Helsinki-Tampere moottoritien kunto

Hidasteitako

Mitä ihmettä sille tielle on tapahtunut? Molemmin puolin Hämeenlinnan kohdalla kymmenien kilometrien matkalla on tiessä railo ja ikäänkuin hyppyri noin 100 metrin välein. Tilanne pahin ohituskaistalla.

8

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opelius

      MItä ihmettä on tapahtunut suomen tiestölle kun ne on rapakunnossa? Mihin menee ne 7 miljardia jotka autoilijolta kusetetaan?

    • Laihaa_betonia

      Olisiko päällysteen alla maabetoni? Maabetoni on hyvä rakenne, joka antaa halvalla kantavuutta, mutta sillä on huonotkin puolensa. Lämpötilanvaihteluissa jäykkään betoniin tulee poikittaishalkeamia suhteellisen tasaisin, yleensä muutaman kymmenen metrin välein. Alustan liike repäisee tietysti halkeaman myös päällysteeseen.

      Kun suolavettä pääsee halkeamista päällysteen läpi betoniin, se rapautuu, hienontuu ja alkaa routia. Halkeamien kohdalle nousee routakohoumia erityisesti kevättalvella. Varsinkin rampeilla näitä ilmenee, kun siellä vesi useinkin virtaa pitkin tietä ja halkeamiin voi tulla paljonkin suolavettä. Pitemmälle ehtineenä ilmiö alkaa purkaa päällystettä ja halkeamat levenevät.

      Jos hyppyrit häviävät kesän tullen, tämä syy on todennäköisin.

    • ankeeta

      Osta lentokone!

      • ostamitä

        Mikä tämä kommentti on? Ärsyttävää, että yksinäiset työttömät käyvät täällä vittuilemassa aivan järkeville kysymyksille

        Olen miettinyt sitä ihan samaa, varsinkin ohituskaistan kohdalla täräys on melkoinen.


    • ÄmburgeriKalaUkko

      Savolaiset Liikenneministeriön virkamies pallinaamat vievät tierahat mummolan mökkitiehen savvoon, levennykseen ;(( Saatanan Savolaiset !

    • opelius

      No suomen tiet ovat "kuulema" tai ne on täynnä ihan muuta kuin asfalttia, rapakunnossa? Mihin ne 8 miljardia vuodessa menee muuhun kuin tienpitoon siinäpä sitä 100 miljardin kysymys?

      https://www.youtube.com/watch?v=7ZlVL4tH_CE

    • Ruiserii

      Just eilen ajoin tasaista 120 km/t Helsingistä Tampereelle ja takaisin, enkä huomannut mitään vikaa koko tiessä.

      Ihme urputtajia.

      • Puoli_vuotta_kunnossa

        Tuli kesä ja routa suli. Kohoumat katosivat, mutta kyllä ne tulevat taas syksyllä uudelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3554
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2526
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      15
      2448
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      70
      2306
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2191
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1242
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1107
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1015
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      979
    Aihe