Kaipaisin käyttäjäkokemuksia otsikon veneistä itämerenalueen perhepurjehduksissa.
Yksinpurjehdus, asumistilat 2 aikuiselle ja parille lapselle max. viikon reissuihin, ja asuminen 2-3 aikuisen pidemmille reissuille? Miten purjehdusominaisuudet osatakila vs. mastonhuippu, minkälainen reivauskynnys tai jäykkyys yleensä, yleinen laatu tehdasvalmisteisissa ym. kokemukset olisi tervetulleita.
Yksinpurjehdus, asumistilat 2 aikuiselle ja parille lapselle max. viikon reissuihin, ja asuminen 2-3 aikuisen pidemmille reissuille? Miten purjehdusominaisuudet osatakila vs. mastonhuippu, minkälainen reivauskynnys tai jäykkyys yleensä, yleinen laatu tehdasvalmisteisissa ym. kokemukset olisi tervetulleita.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa käyttää hakua, samoista keskusteltu ennenkin. Yleisesti voi sanoa nykypuulla hitaiksi, mutta ihan tyylikkäiksi veneiksi. Viimeistely sisällä todella asiallinen ja kokoluokkansa suurimpia perähyttejä.
Merikelpoisuudesta kertoo se, että monia purjehtinut valtamerillä, joskin yksi Finn 35 myös uponnut matkalla takaisin Eurooppaan. Itämerelle varmasti hyvä, pallonkiertoon ei niinkään.
Omistin toppirikisen 15 vuotta, sopii hyvin kuvailemaasi tarkoitukseen - tietysti hivenen hitaampi kuin uudet vastaavan pituiset silitysrautakonstruktiot. Oman kokemukseni mukaan miehistön taidot ja viitseliäisyys tosin merkitsevät enemmän kuin vene. 1-reiviä alettiin ottamaan perheen kanssa sisään 7-8 m/s kieppeillä. Yksin purjehduksen onnistumisen edellytys on autopilotti, koska fallit, reivit jne ovat sisäänkäynnin luona kuten yleensä ja genoan skuuttaaminen on vähän hitaampaa kuin fokan. Veistämön tekemät ovat todella laadukkaita sekä perusrakenteeltaan että viimeistelyltään.
Kiitos Jussi tiedoista, toppirikistä itsekin ajattelin. Minkä syvyisellä kölillä oma veneesi oli ja minkälainen kryssillä?
Köli oli se yleisin 1,80. Hyvin kryssi, mutta jos taas verrataan nykymuotiin niin varmaan jää nousukulmissa pari astetta fokkaveneelle jossa on skuuttikiskot lähellä keskilinjaa ja / tai inhaulerit. Toisaalta 150% genoassa riitti teho ehkä pitempään kun tuuli moinaa ja vanha aallokko keinuttaa. North Sailsillä osasivat kokemuksesta leikata ison yläosan niin että päästää vähän normaalia enemmän tuulta. Muuten joutuu reivikynnyksen alla kampeamaan liikaa vastaan. Genoan skuutit saa myös takavinsseille, joihin ylettää ruorilta, mikä helpottaa yksinpurjehdusta. Meillä oli lisävarusteena fokan skuuttipisteen säätö vedetty sitlooraan, mikä nykyään on kai itsestäänselvyys, mutta suurimmassa osassa M35 veneistä on käsittääkseni se perinteinen skuuttipisteen jousitappilukitus.
Jos kryssiominaisuuksia haluaa parantaa niin skuuttikiskojen ja inhaulerien laittaminen ei ole veneen hankkimisen kokonaiskustannuksiin verrattuna iso menoreikä.
Ok, täytyy käydä koepurjehtimassa heti keväällä joku tarjolla oleva ehdokas.
Itselläni oli joskus M31 cruising versiona osatakilalla barskoilla ja hiukan taakse suunnatuilla saalingeilla. Oli mukava vene seilata ja hyvä kryssillä, varmaan kuitenkin aika paljon elävämpi kuin m35.