Vakava viesti;
Ei todellakaan ole kysymys suomi24 kirjoituksista, ei jälki -tai- etukäteen. Tuskin täällä seilaavat elämänmerimiehet saavat miljoona vahinkoja kaupungin hallinnossa aikaan, eivät ainakaan kirjoittamalla vain näkemyksiään etu-tai edes jälkikäteen?
Se on sinänsä varma, että monet valtuutetut ovat mukana nimimerkein, se on sinänsä turha kiistää, ettei näin tapahdu suomi24;llä.
Todella hyvä ja naseva kirjoitus Martti S Kumpulaiselta 23/12 Pyhäjärven Sanomissa! Laittomuuksien tekijät vastuuseen .He kyllä tiesivät mitä tekivät.Olihan peräti nimismies vetäjänä Tietoisesti tehtiin,mitä tehtiin .Nyt olisi todella tilinteon aika.Näin EIvoi enää Pyhäjärvellä jatkua.!!
Kumpulaisen tiukka mielipide oli kohdennettu miljoonavahingon aiheuttajille. Loppulaskun korvaajiin lukeutuvat lähinnä 2013 alkukuukausien yltiöpöhlöt enemmistöpäättäjät sekä kesän kiimassa yli-innokkaan ääniharavan suojelemiseksi jälkikäteen räätälöidyt päätöksiin osalliset, eli nimet ovat tiedossa ja kaikkinainen moraaliton sanojen saasta on saman kostojoukon jälkiä.
Oulun poliisille on jätetty jokin aika sitten Pyhäjärven veronmaksajien toimesta tutkintapyyntö yksittäisvaltuutettuja /henkilöitä kohtaan, koskien miljoonaluokan vahingonkorvauksien aiheuttamisesta ja vastuuseen saattamiseksi.
Ei todellakaan ole kysymys suomi24 kirjoituksista, ei jälki -tai- etukäteen. Tuskin täällä seilaavat elämänmerimiehet saavat miljoona vahinkoja kaupungin hallinnossa aikaan, eivät ainakaan kirjoittamalla vain näkemyksiään etu-tai edes jälkikäteen?
Se on sinänsä varma, että monet valtuutetut ovat mukana nimimerkein, se on sinänsä turha kiistää, ettei näin tapahdu suomi24;llä.
Todella hyvä ja naseva kirjoitus Martti S Kumpulaiselta 23/12 Pyhäjärven Sanomissa! Laittomuuksien tekijät vastuuseen .He kyllä tiesivät mitä tekivät.Olihan peräti nimismies vetäjänä Tietoisesti tehtiin,mitä tehtiin .Nyt olisi todella tilinteon aika.Näin EIvoi enää Pyhäjärvellä jatkua.!!
Kumpulaisen tiukka mielipide oli kohdennettu miljoonavahingon aiheuttajille. Loppulaskun korvaajiin lukeutuvat lähinnä 2013 alkukuukausien yltiöpöhlöt enemmistöpäättäjät sekä kesän kiimassa yli-innokkaan ääniharavan suojelemiseksi jälkikäteen räätälöidyt päätöksiin osalliset, eli nimet ovat tiedossa ja kaikkinainen moraaliton sanojen saasta on saman kostojoukon jälkiä.
Oulun poliisille on jätetty jokin aika sitten Pyhäjärven veronmaksajien toimesta tutkintapyyntö yksittäisvaltuutettuja /henkilöitä kohtaan, koskien miljoonaluokan vahingonkorvauksien aiheuttamisesta ja vastuuseen saattamiseksi.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Monikin hymyilee leveästi, mersumiehet eivät haluaisi tulla kaapista, jonne lukitsivat kiihkoissaan itsensä. Totuuden nimessä, kimppakaappi aukeaa, lukkoseppä on itse asialla.
Sanokaa mun kirjoittaneen 4.3.2016 klo 13.10, että Pyhäjärvellä pitää tehdä kovia menoleikkauksia ensi-vuodesta alkaen. Leikkuri iskee tämän vaalikauden tolskatuista tollosista syntyneiden maksujen takia , jos sitä on myös näitä näytönpaikka rakentamisista johtuvaa sekä valehtelevien yhtiöiden ketunhännät, jotka huiskaisevat nyt veronmaksajia. Sieltä ne ryömivät koloistaan 1990-luvun hölmöilyt, lennokkaista takauksista johtuvia, jotka luojan kiitos, sotkevat kokeneiden, mutta ylimielisten auki unohtuneet etumukset.
Kiristyvä rakenneleikkuri vihloo miinustaen henkilöstöä, tyrmää kouluja, jne...
Mikä on tämä "mystinen miljoona"? Valaiskaa joku, kun kukaan ei tunnu kylillä tietävän mistä moinen summa koostuu!
Karpossahi puhuvat ennen miljoonasta,miten se vahingon miärä asetuu nii ussein sille tasaluvulle.
Onko sulle kaikki mystistä,koittasit nyt vähän tutustua asioihin ja mietiskellä ihan omassa päässäsi näitä kustannuksia.
Kunnan päätöksistä näitä voit hakea
Siis KUKAAN ei tiedä mistä koostuu tuo miljoona-summa! Kertokaa ihmeessä, ei kertominen niin vaikeaa ole!
Pyhäjärvellä, riippuen laskutavasta, tarkoituksenmukaisuudesta sekä kalavelan /kiitollisuudenvelan määrästä, joka on siis 1 miljoona.
Ajojahdin kuluerä eri vaihtoehdoilla 1 milj euroa jaettuna tekisi
-Tikanmäen ja Tikkasen hallinnon osalle kaup hall 7 hlö n.143000 euroa /hlö
tai
-Sarkkisen ja valtuuston sekä Tikkasen hallinnon mukaan 18 hlö n. 55 000 euroa /hlö
tai
-Asko Kaurasen oman sanan mukaan 1 hlö vastaa yksin 1 miljoonan maksamalla
No mitä tykkäätte, toverit, minkä kaavan mukaan lasku laitetaan?
Viimeistään siinä vaiheessa kun lasku laitetaan, PITÄÄ KERTOA MISTÄ SUMMA KOOSTUU! Kannattais varmaan miettiä jo etukäteen!
Kyllä sekin on kerrottu kymmeniä kertoja, mutta kun on niin vaikea yhtälö uskoa moista joutuvansa kokeneiden jäljiltä syntyneen, niin järki ei hyväksy sitä tunnetta, jonka totuuden hyväksyminen aiheuttaisi.
Onhan sinulla järkeä, onhan? Kysyn vaan, sinulta mm. mystinen.miljoona.
Mutta, joo kyllä summa on avattavissa pyytelemäsi laskun laiton yhteydessä. Harmi, että se voi olla nyt kerrottua 1 miljoonaa suurempikin, on tämä kokeneiden hölmöily sen verran epäkunniakasta ja kunnan toimia halvaannuttavaa.
Tita Rinnevaaran laiton häätäminen .Että saatiin täältä pois maksoi tuon miljoonan . Kylläkai nimim."mystinen miljoona"sen tietää!Et voi olla niin tietämätön teeskentelet vain!?!
Ei todellakaan ole kymmeniä kertoja selvitetty! En ole yhtään kertaa nähnyt erittelyä ylimääräisistä miljoonakuluista, eikä tunnu olevan kukaan muukaan nähnyt! Ymmärrän että on vaikea tuoda tuota erittelyä tänne, koska sellaista ei ole olemassakaan! Nuo puheet miljoonasta on täysin tuulesta temmattuja!
Eivät ne ole, uskoisit jo. Koleasti tuulee, vastaisesti vallan.
Kuten olettaa saattaa, vaikeuskerroin tulkita 1 miljoonan ( lisät ) muodostuminen, ovat hyvin yksilö-ja henkilökohtaisia. Vai olisiko paremmin sanoa "vaikea hyväksyä"?
Oliko taas kännissä?
Martti Kumpulainen ja kumppanit. Toimikaa. Tällaista kirjoitusta ja tällaisia aloitteita tarvitaan. Kansan syvistä riveistä nousee mielipiteitä, joita on todellakin kunnioitettava ja otettava asioihin kantaa, kuten aloittaja teki. Kannanotto ei riitä, tarvitaan toimijoita.
NO, HYMYILKÄÄMME,JOS SE AUTTAA ASIAA! Hah-hah-haa!!
Luin tuon aloituksen. Ja olen ihan oikeasti samaa mieltä Martti Kumpulaisen aloite asian selvittämiseksi, kuka korvaa kaupungille esim. kaupunginjohtajan ajojahdin aiheuttaman - lähes miljoona euroa- kustannukst.
Muistakaa, että Rinnevaaralla ei ollut mitään rikosta, virkavirhettä. Ainoastaan oli tämä poliittinen ajojahti teon motiivina. Ja olemmeko me kaupungin veronmaksajat sen maksajia? Siinäpä kysymys, johon tarvitaan toimenpiteitä, että henkilöt , jotka ovat olleet ajojahdissa tähän tilanteeseen, ovat vastuussa. Tämä ja vastuu yhteisten asioiden hoidossa on vaaleissa valituilla valtuutetuilla ja muilla luottamushenkilöillä ja varsinkin kaupunginhallituksen jäsenillä on? Kuntavaaleissa on annettu ääni sille, jonka kokee hoitavan asiat puolestani lakien ja säädösten mukaan.
On vain odotettava, siinä se. Jos Pyhäjärven asiat eivät ole verrattuna Kittilän toimintaan sellaista, joka on selvitettävää, niin sehän menee kuin "strömsössä".
Kaikki hyvin. Sitä todellakin en halua. Syylliset on otettava esiin, onhan tämä sen luokan juttu, että ihan ihme, jos se jää ihan Suomi 24-palstalle.
Naurettava ajatus että luottamusmiehet alkaa maksamaan kaupungin kuluja! Jos porukalla päätetään ja toimitaan sen mukaan niin veronmaksajat maksaa, tietenkin! Siinä on Proolaisten turha itkeä ja märistä! Hommatkaa enemmän äänestäjiä ja pääsette päättämään jotain, tällä tyylillä ei tule muuten onnistumaan!
Ihan kiva kannanotto. Kiitos siitä, Siis olet sitä mieltä, että Sinä ja Minä olemme valmiit maksamaan nyt esim. tulleen miljoonaeuron kulun veroistasi, sinun ja minun ansiostani, eläkkeestä, tms. verosta sen, mikä menee yhteiseen kassaan,. Siis Oletko valmis maksamaan eräiden "ajojahdin" ehkäpä poliittisesti, kuten kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaraan kohdistunut ajojahti oli. Henkilö ei ehtinyt tehdä työtä Pyhäjärvellä, mutta hänen ulosajojahti maksaa lähes miljoonaeuroa.. Oletko todellakin sitä mieltä, että olet valmis pidätetyt eurosi käyttämään poliittiseen ajojahtiin? . Vai olisitko valmis käyttämään pidätetyt veoeurosi vaikkapa kaikkien "huulilla olevat vanhusten hoidot, omaishoitajien korvaukset" jne...
Siis ihan kysyn ja hyvä jos voisit vastata: Oletko valmis maksamaan poliittisen ajojahdin aiheuttamista miljoonaeuron kustannukset sinun ja minun verovaroista, joiden käyttö olisi ollut työllistää työttömiä ja siten hoitaa vähäosaisia, vanhuksia, jotka nytkin makaavat ilman hoitoa kodeissaan.
Uskomatonta, että vanhukst laitetaan yksin kotiin, esim. tk:sta, ilman hoitoa....
>Vastaapa tähän, jos ymmärsit, mitä kirjoitus tarkoittaa.
Ehdottomasti olen valmis maksamaan kaikki kulut oman vero-osuuteni puitteissa mitä yhteisistä kunnan menoista seuraa! Siis niin ehdottomasti kuin vain voi olla! Rinnevaaran erosopimus oli Pyhäjärven kaupungille niin edullinen kuin siinä tilanteessa suinkin oli mahdollista! Sen tehneet kaupungin edustajat oikeasti ansaitsevat vähintäänkin ison kiitoksen! Puheet jostain miljoonan ylimääräisistä kustannuksista on lähinnä naurettavia! Tiedättekö Proolaiset, Miljoona on PALJON!
Sinunlaisia "ehdottomasti olen valmis maksamaan" tarvitaan tosiaankin paljon. Kun tuo miljoona euroa ruvetaan pilkkomaan, kyllä siitä maksumiehille lohkeaa ihan sopiva summa. Ja sitten sinä autat kaveriasi- tai sitten panet likoon kaikkien puolesta. Voisit aloittaa jo ja avata pankkiin tilin, johon kaikki nämä "ehdottomasti " halukkaat voivat alkaa jo tallettaa sievoisia summia tulevaa varten.
Kerroppa vielä,kun olet valmis maksamaan,niin miksi se erosopimus piti tehdä,miksi hän ei saanut olla toimessaan johon oli valittu,kerro
Kerroppash sitten viisas mihinkäpä tarvittiin tuota sopimusloenen, koskapa kho ol todennut notta virka tittan ja sitä noudatettakoon ja rästipalakat mukisematta maksuun ei tarvii kaeken jären mukkaan sopimusta elikkä elokuusta 2013 alakaen veikkoloenen ol saonasopimuksella kas ku virka ol/on edelleenki tittalla HICIC PULIPUL HEHE. ja sitten askoboy sano valtuustossa notta luottamuspullaa hallitukshen ja kaopungijohtajan välillä ei ollu notta miksi tuota palakallinen virkavappaus saonaveljet HIC ? elikkä mikä sontiaeskasa tässä muilutukshessa on oekein takana ja ONKO sillä VEIKKOLOESELLA oekee valtuusthon vahavistama virkasijjaesuus vae SAUNASELLAINEN??? veronmaksajaloeset on enenevässä miärin huolissaan tuosta veroeoroloesten holtittomasta tumustelusta HICHIC PULPULUPUL.
Onko lähimmäisesi vaarassa sinun tähtesi..
Peräkylän kunnan 150-vuotiaaksi tullutta historiaa kirjoitetaan 2013-2016 vaalikaudella lähtemättömällä tavalla.
Juhlavuotta edetään kera myötähäpeän. Pitkäaikaisimmat luottamushenkilöt sortuivat epätotuuksiin heti alkukaudesta ja loppuaika hupenee kyvyttömän hallinnon rauniolla haahuillessa
Ei ole kasvonsa säilyttämiseksi muuta mahdollisuutta, kuin se, että vehkeilijä-eläkeläisliigateamin "miehistö" pyytää eroa valtuustosta ikä-ja luottamustoimien kuormittavuuden sekä henkisen terveyden heikkenemisen johdosta välittömästi.
Eronpyytäjiä on , oletan, ainakin kahdeksan, valtuuston kolmesta näennäisesti eri ryhmästä.
Eroamiset olisivat jopa sekä itse eroajan että kunnan kannalta katsottuna tarkoituksenmukaisia, ja kriteerit eron myöntämiseen ovat kuntalainkin mukaan 100%.
Ei ole kahta kysymystä että nämä eroamiset olisivat ehdottomasti 180 astetta laillisuuden puolesta liike ja kuntalaisten luottamuksen palauttamiseksi hallinnon avoimuuden ja oikeudenmukaisuuden kannalta välttämättömiä.
Taitaa tähän kahdeksan joukkoon kuulua myös hallituksen jäsenistä ne, jotka ovat puuhastelleet 2013 vuodesta lukien aina näihin päiviin saakka. Varajäsenet mukaan lukien. Tarkkailkaapa tekojanne (vrt Kittilä) ja tehkää johtopäätöksenne, ennenkuin viranomainen joutuu sen tekemään. Se on nolompaa.
Eihän se ole kumma, että kun äänestäjät eivät kyenneet joukkovalehtelujen keskellä pitämään lähimuistissa tuttuja nimiä, eli näitä ketkuntiellä jo vuosikymmeniä ryvettyneitä ja pitämään niitä poissa valtuustosta, niin miten muka nämä TOLLOT itse, läpipäässeet, senkään vertaa NYT älyäisivät itsensä syypäiksi mihinkään, milloinkaan, koskaan, ikinä?
Nyt ei pitäisi muuta enää rummuttaa, kuin sitä, että aivan varmoja vehkeilijöitä samat naamat tulevat olemaan niin kauan, kuin elävät ja nauttivat tyhmyytensä voittokulkua lapsenuskoisten äänestäjiensä tuella. äänestämällä heitä, varmistatte kieroriitojen ja epäilysten jatkuvan ja harmaa huttu leijuu Pyhäjärven hallinnon luotettavuudesta.
Ketkuvehkeilijät eivät koskaan muutu, eivät muuta tapojaan, heidän laisensa ovat ikuisesti poispilaantuneet rehtiydestä ja heidän keinovalikoimansa voima on pitää valtaa ja takuuna on enemmistön kyseenalaistamaton hyminä ratkaisevien äänestysten yhteydessä.
Juuri noin. Noin se on. Olisi taas muistinvirkistämiseksi hyvä saada tänne luettelo hallitus 2013-2014 ja 2015-2016
Jokainen taas kertaalleen voisi katsoa nimeä, muistella persoonan mielikuviinsa ja pistää asia pieneen mieleensä. Poliittinen muisti on auttamattoman lyhyt.
Mulla olisi ehdotus; Rapon Tarmo kun teki valtuustoaloitteen v.2013 nimilistan keräämisestä Lagunan puolesta, niin sen yhteydessä kyläkierroksilla hän voinee kerätä rahalahjoituksia Rinnevaaran vapaa-ajan palkan maksua varten, oikeuskuluja ja yms. sellaisia Jukan kanssa tehtyjen töpöksien korvaamiseksi, ja niin vankasti heitä äänestäneiden myötätuella.
Meiltä ei kyllä lämmetä, valitettavasti, eikä tulla mukaan!
siirtotekstiä
" Kaupunginhallitus, valinnan väärti.
Toimintakyvytön.
27.11.2014 14:32
Pyhäjärven kaupunginhallitus on ajanut itse itsensä erittäin hankalaan shakkimatti-tilanteeseen. Kaupungin ylimmän virkaan valitun virkamiehen asemaan ja oikeuteen tehdä virkaansa, he ovat toistuvilla työsyrjintäpäätöksillään vaarantaneet kunnan asioiden hoidon niin hallituksen jäsenten, kuin virkaatekevän Tikkasen jääviyden osalta hallinnollisesti kestämättömään tilaan.
Pyhäjärven kaupunginhallitus 2013 -2014
Puheenjohtajat / Henkilökohtaiset varajäsenet
Tikanmäki Jukka, pj. (KESK)jäävi /- Rapo Tarmo (KESK)jäävi
Piippo Taimi, I varapuh.joht. jäävi / (SDP) -Hynninen Mirja (SDP)
Tuikka Tyyne, II varapuh.joht.(PRO Pyhäjärvi)- Pietikäinen Seppo (PRO Pyhäjärvi)
Jäsenet
Erkkilä Katja (KESK) jäävi - Kärkkäinen-Rytkönen Marita (KESK)
Leskinen Jorma (Perussuomalaiset) jäävi -Pönkkö Heidi (PRO Pyhäjärvi)
Leskinen Paavo (KESK) jäävi -Alamäki Kaisa (KESK)
Tikkanen Kauko (KESK) jäävi -Kyllönen Henri (KESK
Myös vielä ns.jäävittömät varajäsenet, kun ovat osallistuneet Rinnevaaran oikeuksia polkeviin ja syrjiviin päätöksiin v.2013-14 aikana, ovat jäävejä, elleivät ole jättäneet kokouksessa eriävää mielipidettä ko. päätösten osalta."---
niinkö
penkaisin menneitä ketjuja, johan oli ja on tuhtia muistinvirkistystä. lukekaa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13007451/kaupunginhallitus-valinnan-vaarti-
Sammaa paskaahan tuo on kuin tuoreetkin keskustelut!
Pätöasiasta juuttaan pökiöt taas itkee ja parraaseen työaikaan!!Menkää job"kylälle heinäntekkoon juuttaan joutilaat vankkurit lähtee kuhnuritorin liepeiltä ihan kohta..
Siinäpä se, samaa mämmiä ja samat ovat mämmin keittäjätkin, vuoden 2014 mämmikourat v.2016 siirtyneenä.
Jotta mitä menosta voisit vähänkään omilla ajatuksilla varustettu äänestäjä johtopäätöksenä päätellä?
Onko liian vaikeaa ratkaistavaksi, ja lauseiksi pukea, hiihtoloman alun viikonloppuna?
Mämmin juuri alustettiin 6.6.2012! Vai oliko se edellisen yön hiljaisina hetkinä...
vaan mitä sitten tapahtui? mämminkeittoon ryhtyivät kokeneiden myrkynkeittäjien hengenheimo ja sen jälkeen mämminhämmennys on pahentunut ja se jatkuu.... jatkuu...!
Olisikohan kannattanut miettiä yön yli, äänikuninkaan mämmi8koura-tyhmät? vanhan kansan sanonta, että jokainen syököön omat keitoksensa, niin ny se on niin.
Ei sillä ole merkitystä enää, kuka ja missä teki viisaasti tai väärin ensiksi, vaan sillä kuka on tehnyt tyhmyyden toistamiseen ja toistamiseen ja toistamiseen
Veikko Tikkanen
yön yli nukuttua
30.8.2013 7:55
Luottamusmiehet kertovt, että Veikko Tikkanen oli sanonut, että nyt kun lähtee, niin ei tule Pyhäjärvelle takaisin.
Mitä, mitä nyt.
Sama kaiku kuin rinnevaaralla, tulossa takaisin. Mikä tässä tikkasen uhkauksessa on eri asia kuin, että rinnevaara meni vs viranhaltijaksi muualle,
mutta antoi suostumuksen tulla takaisin vuoden sisällä.
Hei Veikko-hei,hei. Mitenkäs nyt?
lainaus hallituksen kokouksesta 18.2.2013 § 106:
Kaupunginhallituksen puheenjohtajan tekemä muutettu päätösesitys:
Kaupunginhallitus päätti esittää kaupunginvaltuustolle, että Pyhäjärven kaupunkia on viime vuosina johdettu poikkeuksellisen paljon tilapäisjärjestelyin tai lyhytaikaisesti virassa pysyneiden kaupunginjohtajien toimesta.
Kaupungin itsenäisyyden puolustaminen kuntarakenneuudistuksessa ja Laguna hankkeen eteneminen edellyttävät pitkäjänteistä ja vahvaa kaupungin johtamista. Pyhäjärvi ei voi jäädä odottavaan tilaan, kun työstettävänä on kaupungille kriittisen tärkeitä asioita.
- lainaus loppuu.
Voi hyvä sylvi.
Tottakai Veikko on ns. mieluisa henkilöstölle, kun hän ei edellytä heiltä juurikaan muuta, kuin kohtuullisen säännöllistä naurua kaupungintalon kahviossa.
Kunhan Veikko tajuaisi edes sen, että henkilöstö nauraa hänelle. Vaan kun ei. vanhaa miestä pitävät pilkkanaan.
Aloittajan esittämään kysymykseen tuli vahva vinkki."Ketkä hymyilevätkään skabassa leveimmin"=
HENKILÖSTÖ
Onko Pyhäjärven kaupungintalolla minkälaista elinkeino osaamista nykyään?
Eikös se kuulu Kehitys Oy:lle. Kun Rinnevaara palasi virkaansa heinäkuun alussa 2015, hän toimi yhdessä kehityksen johtajan kanssa niin, että asioita ja anomuksia lähti pilvin pimein ja tuloksiakin on syntynyt ja päätöksiä niiden johdosta.
Mitä kuulunee kivistudiolle? Rinnevaaran kanssa Kehitys vuokrasi laitteet Jedulta, jotta tänne saataisiin kehiteltyä "jotain" eikä laitteita vietäisi muualle. Onko kehitelty, onko tulossa näiden laitteiden käyttöä.
EI, KOSKA viimeisen noin. 8v aikana, tärkein tieto/taito on ollut valitustenteko. Sekä tarkka seuranta, ettei valitus jää tekemättä, kaikesta mikä "liikkuu" HYVIN ovat onnistuneet. Vuosiin ei elinkeinoelämä ole kysellyt (häirinnyt) meidän kuntapäättäjiä. Ikävillä tontti/toimitila kysymyksillä. KAIKKI ON pystynyt keskittymään, OLENNAISEEN (valituksiin), siinä ei paljoa tarvita visioita/näkemyksiä. Kyllä sana on kiirinyt, voitte olla rauhassa, vielä vuosia.
Voiskoon Rapo kertoo, mikä tuli päätökseksi. Miten asia kuitattiin tässä kunnian loukkaamista koskevassa asiassa?