rasismikeskeskustelun kun studiossa on yksi äärioikeistolainen joka sanoo mistä on kysymys , Nasima ja Toivolalta ei kantti kestänyt kuulla totuuksia .
Kansaanedustajat jättävät väliin
Mutakunotväistyy
1651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Raukat väistyy kun eivät pysty vastamaan mihinkään siksi raukat väis´tyvät kun totuus astuu esiin .
Kukaan täyspäinen ei osallistu kyseiseen ohjelmaan. Koko ohjelma on suuri journalistinen epäonnistuminen YLE:a.
Journalismin ensimmäinen sääntö on asioiden faktaperäsiyys, mutta jo ohjelman nimi viittaa selkeästi siihen ettei YLE toimi faktojen perusteella vaan populistien virtuaali- tai vaihtoehtofaktoihin nojautuen.
Häpeällistä!
Totuuden kanssahan kyseisellä ohjelmalla, nimensä perusteella, ei ole mitään tekemistä. Juuri eilien YLE esitteli kaikkien poliisipiirijohtajien arvioita turvallisuustilanteen, ja erityisesti skesuaalirikosten, muutoksesta. Jokainen väitti että yleisessä keskustelussa asiat on paisuteltu ihan poskettoman paljon!
Ja nyt YLE jatkaa tällä poskettomalla linjalla.
Suvakit eivät suvaitse erilaisia mielipiteitä.
Nyt se on todistettu.
Rasismi ei ole mielipide. Se on rikos.
.
"Suvakit ovat silmittömän suvaitsemattomia!!!!!!!!!11!!1!"
.
Minä ainakin olen täysin suvaitsematon rasisteja kohtaan. Koskaan en ole väittänyt "suvaitsevani" ketään. Ihmisten teot ratkaisevat, sinun kaltaistasi pidän samassa arvossa kuin vaikkapa lastenraiskaajaa.
"Suvakit eivät suvaitse erilaisia mielipiteitä."
Jos näin olisi niin kaikki disinformaatiomediat olisi lopetettu jo aikoja sitten.
Medioita on kahdenlaista. Niitä jotka toimivat journalististen sääntöjen mukaan ja niitä jotka eivät.
Journaliastisiin sääntöihin kuuluu se että asioiden paikkansapitävyys on pyritty todentamaan.
Tämä on ssyy miksi vihankylvääjäeliitti opetta teitä hyödyllisiä idioottejaan halveksimaan journaliastisia medioita. Kyseinen oaivopesu tapahtuu aina mediassa jossa ei noudateta kyseisiä periaatteita (kuten Hommafoorum, MV-lehti, Perussuomalainen, tai Scripta).
Ei kenenkään tarvitse eikä pidä suostua yhteisesiintymiseen rasistien kanssa. Hienoa, että kansanedustajilla on selkärankaa.
Onko itseään suvaitseviksi kutsuvilla oikeus nimittää kaikkia toisin ajattelevia rasisteiksi?
Rasisteja saa ja pitääkin kutsua rasisteiksi. Rasisteja ei pidä suvaita.
Raukkiksia olivat kaikki jotka jättäytyivät pois illasta kantti ei kestänyt puolustaa omia näkemyksiään. Hihhh nahjuksia tuolla vihreissä ja sdp:ssä hehh
Kyseisestä ohjelmasta jättätyi pois myös "johtava" katupartioryhmä vaikka heidät oli sinne kutsuttu. Ovatko hekin sitten "raukkikiksia"? Ja miksi ihmeessä sinä et mainitse heitä ollenkaan kun kirjoitat tekstiä?
Siksi että sua ottaisi mahdollisimman paljon aivoon ja annan sulle kirjoittamisen aihetta ettei sulla lopu keskustelun aiheet kesken hehhhh
Tekstisi kertoo hyvin että sinulla on tuo peruskoulukin jäänyt kesken ja "palkan" sinulle maksaa sossu. Olet näitä pummeja, jotka eivät talouden hyvinäkään aikoina löydä itselleen töitä. Muista mennä maanantaina sossuu hakemaan "viikkiksiä" jotta pääset juomaan lähiökuppilaan alekaljaa...
PS. Mistä näitä oikein tulee?
Odin joukot ovat alustapitäen kertoneet vastustavansa YLEä mediana! He olivat etukäteen kieltäytynyt kaikesta toiminnasta YLE:n kanssa ja tämä piti! Sen sijaan osa näistä peruneista on YLE:n kannattajia ja olivat jo lupautuneet mutta peruivat! Siinä on hienoinen ero!
Mikä on paras paikka vastustaa rasismia ja omilla perusteluilla kaataa rasistiset ajatukset tai perustella miksi se on huonoa? Ehkäpä YLE:n järjestämä keskustelu.
Miksiköhän FDL kaveri pystyi keskustelemaan maahanmuuttajien kanssa, suvaitsevaisten kanssa ja YLE:n ohjelmassa? Eikös samalla ideologialla kuin kieltäytyneillä, hänenkin olisi pitänyt kieltäytyä?
Myös yleä puolustavat suvaitsevaiset ryhtyivätkin yllättäen kritisoimaan YLEä, että tällaista roskaa lähettää. Siksikö kun siellä todettiin maahanmuuttajien, FDL johtajan sekä monen muun keskustelijan taholta että kaikki ei ole niinkuin pitää. Kaikki kritisoivat "elintasoturismia". Kun vuosi sitten PS puhui tästä "elintasosurffauksesta" se oli rasismia ja rikos ihmisyyttä vastaan. Onpas muuttunut keskustelun ilmapiiri. Ja siinä ilmapiirissä ei kansanedustajat katsoneet pärjäävänsä ja jättäytyivät pois.
Ohjelmassa puhuttiin ennakkoluuloista! Kuinka ihmiset pitäisi tavata kasvokkain ja tutustua että ennakkoluulot hälvenee. Näin ei kieltäytyneet tahtoneet tehdä. Heidän rasistiennakkoluulot voittivat.
Ennakkoluuloista sen verran että ei se vähennä pelkoja tai ennakkoluuloja turvapaikanhakijoita kohtaan jos päivittäin luetaan VOKeissa tapahtuneista tappeluista, raiskauksista, joukkotappeluista sekä kerrotaan ihmisistä jotka lähtevät kotiin takaisin kun siellä on lämpimämpää, halvemmat tupakat ja parempi ruoka! Kyllä tulijat itse, tai osa heistä, ruokkivat ennakkoluuloja ja pelkoja. Ei siitä voi syyttää sitä joka yrittää karistaa ennakkoluuloja ja pelkoja!
Katopas näin tämän antipersuksen viestin vasta nyt. Ja vastaan siihen nyt: Bruahahaaaa!!! Vedä käteen, antipersuks!!!!