Käsikirjoituksesi runo

pysyiSelvänä

Onneksi aivot ovat rakennettu hyväksymään ja sopeutumaan. Järki palaa pikku hiljaa päähäni. realitetti alkavat pikku hiljaa hahmottumaan Entistä selvemmiksi.
En tarkoita, ettenkö välittäisi enää, välitän paljonkin. Jätä hyvän muiston kokonaisuudessaan. Samaa en voi sanoa itsestäni. Annoin varmasti sekavan kuvan. Kaikkea hyvää .

7

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinsamaarataatäällä

      Hienoja nämä trollien toivotukset anonyymipalstoilla. Kuka toivottelisi jollekin täällä jotakin ei vitsit, irl asiat hoidetaan.

      • AikuisPsykkoloogi

        trolololololo looooo....


    • kuhanpurkasin

      Jotkut eivät kykene hoitamaan asioita irl. Silloin jotta omatunto ei liika kolkuttelisi, voi kirjoitella anonyymipalstalle ja kuvitella, että se oikea tajuaa lukea tekstin ja ymmärtää asiat.. no ei se niin, mene, aloittajalle tiedoksi.

      Samassa tilanteessa ollut.. sekavan kuvan sain. Oma elämä kun sattui olemaan täynnä kaiken loppumisia ja pakkeja, ehkä tuon sekavan tilanteen olisin voinut sitten kuitenkin jättää kokematta. Tai pistää ajatukset kaiken suhteen poikki siellä vuosi takaperin.

      Siperia opettaa, kantapään kauttakin oppii. Jos kokee että tunteet ei kohtaa tai asioihin ei saa selkeyttä tai vastauksia toiselta kysymällä, jatkan tulevaisuudessa matkaa heti, enkä jää mistään syistä, edes kohteliaisuudesta, odottamaan, miettimään. Ja tunteiden kanssa olen myös varovainen, sen verran kipiää teki tuo epämääräisyys.

      Olkaa nyt hyvät ihmiset aikuisia, jos toisella on tunteita teitä kohtaan, ja teillä ei, olkaa ihmisiä ihmiselle ja sanokaa suoraan. Ei se niin noloa voi olla. Eikä edes vaikeaa.

      • ihanoikein

        Olen samaa mieltä.


      • eioleainanoin

        Jotkut yrittää kerta toisensa perään hoitaa niitä asioitaan kysymällä, kertomalla ja pyytämällä toista kertomaan irl, mut kun mikään ei auta ne kirjoittaa tänne selvittääkseen omaa päätään...


      • pieniäaatokiakin

        Mikä syy on siinä, että omatunto estäisi puhumasta toisen kanssa, en ymmärrä, sehän olisi vähän sama kuin olisi kiellettyä ajatella tiettyjä ajatuksia.
        Itse en ymmärrä monen niin lopullisia ajatuksia täällä. Joskus se mitä voi tehdä tai mitä oikeasti haluaa ei ole kumpaisellakin tiedossa samaan aikaan. Toinen voi herätä myöhemmin, itsellenikin joskus käynyt niin. Miksi siis sulkea ovea lopullisesti takanaan, en ymmärrä moista ehdottomuutta. Tietty tahallinen kiusanteko tunteilla on ikävää.


    • täällähänonvarsinainen

      hupipalsta hupaisilla jutuilla ja nämäkö on aikuisia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe