Vesa Pirtilän johtama Kotkan Energia on velkaantunut yllättävän pahoin; 115 miljoonan euron velka 45 miljoonan liikevaihdolla.
Eihän siinä mitään, mutta Kotkan Energia on koonnut velkaa taseeseensa liiketaloudellisesti katsoen aivan turhaan. Mussalossa oli tarjolla valmista ja halpaa lämpötehoa vaikka toisille jakaa. Pirtilän ja Lindelöfin taitamattomuutta tuo Mussalon mahdollisuus pilattiin käsittämättömästi. Sittemmin Mussalon käyttökuntoiset voimalaitosyksiköt purettiin pois.
Sunilasta tarjottiin myös halpaa lämpötehoa Kotkan Energialle. Ei sekään kelvannut jostain käsittämättömästä syystä. Tuolla niskoittelulla oli lisäksi sekin ikävä seuraus, että Stora Enson silmissä Sunilan tehtaan status putosi kategoriaan "suljettava".
Kotkan kaupungissa eri toimijoiden tulisi pelata samaan maaliin ja pyrkiä löytämään synergioita sen sijaan, että jokainen rakentelee omia himmeleitään ympäri kaupunkia.
Kotkan Energian toiminta näyttäytyy niin kovin tyypillisenä kotkalaisena puuhasteluna. Rahaa on poltettu surutta omiin kalliisiin lämpökeskuksiin, vaikka valmista kapasiteettia on ollut tarjolla yllin kyllin. Tällaisesta sooloilusta seuraa pahimmillaan teollisuuden alasajoa synergioiden puutteessa, kuten valitettavasti on käynytkin.
Kotkan Energia velkaantunut aivan turhaan!
8
184
Vastaukset
- Hullujentouhuja
"Kotkassa panostetaan uuteen teknologiaan samalla kun savupiipputeollisuudesta pyritään eroon." Aivan... siltähän tuo alkaa näyttämään. Työttömyys alkaa olla jo aivan omalla kymmenluvullaan.
- Heihalooo
Kotkalaiset saavat olla ylpeitä aikaansaannoksistaan. Harvassa kaupungissa työttömät ja eläkeläiset voivat ihastella kaupunkipuistojaan päivät pitkät.
- Holhottavaksiko
Kokeileppa reckhardt julkaiseeko "sananvapauden pioneeri" kymen sanomat tuon ,,,
- Reckhardt
Reckhardtin kannalta on parempi, että pysytään vain tällä palstalla.
- sdfggg
Lindelöfin mukaan savupiipputeollisuus oli pahasta ja kaupunkipuistot hyvästä. No Linde sai mitä halusi, vaan mahtaakohan olla sittenkään niin tyytyväinen...
- SeppoVil
http://www.kymensanomat.fi/Mielipide---Sana-on-vapaa/2016/03/04/Kotkan Energian velkataakka huolestuttaa/2016320408017/69
Julkaisivat...- LasseLaa
Paljastuukohan tästäkin sotkusta Henry Lindelöfin paskainen peukalon jälki?
- LypsäväLehmä
Ihmekös tuo kun kaikki tuotot ja pääomat on vuosikaudet pitänyt tilittää Kotkan kaupungille huikeiden visioiden toteutukseen. Kohta menee Kymenlaakson Sähkön osallistuin ostajan määräämällä hinnalla joka on halpa. Kotka köyhtyy ja kurjistuu vauhdilla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422