Helsinki-Tampere moottoritien kunto

Mitä ihmettä sille tielle on tapahtunut? Molemmin puolin Hämeenlinnan kohdalla kymmenien kilometrien matkalla on tiessä railo ja ikäänkuin hyppyri noin 100 metrin välein. Tilanne pahin ohituskaistalla.
8442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

MItä ihmettä on tapahtunut suomen tiestölle kun ne on rapakunnossa? Mihin menee ne 7 miljardia jotka autoilijolta kusetetaan?

Äänestä

Olisiko päällysteen alla maabetoni? Maabetoni on hyvä rakenne, joka antaa halvalla kantavuutta, mutta sillä on huonotkin puolensa. Lämpötilanvaihteluissa jäykkään betoniin tulee poikittaishalkeamia suhteellisen tasaisin, yleensä muutaman kymmenen metrin välein. Alustan liike repäisee tietysti halkeaman myös päällysteeseen.

Kun suolavettä pääsee halkeamista päällysteen läpi betoniin, se rapautuu, hienontuu ja alkaa routia. Halkeamien kohdalle nousee routakohoumia erityisesti kevättalvella. Varsinkin rampeilla näitä ilmenee, kun siellä vesi useinkin virtaa pitkin tietä ja halkeamiin voi tulla paljonkin suolavettä. Pitemmälle ehtineenä ilmiö alkaa purkaa päällystettä ja halkeamat levenevät.

Jos hyppyrit häviävät kesän tullen, tämä syy on todennäköisin.

Äänestä

Osta lentokone!

Äänestä
  • Mikä tämä kommentti on? Ärsyttävää, että yksinäiset työttömät käyvät täällä vittuilemassa aivan järkeville kysymyksille

    Olen miettinyt sitä ihan samaa, varsinkin ohituskaistan kohdalla täräys on melkoinen.

    Äänestä

Savolaiset Liikenneministeriön virkamies pallinaamat vievät tierahat mummolan mökkitiehen savvoon, levennykseen ;(( Saatanan Savolaiset !

Äänestä

No suomen tiet ovat "kuulema" tai ne on täynnä ihan muuta kuin asfalttia, rapakunnossa? Mihin ne 8 miljardia vuodessa menee muuhun kuin tienpitoon siinäpä sitä 100 miljardin kysymys?

https://www.youtube.com/watch?v=7ZlVL4tH_CE

Äänestä

Just eilen ajoin tasaista 120 km/t Helsingistä Tampereelle ja takaisin, enkä huomannut mitään vikaa koko tiessä.

Ihme urputtajia.

Äänestä
  • Tuli kesä ja routa suli. Kohoumat katosivat, mutta kyllä ne tulevat taas syksyllä uudelleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hidasteitako kirjoitti:

Mitä ihmettä sille tielle on tapahtunut? Molemmin puolin Hämeenlinnan kohdalla kymmenien kilometrien matkalla on tiessä railo ja ikäänkuin hyppyri noin 100 metrin välein. Tilanne pahin ohituskaistalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu