On tarkoitus lisätä yksi hupiakku aikaisemman rinnalle. Tilanpuutteen vuoksi tulee akuille pari metriä välimatkaa. Onko joku laskentakaava kaapelien paksuuksille jos esim 2kpl 100Ah:n akkuja kytketään rinnan kahden metrin pituisilla kaapeleilla? Tai miten lasketaan jos on muuten samat arvot mutta jos akkujen välinen etäisyys esim tuplaantuu?
Millaiset kaapelit hupiakkujen rinnankytkentään?
11
128
Vastaukset
- Toinenjoku
Laturit tuottavat 50 A–160 A virtaa. Akkuja syöttä-
vien latausjohtojen tulee olla tarpeeksi paksuja; 50 A
laturille 16 mm2
ja 100 A laturille 35 mm2.- eimene100a
Laturi voi kyetä tuottamaan 100A tai enemmänkin virtaa mutta akku ei kyllä ota sellaista vastaan joten paljon pienempikin kaapeli riittää.
Minulla henkilöautossa on 180A laturi eikä varmasti mene sellainen virta akkuun koskaan. - Amppeerimetri
Millaisia virtamääriä akut kykenee ottamaan vastaan?
- Toinenjoku
eimene100a kirjoitti:
Laturi voi kyetä tuottamaan 100A tai enemmänkin virtaa mutta akku ei kyllä ota sellaista vastaan joten paljon pienempikin kaapeli riittää.
Minulla henkilöautossa on 180A laturi eikä varmasti mene sellainen virta akkuun koskaan.Entäs minkä laiset latausjohdot on sun autossa?
- akunkeittäjä
Amppeerimetri kirjoitti:
Millaisia virtamääriä akut kykenee ottamaan vastaan?
Tavallinen lyijyakku ottaa korkeintaan 1/3 nimelliskapasiteetistaan virtaa latauksen alkuvaiheessa eli 100 Ah akku korkeintaan 33 A.
- dnviwp
Toinenjoku kirjoitti:
Entäs minkä laiset latausjohdot on sun autossa?
Autossa luultavasti 6 mm2 nousujohto.
- Amppeerimetri
Kuinkahan kauaksi tuommoisilla kaapeleilla akut voi viedä laturista?
- Toinenjoku
http://www.stek.fi/ tuolta löytyy taulukko.
- 25mm2
Jos on kaksiakkujärjestelmä, tulee huomioida myös tilanne jossa hupiakkuja käytetään koneen käynnistämiseen, eli samat kaapelit kuin starttiakullakin on.
- SR305SB
15 mm2 johto riittää yhdistämään akkuja. Olettaen että sinulla ei ole siellä toisen akun kaytettävänä mitään separaattoria joka vie hetkessä akun tyhjäksi.
- Kaavamies
Kaapelin sopivan mitan saa kun kertoo virran (A) ja matkan laittelle edestakaisin (m) ja jakaa 20:llä. Tuloksena kaapelin neliöt. Esim 100 A ja 6 metriä matkaan laitteelle ( ) ja takaisin (-). Niin tulee 100*6/20 = 30 mm2 eli 35 mm2 johto olisi tuossa tapauksessa sopiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418