Tosiasiat: Leikkaukset perutaan ja uudet vaalit

tuntemattomatsotilaat

Nykyisessä poliittisessa tilanteessa oikeistohallituksen uskottavuus huolehtia isänmaan asioista on täysin murentunut.

Tämän tunnustaa nyt myös sivistysporvariston poliittinen kolumnisti Jyrki Vesikansa, joka päättää Iltalehden pääkirjoituksensa suosittelemalla Vasemmistoliiton keskeisiä tavoitteita: Leikkauspolitiikan korvaavaa elvytyspolitiikkaa, rohkeita investointilainoja työllisyydenhoitoon, epäoikeudenmukaisten leikkausten perumista ja uusia vaaleja:

Pääkirjoitus päättyy seuraaviin sanoihin: "Reaalinen kilpailukyky on ensisijaista, mutta hetkessä ei luoda ylivoimaisia tuotteita, saati loistavia yritysjohtajia. Tasapainottamisen rinnalla on elvytettävä. Lainaa infra- ja muihin investointeihin saa halvalla. Koulutusleikkauksista on tingittävä. Ennenaikaiset vaalitkin ovat nyt mahdolliset. "

Lue koko Jyrki Vesikansan pääkirjoitus Iltalehdestä: http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016030421218839_pk.shtml

8

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaayritystä

      Ei voi vähenpää kiinnostaa tollanen paska . Turhaan tuot sitä esille ei kaikkien taulapåäiden sepostuksia viitsi lukea .

      • Siinä nyt sattumalta Suomen yhden suurimman oikeistolehden pääkirjoitus selkeästi toteaa, että Vasemmistoliitto oli kaikessa oikeassa: Nyt pitää alkaa elvyttää, perua leikkaukset ja järjestää uudet vaalit.

        Sen verran lisää, että oikeistohallituksen totaalinen epäonnistuminen tulee johtamaan myös oikeiston hajaannukseen.

        Sipilän tuhokapitalismi tuhosi samalla keskustapuolueen. Sipilän lähtölaskenta on alkanut ja paluu 12 % puolueeksi vauhdittuu Väyrysen ansiosta. Kokoomus on hukassa Stubbin-Lepomäen-Thatcherin linjalla ja etsii uskottavuuden pelastajaa. Ja sitten nämä Perussuomalaiset ... no ei nyt enää lyödä lyötyä :)


    • Räksyttäjät

      Etköhän ensi viikolla järkiinny uhoamisesi kanssa ,tämä hallitus istuu loppuunasti kuten täytyykin tehdä ,no olihan se jonkinlaista hapuilua hallitustyöskentely Vasúreilta ja Vihreiltä kun paine kävi liian kovaksi lähdettin lähdettiin livohkaan ,ja nyt taasen haikallaan uusista vaaleista . >koittakkaa nyt lopultakin käsittää teistä ei ole muuta kuin oppositin penkillä räksyttäjäksi .

    • Oikeistolaiset paljastavat todellisen karvansa ristiriitatilanteissa. Vasemmistossa on totuttu kestämään paineita ja osoittamaan johtajuutta kovassakin paikassa, mitä vähäosaisten puolustaminen rikkaiden ylivaltaa vastaan on aina vaatinut.

      Näiden päivien toistuvat alatyyliset kiukkukohtaukset ja ammattiyhdistysliikkeen toimijoihin kohdistuvat karkeat uhkailut kertovat oikeiston haaksirikosta. Perussuomalaisilta on pää jo painunut pinnan alle ja kuuluu pelkkää pulputusta.

      Hallitus leikkaa - Me emme hyväksy!

      http://joukkovoima.com

      • Näkökulma tuokin.


    • mustakylki

      Niin ne vasukatkin leikkasi valasaollessaan!

    • 110100110100

      Entinen pankkiiri ja nykyisin muun muassa Financial Timesin talouskolumnisti Frances Coppola kuvailee Suomen tilannetta tylyin sanoin tuoreessa blogissaan.

      -Vain yksi asia estää Suomen taloutta romahtamasta, ja se on Euroopan keskuspankin EKP:n rahapolitiikka. Negatiiviset korot ja määrällinen elvytys ovat heikkoja toimia, mutta tyhjää parempia. Suomea on pidetty varakkaana ydinmaana, kun se tosiasiassa on kuin Etelä-Euroopan heikot maat. Ilman EKP:n tukea Suomi olisi vakavissa ongelmissa, Coppola kirjoittaa.

      Hän syyttää kovin sanoin Suomen hallitusta täysin vääränlaisesta talouspolitiikasta.

      -Suomen valtiontalous kääntyi kuuden prosentin ylijäämästä yhden vuoden aikana neljä prosenttia alijäämäiseksi. Tämän vuoksi Suomen nykyinen hallitus toteuttaa politiikkaa, jonka tavoitteena on alijäämän painaminen alle kolmeen prosenttiin. Taloudelle, jonka tuotantokapasiteetti on supistunut merkittävästi, tällainen hallituksen toiminta on katastrofaalista.

      Coppola korostaa, että Suomi on ollut taantumassa lähes neljän vuoden ajan.

      -Se tarvitsee elvyttävää politiikkaa, ei verenvuodatusta, hän neuvoo.

      Coppola huomauttaa, että osa Suomen vaikeuksista on seurausta yhteisvaluutta eurosta. Rahaliittoon kuuluminen estää Suomea muun muasta devalvoimasta valuuttaansa.

      • Eräin kohdin hyvinkin terävästi oivallettu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1909
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1748
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      88
      1066
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe