Pysäköinnin vaikeus kun ruudut eivät näy

MinullaOnSilmät

Mikä siinä Iisalmelaisille ja Iisalmessa asioiville on niin vaikeata saada ne kotteronnysät sattumaan ns. ruutuun tai asianmukaiseen linjaan pysäköintialueilla silloin kun parkkiruudut eivät näy?

City-Market:in, Halpa-Hallin ja Tokmannin pihassa näyttää olevan ihan helevetin vaikea saada tunarien autojaan parkkiin asianmukaisesti. Siellähän on esim. Halpa-Hallin pihassa sellaiset liikennemerkit jotka näyttää ihan selkokielellä miten pysäköinnin tulisi tapahtua. Mutta ei: tunarit EI osaa katsoa siitä merkistä että missä kohtaa ns. linja menee jonka kahtapuolta autot parkkiin sorvattaisiin joko keula tai perse siihen "jakoviivalle". Mutta ei, tunarit vetää sen ropposensa "kahteen ruutuun" tai muuten vaan päin peetä.

Joo, suomalaisilla pitäisi olla kuulemma enemmän vapauksia ja antaa vastuuta mutta miten tällaisille tolvanoille mitään vastuuta antaa kun ei edes pysäköinti onnistu siinä vaiheessa kun ei ole valmiita lokeroita maassa joihin ajaa :-D

12

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zirpulah

      Etenkään halpahallin pihassa ei osata pysäköidä - oli näkyvissä ruudut taekka ei

      • nusnusnus

        Käy nipottaja spreijaamassa joka aamu lumeen ruudut mittanauhan
        kanssa, kun noin ahdistaa.


    • parkkiin

      Sinä varmaan osaat aina pysäköidä oikein,ei virheen virhettä,onnittelut.

    • uoti

      Kun minä pysäköin autoni laittomalle paikalle niin laitan varoituskolmion auton taakse niin parkkipaskat luulee että auto on hajonnut ja eivät sakoita

      • herää

        Ootpas sinä viisas,tosin epäilen sitä varoituskolmion laittoa.


    • missäruudut

      Vaikea on ruutuun pysäköidä jos ei ole ruutuja.

      • MinullaOnSilmät

        Niih, silloin pitäisi osata katsoa sieltä liikennemerkistä mihin kohtaa ja mihin linjaan sen kultamussukkunsa pendelöi parkkiin. Vinkki: sen liikennemerkin ei ole tarkoitus tulla auton keskikohdalle.

        Se, että ruudut eivät näy, ei tarkoita että portit olisi auki samanlaiselle pysäköinnille kuin kotipellolla > ihan mihin vaan saa sopimaan.

        Mikä tuossa on sitten ongelma? Ongelma on mm. se että pysäköintiruutujen väliin jätetyt ajokaistat kitistyy olemattomiin. Onpa Halppiksen pihassa nähnyt senkin ihmeen että ollaan parkissa kolme peräkkäin. Vähän mietin että mitenhän ne keskimmäiset sieltä pääsee pois mutta kaipa niillä on RitariÄssän varustepaketti ostettuna.


    • riviin-järjesty

      Taitaa olla niin väljää parkkipaikoilla, että turha siitä on meteliä nostaa, jos rivi on väärässä paikassa. Se olisi tärkeintä, että parkeerattaisiin rivittäin. Silloin pysyisi ajokaistat auki.

      • jossainonväljää

        Joo, siitä vaan kanttarien ja jakajien yli ajelemaan kun ei ajokortilliset tunne liikennemerkkejä eivätkä autonsa mittoja tai eivät omaa minkäänlaista avaruudellista hahmotuskykyä.

        Onhan se oikeasti tosi vaikeeta: siinä kun on liikettä eteen, taakse ja sivullekin niin eihän sitä nyt mokomaa 3D peliä voi pelata maaliin asti :-D

        Kun yksi vetää väärin ja siihen perään toinen niin ratkaisu on että hei, vedetään kaikki kimpassa päin peetä...?


      • joustoa-talvisin
        jossainonväljää kirjoitti:

        Joo, siitä vaan kanttarien ja jakajien yli ajelemaan kun ei ajokortilliset tunne liikennemerkkejä eivätkä autonsa mittoja tai eivät omaa minkäänlaista avaruudellista hahmotuskykyä.

        Onhan se oikeasti tosi vaikeeta: siinä kun on liikettä eteen, taakse ja sivullekin niin eihän sitä nyt mokomaa 3D peliä voi pelata maaliin asti :-D

        Kun yksi vetää väärin ja siihen perään toinen niin ratkaisu on että hei, vedetään kaikki kimpassa päin peetä...?

        Silloinhan se rivi menee juuri sekaisin, kun yksi jättää autonsa väärään riviin katsottuna liikennemerkeistä, ja sitten tulee se joka katsoo millilleen oikean paikan, ja jättää autonsa lomittain jo aloitettuun riviin nähden.


    • jokeripokeripoksi

      Tämä huomattu myös Prisman parkissa. Näin ulkopaikkakuntalaiselle herätti ihmetystä, että onko tämä ihan kaupungin oma tapa parkeerata vinosti auto..

      • pokerijoksi

        Missähän lienee se "ulkopaikkakunta", sielläkö on kaikki ropposet
        jokaisella parkkipaikalla oikeaopppisesti pysäköity?
        Ottakaa pilkunraiskaajat mittanauha ja suorakulma ( 90 ei 100 astetta)
        ja menkää neuvomaan noita äkkinäisiä , jos pipo noin pirusti ahdistaa!!!!!!!
        ps. 100 astetta on veten kiehumispiste, sanoi Poudiainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      3024
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2599
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      111
      2413
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      87
      1466
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1296
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      101
      1007
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      192
      988
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      84
      930
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      868
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      70
      814
    Aihe