iäkkäämpi rouva puhuu VIISAITA sanoja.
http://yle.fi/uutiset/a2-illassa_vieraillut_linnea_mynttinen_turvapaikanhakijalle_voi_riittaa_etta_joku_kuuntelee/8711462?autoplay=true
Niin Kirkkonummella kuin muuallakin, henkilökohtaisen avustajan saanti on vaikea ja tiedän lukuisia tapauksia, missä maahanmuuttaja on avustajana.
(sitä en osaa sanoa, että onko Lieksassa).
En asu tällä hetkellä itärajalla, olen työpakolainen ja meidänkin perheessä on vaimolla henkilökohtainen avustaja, tällä hetkellä meillä on kylläkin oma tytär, mutta kun suomalaiselle ei työ kelpaa, mieluummin istutaan tietokeen ääressä ja haukutaan maahanmuuttajia ja lietsotaan vihaa.
Mutta nyt olen rasisti itse. Olen työllistänyt ihmisiä 1960-70 lukujen vaihteesta ja tällä hetkellä en palkkaa yhtään suomalaista töihin, on meinaan huonot kokemukset. Ja niin kuin edellä sanoin suomalaiselle ei työ kelpaa.
Laitoin tämän jutun Lieksan palstalle siksi, että teillä siellä Lieksassa on ryhmä, jonka tehtävä on vain vihan lietsonta ja kun minulla on läheiset suhteet Lieksaan ja muualle Pohjois-Karjalaan, niin epäilemme, että tämä ryhmä on se, joka on omatahtoisesti pudonnut elämänrattaista ulos.
Oikein hyvää kevään alkua, kesällä tavataan.
Istukaapa hetki rauhassa ja kuunnelkaa
17
88
Vastaukset
- Tolkun_ihminen
"epäilemme"
Soppii-soppii, eppäellähän aena soppii. Epäily vaan ei ole tiedon väärti.- tanelipaneli
miepä en eppäile mie tijän
jotoukkoja joutoukkoja Jotenkin ymmärrän vielä sen, että rattailta pudonneet/pudottautuneet huutelevat ymmärtämättömyyttään, mutta mm. Facebook-oikeudenkäynnissä yksi päätekijöistä oli paikallispolitiikassa mukana oleva nainen. Mikä saa aikuiset ihmiset toimimaan näin aivottomasti, kun on olemassa asiallisiakin tapoja vaikuttaa asioihin.
- Tolkun_ihminen
tanelipaneli kirjoitti:
miepä en eppäile mie tijän
jotoukkoja joutoukkojaEt sie tiijjä sie luulet tietäväs.
- karim.muthana.google
ÄHLÄMI KÄRKKYY PERINTÖÄ !!!!! Ja sokeat,kuurot suvakit ei näe, ei tajua :)
- tithel
karim.muthana.google kirjoitti:
ÄHLÄMI KÄRKKYY PERINTÖÄ !!!!! Ja sokeat,kuurot suvakit ei näe, ei tajua :)
ja sinä kärkyt tyhmimmän suomalaisen titteliä
- Duunari88
tithel kirjoitti:
ja sinä kärkyt tyhmimmän suomalaisen titteliä
Hyvin sanottu!
- Totuudenhenki
Ja kuinka siinä sitten kävi...
Totuuden henki johda sinä meitä etsiässämme hmm totuuden teitä.
https://www.youtube.com/watch?v=9i_lpL_6kGM&feature=youtu.be
olisiko toimittajan ehkä pitänyt valmistautua hiukkasen paremmin ... oikein myötähäpeää tuntuen kuuntelin...
Yllätyin ihan että kaikesta tästä huolimatta julkaisivat uutisen. - eimeeläpi
Se vanha höperö muija huusi siellä TV:ssä Ylen suvakkitoimittajien kutsumana. Suututti koko hyysäysohjelma.
- prolinneaaa
Mielestäni eilisen turvattomuuskeskustelu helmi oli Liennea 80 v. Puhui niin totta kun olla voi. Hänellähän on taustalla vakava sairastuminen. Ei meinannut saada avustajaa ja sitten kunta palkkasi tämän Alin. Kyseessä on ilm. ent. opettaja - englantikin sujuu. Hyvä Linnea.
- yhteinenhyöty
Hänellä on myös evakkotausta. Kyllä niiden vanhusten ja liikuntarajoitteisten, jotka haluavat apua, pitäisi sitä voida turvapaikanhakijoilta saada. Kolmessa VOK:ssa ilmeisesti toiminta on jo alkanut.
http://yle.fi/uutiset/leskirouva_linnea_palkkasi_irakilaisen_turvapaikanhakijan__ostin_alille_halal-lihaa_ja_toppapoksyt_han_karraa_minua_mieheni_haudalle/8613502 - Jihuuuuuu
Hyvä Linnea:)
- Hurmaahurmaa
Teidät sitten on helppo hurmata ja hurmaantuessanne teiltä hämärtyy näköjään kokonaiskuva täysin.On merkillistä, kuinka yhden ihmisen puheenvuoro voi viedä ajatukset silmänräpäyksessä pois kokonaiskuvasta ja muista asiantuntevista ja rakentavista puheenvuoroista. Täytyy sanoa että vanhaa rouvaa voi kyllä kunnioittaa, hän ja hänen ikäpolvensa ovat rakentaneet sen Suomen jossa elämme. Keskittyisitte vain tekin siihen miten tätä maata rakennetaan, tai pidetään edes siinä kunnossa missä se vielä tällä hetkellä on. Koko rakennelma nitisee liitoksissaan ja huojuu, mutta eräät ne vain yrittää pelastaa koko maailman.
- eityhjänpantiksi
Ei tässä kokonaiskuvasta keskustella. Kun nämä turvapaikanhakijat ovat jo täällä ja odottavat päätöstä, miksi heistä ei otettaisi hyötyä irti. Se on juuri niin kuin Linnea sanoo, VOK:ssa kyllä tiedetään kenestä on mihinkin apuhommaan. Kaikkien ei tarvitse yksin työskennellä. Kouluissa, päiväkodeissa, vanhainkodeissa löytyy tarvetta apukäsille. Lumi- ja metsähommia jne. Kaikkea mitä jo on kokeiltukin pitää laittaa jakoon ideoina.
- eikukaantiedä
Joopa, kouluissa on tyttöjä lähenneltäviksi ja raiskattaviksi. Samoin lapsia päiväkodeissa mamupedojen kohteiksi. Ja kelpaahan musuraiskareille ne vanhustentalon petimummotkin paremman puutteessa. Eikun sinne vaan "töihin" musumamut.
- HiplattuaMamua
Oliks toi se sama mummo joka kokeili mamun munia valokuvassa?
- miten_sinisilmäistä
Kuten sanonnat kuuluu: Ei yksi pääsky kesää tee ja poikkeus vahvistaa säännön.
Tuo tarina on vasta alussa. Kuten Linnea sanoi, hänellä ei ole mitään menetettävää. Enhän sitä toki tiedä, mutta kyllä tuolla taustalla minun mielestäni on jotain ketunhäntää kainalossa.
Vanhalle rouvalle nostan hattua ja arvostan häntä valinnastaan huolimatta. Toivon, että tämä "melkein kuin lapsenlapsi" on luottamuksen arvoinen.
Ja on se hävytöntä ja häpeä, että Suomessa ei huolehdita vanhuksista sen vertaa, että näin pääsee käymään. Ei tämä meno kyllä enteile mitään hyvää. Tekis mieli kirota tänne, mutta olkoon. Kiroilen vain ajatuksissani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708