiakas

      Ei lopu, vaihtaa paikkaa... Ähäkutti irvailijat....

      • Lopunaikoja

        no voin kuvitella kuinka tuollekkin käy. Niinhän se kukkopillikin aikoinaan muutti japian meni kiinni ei ole kylällä kohta enää mitään, lähtekää kun vielä voitte! Metallilaitekin tekee jo kuolinkouristuksia. Kylällä ole kuin peräkammarinpojat saatana!


      • Gikolo

        Ei pidä paikkaansa. Tietääkseni Gasthausin tiloissa vuokralla ollut "ravintolayrittäjä" vaihtaa paikkaa, ei Gasthaus. Ja tällä kaljakuppilalla ei ole mitään tekemistä Gasthausin kanssa. Eli ei hotelli mihinkään siirry. Ähäkutti vaan itelles.


    • intoatäynnä

      Heikki on monitaituri, tsemppiä hänen perheelleen ja vanhemille.

      • sackil

        Tsemppiä tarvitseekin! Tuskin tämä uusi paikka tulee menestymään. Taloudellisesti tuhoon tuomittu homma.


    • Parkintaus

      Peräkammarinpojat kittaavat kaljansa pirtissä.

    • Virkakyösti

      Ei pidä levittää vääriä tietoja.

    • SenkinTollo

      Tämä paikka on nimenomaan väärien tietojen levittämistä varten. Totuuden levittämiseen on olemassa muut kanavat.

    • Vakioasiakas
    • saunditvainsoi

      On siinä hyväpointti mies joka on nähnyt maailmaa,
      - moniosaaja,

      -ei ole kepulikonstilainen!

      • mattijormaEsko

        Uuden ravintolan nimi kertookin jo olennaisen. Rafla LÄTTI... hahhahhaas!!!


      • iiistänenäsi

        Sinunlaisesi etunimihirviö et osaisi edes ravintolasa käyttäytyäkään.


      • ihansamaJorma

        Ennen kuin arvostelee toisten ihmisten käyttäytymistä, kannattais käydä peruskoulu loppuun ja opetella kirjoittamaan.
        Ja ihan tiedoksi, en kyseiseen "ravintolaan" astuisi, vaikka maksettaisiin.


      • Lätinvaimo

        Hotelli Gasthausin (Askeltie 2) alakerrassa toiminut ravintola Kyläpääsky siirtyi uutèen osoitteeseen (Virastokuja 1) kunnantalon ja vanhan virastotalon väliin uudella nimellä (Rafla Lätti) 1.4 2016 koska Hotelli Gasthaus/omistaja RG meni konkurssiin. Hotellin ovet sulkeutuivat 6.4. 2016.

        Ravintola, jonka omistaa Heikki Lätti ja Hotelli Gasthaus olivat kaksi eri yritystä joilla ei ollut muuta yhteistä kuin osoite.

        Pe 27.5 2016 Rafla Lätissä esiintyy duo Kummistusjuna eli Kotiteollisuuden Hynynen soittaa kaverinsa Aaltosen kanssa Kotiteollisuutta akustisena. Myöhemmin kesällä estradilla mm. Esa Eloranta, päivämäärää en muista. Voi etsiä täältä https://www.facebook.com/kylapaasky/

        Lounaat seisovasta pöydästä arkisin ma-pe 10.30 - 14.30, hinta edelleen 11 euroa.


      • Asioistaperillä

        Jokos työ kohta mänettä konkurssiin?
        Eikös se alkoholitarkastaja kohta käy luvat hakemassa parempaan talteen, kun tuntuu tuo anniskelulainsäädäntö olevan vähän hakusessa sekä Lätillä että Lätin vaimolla...

        Ja olisi vaimonkin aika ottaa puhtaat sormikkaat käytöön.


    • öklöttää

      Tyypilllinen kesuvetinen, hyh inhottavaa.
      Mene sitten lippahattubuariin likasine hiuksisesi ja paskasine farkkuinesi, et erotu massasta.

      • ihansamaJorma

        Taisit juuri kuvailla rafla Lätin asiakaskuntaa, et minua :D
        En käytä lippalakkia ja farkutkin ovat puhtaat. Mielummin vien rahani johonkin, jossa ei tarvitse törmätä sinunlaisiisi juntteihin.


    • HeikkiLätti

      Hauska keskustelu ja viihdyttävä.

      • Jovainon

        Zemppiä Heikki sinulle! Kuten huomaat, ei ole helppoa. Minusta on hienoa, että joku viitsii yrittää ja altistua kaikelle yllä olevalle paskalle.


      • älävälitä

        Toiseltakin zemppiä Heikille. Ravintolan tasokin on kivasti noussut. Uusi paikkanakin parempi. Muutama rakkikoira ei näitä tosiasioita muuta.


    • kysynvaanhä

      Miks lounas on edelleen samanhintainen kuin aikaisemmin, vaikka yksi ruokalaji on vähemmän? Ja missä a la carte lista? Vai onks tarjolla edelleen mikrossa lämmitettyjä valmishamppareita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe