...polttoainetarkistuksia, että ajetaanko sitä verottomalla vai verollisella polttoaineella ja jos on verotonta ainetta tankissa tulee mielettömät jälkimaksut ,joten ystävät/kylänmiehet olkaa varovaisia!
Traktorimarssilla on paikalla tulli tekemässä...
veljett
32100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tää on sitä kepulaista puliveivaamista. Traktorintankkiin pitää vaihtaa polttoaineet.
Miksi pitäisi?
Työajoahan se kai on, kun etuja ajetaan. Ja varsinkin, jos ottaa peräkärriin sontakuorman, ja kippaa sen Hesassa päättäjäinstanssien oven eteen. Sellaistakin on kuulemma mennävuosina tapahtunut.
Kyllä sivistymättömiltä ihmisiltä voi odottaa ihan mitä tahansa. Toivoisin myös teiltä luolamiehiltä edes jonkinlaisia käytöstapoja.
Eikös ne traktorit voisi jättää sinne Helsinkiin ja maajussit voisi palata takaisin junalla.Veronmaksajien ostamiahan ne traktorit on.
verottomalla ajellaan ja päivärahat sekä matkakulut laitetaan verotuksessa vähennyksiin.Kepuisäntiä taas skdl.ÄTTÄÄ
Ei tarvitse polttoaineita tankkeihin vaihtaa, kun on eri traktori joka lähtöön. Pitäähän niitä nyt joka tilalla vähintään viisi olla, jos on vähänkin itseään kunnioittava tila. Ja muut koneet ja ajoneuvot varakoneineen siihen lisäksi. Kun on säistä kiinni, pitää olla varmuutta. Silloin on lyötävä, kun rauta on kuuma. Niin, ja kesä- ja talvikoneet erikseen. Kyllä tähän toimintaa kannattaa yhteiskunnankin satsata. Ja tää on perinteistä.
Meinaakko että niittokoneella voisi tehdä lumityöt? Pitää ihan olla talveksi eri koneet. On se niin väärin.
Et budjetoitu ei kuse.
Yks hallituksen kärkihankkeistahan on sakkotulojen kasvattaminen. Täss on hyvä sauma. Ei sil niin välii jos ostarilla jokunen hakataan sairaalakuntoon tai raiskataan ton päivän kestävän ratsian aikana.
asuu vain paskapää punikkeja ja persuja. Ei väliä.
Toivottavasti tulli tosiaan ottaa tiukan otteen näistä verovaroilla rellestävistä.
typerääkin typerämmät tulonsiirtoruput voivat olla noin taukkeja. Ne jauhaa päivästä toiseen puhdasta paskaa.
Trafin sivuilla on linkki, jonka kautta kuka hyvänsä voi maksaa dieselveron vaikkapa yhdeksi päiväksi niin halutessaan.
Täällä kirkuville punikkirupuille kaikki todellinen tieto maataloudesta on aivan liian vaativaa.
Sinähän sen tiedät ja varmaankin mietit tälläkin hetkellä ,että mistähän asiasta saisi tukea valtiolta ja ennen kaikkea nyhjettyä rehellisiltä työtätekeviltä veronmaksajilta. Tuo mainitsemasi Trafin linkki on varmasti ihan totta, mutta olisipa varmaankin ensimmäinen kerta kun tukijumi ajelisi verollisella polttoaineella omia ajojansa.
Sinusta ei taida saada edes uudelleen nussimalla "rehellistä työtätekevää veronmaksajaa". Pelkkä tulonsiirtorupu, jolla on varaa haukkua työtä tekeviä eläkkeesi maksavia kansalaisia.
Minä olen töissä, en eläkkeellä ,joten pyytäisin hieman älyllistä harkintaa kirjoituksiisi- vai onko ollut uuninpankolla liian kuuma ja lämpö tehnyt tehtävänsä.
kymmentäviisi ; ))
Kivat sulle.
Kovimmat arvostelijat aina niitä jotka uuninpankolta on hiilihangolla hätistelty työnhakuun maailmalle.
Pitääpä sanoa että onhan yksinkertaista ja tyhmää sakkia tähän keskusteluun valunut.
Siis mitä tullilla on tekemistä traktorimarssin suhteen, ei yhtään mitään, luuletteko tosiaan että kukaan on kiinnostunut mitä polttoainetta tankissa on, ja vaikka olisikin niin mitä sitten.
Sinun onneksesi kovinkaan moni ei vielä ole.
Mitä sitten? No sitä sitten ,että tukijumikin osallistuu verotalkoisiin korotetun diesel-veron muodossa. Laita vain suosiolla verollista (tulee halvemmaksi)
Poliisit sais pampulla mätkiä näitä juntteja oikein olan takaa. Ja tuntuvia sakkoja tottakai kirjoiteltava näille häirikköloisille.
ei taida auttaa muu kuin niskalaukaus ??
Tämä on ollut kymmeniä vuosia myöhässä, kun tarkistukset puuttuneet mielenosoitus ja jälkikasvun ilta ajeluista .
Jos olisi duunariesta kysymys, niin kepu-poliisit heti olisi kimpussa !
Ovat kuulemma tehneet jo ratsialevennyksiä Helsingin sisäänmenoteille.
Kilvet pois ja muutamaksi vuodeksi kuritushuoneeseen, johan oppivat olemaan vänkyröimättä!
Nyt LIDLIIN ostoksille ja kaikki ostamaan mahdollisimman paljonulkomaisia elintarvikkeita niin saadaan tiloja lopettamaan nopeampaa vauhtia ja tukiaiset pienenemään ja kun ruuan hintaa nostavat tukiaiset vähenee alenee myös ruuan hinta nyt ruuan hintaa nostaa tukiaiset koska ne vääristää hintoja.
Tuo ihan totta. 7Miljardia euroa jaetaan kansallista ja EU_ tukea muutamalle (63.000 tilaa) Ei näille tukijumeille mikään riitä. Luulisi ,että jos rahat on vähissä ni eivät lähtisi Helsinkiin ajelemaan pilhutrallia arvokkailla traktroreillansa. Minä ostan vain hyvää ja halpaa ulkomaalta tuotua ruokaa.
Lantakeisari nostaa avustajiensa palkkaa lakeuksien pelaruuri grenatööri pataljoonan läträtessä kerosiini kaa.
MTK niitä reppanoita veivaa.
MTK:n herrat nostaa satoja tuhansia eurossa vuodessa ja nämä traktorimarssijat (lue: MTK:n keppihevostollot) Luulevat ,että kyllä se mtk meistä huolen pitää. Nauravat kirkkaimmissa saleissa hölmöille jotka vetävät karvahattu päässä kohti Helsinkiä.
näin se vain on
Iskee lumikuuro niin puolet noistakin liikennetraktoreista jäävät auraamaan.Omassakin toimii lämmityslaite enään kerrospukeutumisella ja mehtähommien jälkeen kapyysi täynnä vaatetta.