mistä mahtaa johtua akvaarioon missä asustaa 2 tuliliskoa tulee veden pintaan aina sellanen haalean harmaa kalvo? paitsi jos suodatin on aivan pinnasa ja tarpeeksi kovalla että vesi virtaa tarpeeksi pinnalla...
hmm
3
257
Vastaukset
- pekara
nii mullakin on tullu semmosta ja ei se ainakaa voi olla sen ruoasta ku en oo ruokkinu niit vie olllenkaa...
ja se akva tulli meille parikuukautta sitten.
P.S sori toi meijän L näppäi on herkkä et se pistää montaa L - Piuku
Minun ymmärrykseni mukaisesti tämä harmaa kalvo johtuu akvan bakteeritasapainosta. Oletko mitannut vede arvoja? laponnut ja siivonnut tarpeaksi usein? Entäs veden lämpötila?
Mutta enivei, erilaiset kalvot kertovat akvaarion bakteeritasapainon heittelystä, ehkä olisi tarvetta uusia suodattimen sisältö tai tarkistaa onko se tarpeeksi voimakas. Tai vaihtaa sellaiseen biologiseen systeemiin!
Tässä muutama idea! - Zuuls
Jos kalvo on öljymäinen ja syötät pakastesurviaista niin siitä tulee pintaan helposti öljymäisen näköinen kalvo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560