ONKO PETOS, JOS LIIKAA ANONUT ELÄKETTÄ

Ja vieläpä saanut sen.
Väärinperustein maksussa 20400 € vuodessa.
Mitä laki sanoo.
Ainakin kaikki liikaa maksettu pitää palauttaa.
Onko jokin raja, että tuon ei tarvi maksaa, tuon taas pitää maksaa..jne.
Vaikuttaako SDP jäsenkirja siihen ?
1056
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Puoluetoverit ikään kuin laillistivat Halosen presidentin eläkkeen 76,19 % jälkikäteen, siis 96.000 euroa. Asia on nyt julkinen ja se löytyy presidentin kanslian virallisilla nettisivuilla otsikon "presidentin tehtävät" alla. Valtiovarainministerinä toimi SDP:n Jutta Urpilainen (2011-2014).
Tämä ei ole ensimmäinen kerta kun SDP junailee eri päätöksiä. Surullisen kuuluisan Lipposen-Halosen hallituksen 2. valtiovarainministeri Arja Alho veroministerinä kunnostautui vuonna 1997. Alho antoi anteeksi SDP:n entiselle puheenjohtajalle Ulf Sundqvistille tämän Työväen säästöpankin pääjohtajana aiheuttamat miljoonien vahingot veronmaksajille.
Tuomioistuin oli määrännyt Sundqvistin korvaamaan 10 miljoonaa. Punikki Alho käveli oikeuslaitoksen yli ja kutsui sitä "kohtuullistamiseksi".

Äänestä
  • Google: Korkein oikeus oli määrännyt Ulf Sundqvistille 15 miljoonan korvausvelvollisuuden, siis suuremman kuin edellä mainittiin. Alhon tekemä velan mitätöinti vuoti julkisuuteen, ja hän joutui eroamaan valtiovaranministerin tehtävästä syksyllä 1997. Myöhemmin Sundqvist sai vankeustuomion velallisen epärehellisyydestä, mutta ehdollisena.
    Kyllä punikit ovat kunnostautuneet moneen kertaan.

    Äänestä

Onko suvussanne aiemmin todettu pakkomielteitä, ja jos on, niin minkälaisia?

Äänestä
  • Koko suku ollaan keskustalaisia lestoja eli täysin samanlaisia kuin muutkin ympäristössämme ja kaikki sukulaisia keskenämme.
    Sepä siitä ja nyt paskalle

    Äänestä

Sosialistit tykkää kyttyrää kun asioitaan pengotaan.
Pitäisi kaikki piilottaa Stasilistojen tapaan.
Sitten puhuvat sosialistit juhlapuheissaan, kuin pitäisi kaikki olla avointa oikeusvaltiossa.

Äänestä
  • Sinä oletkin ollut tälle päivälle jo tarpeeksi avoin. Ota kiljuhömpsyt ja mene nukkumaan.

    Äänestä

  • Pankko.lämpimäks kirjoitti:

    Sinä oletkin ollut tälle päivälle jo tarpeeksi avoin. Ota kiljuhömpsyt ja mene nukkumaan.

    Mitä vikaa avoimuudessa ?
    Sosialisteillä tapana piilotella asioitaan.

    Äänestä

Onko tyhmä jos ei aloittajan tapaan ymmärrä, että suomessa on laki jonka mukaan toimitaan? Vain tyhmät ihmettelevät presidentin lakiin perustuvaa eläkettä joten kerrotko mitä kohtaa tuossa presidentinkanslian tiedotteessa et ymmärrä niin yritetään selventää:

"Presidentin vuotuinen eläke on 60 prosenttia tasavallan presidentin palkkiosta. Lakimuutos, jolla tasavallan presidentin palkkiota alennettiin 1.4.2013 alkaen, ei vaikuta ennen lain voimaantuloa eronneiden tasavallan presidenttien eläkkeisiin. Eläkkeen määrä lasketaan lakimuutosta edeltäneestä palkkiosta, eli presidentin eläke on 96.000 euroa"

Jos ei laki miellytä niin aloittajan tulee vastustaa lakia, ei sen mukaan eläviä x-presidenttejä. Joten nyt vaan puuhaamaan uutta lakia sitten :D

Äänestä
  • Tuskin noin puolustelisit,jos olisi kepulainen.
    Olette punikit kovin yksipuolisia.

    Äänestä

  • Kepulaiset kyllä mielellään puolustelevat jalasmökkejä- tuppeensahattujalautoja jne,jne,jne....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mielenkiintoista- kirjoitti:

Ja vieläpä saanut sen.
Väärinperustein maksussa 20400 € vuodessa.
Mitä laki sanoo.
Ainakin kaikki liikaa maksettu pitää palauttaa.
Onko jokin raja, että tuon ei tarvi maksaa, tuon taas pitää maksaa..jne.
Vaikuttaako SDP jäsenkirja siihen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu