Ruuhkautumaton 4G lisämaksusta WTF!!

sonerahaisee

Soneran myyjä moitti minulle ja tiedusteli, että olenko huomannut kuinka iltaisin ja viikonlopuisin 4G-nettini ruuhkautu? No, totta hemmetissä olen! Täähän täyttä sontaa yhteisverkosta huolimatta! Noh, hänpäs yritti myydä RUUHKAUTUMATONTA 4G liittymää. Siis mitä viddua???

9

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luonnonsuojelu

      No jopas on. Mikseivät operaattorit muuten rakenna kaupunkialueille wlan-verkkoja matkapuhelinverkkojen kaveriksi? Vähentäisi nimittäin huomattavasti puhelinverkkojen kuormitusta, jos osa datasiirrosta saataisiin hoidettua eri reittiä pitkin.

    • 4gruuhkautuu

      Ruuhkautumattomalla 4G liittymällä varmaan laskutetaan vähän enemmän ja annetaan sille prioriteetti muihin nähden mutta kun tarpeeksi monelle myydään sellainen niin ihan yhtä ruuhkaiseksi nekin menee.

      Kannattaa ottaa kiinteä yhteys.

    • pienieläke

      Minulle soitettiin ElisaSaunalahdelta ja kehoitettiin vaihtamaan 3G nettiyhteyteni 4G:hen. Kerroin ettei ole syytä vaihtaa, koska asun pääkaupunkiseudulla jossa nettiyhteyteni toimii tarpeisiini nähden hyvin ja on vielä halvempi kuin 4G. Näin eläkeläisenä en tarvitse yhtään nopeampaa nettiyhteyttä.
      Seuraavaksi soittaja kertoi 3G:n lakkaavan toimimasta, koska sitä ei näemmä enää tueta ongelmien ilmaantuessa. Onpas kummallista toimintaa! Taisi olla turhaa peloittelua ja kiristystä.
      Olen tavannut monta eläkeläistä, jotka on höynäytetty tilaamaan ElisaViihde, jota he nyt maksavat pienistä eläkkeistään vaikka eivät sitä käytäkään. Ei ole hyvää asiakaspalvelua myydä ymmärtämättömille asiakkaille sopimattomia tuotteita.

      • älämenehelppoon

        Puhelinmyyjän kusetuspuheita tuollaiset.


      • fkfjhfhfdhd

        Maaseudulla tulee 4g kahdenkymmen kilometrin päästä ja toimii hyvin,Mäen takana olisi soneran 4g muttei nappaa 24,90 kun tarjous 12,90 joka nousee 14,90 aikanaan.Huawein piiska purkki jakaa sitten telkkariin ja lähiverkkoon vielä.


    • ekaksiko

      Vain yritysliittymiin annetaan prioriteetti muihin nähden.

    • yhteuydetTukossa

      Sonera Kodin netti kiinteä puhelinverkko nopeus 8-20,käytännössä 14-15,liittymän langaton verkko on niin tukossa kotona iltaisin ettei pysty käyttämään. ADSL modeemi ja tabletti ovat nopeita aamulla ja päivällä mutta ei illalla. Pikkukaupunki ja muutama krs talo lähekkäin. Mobiilidata toimii hyvin 3g ja 4g puhelin verkossa aina niin sitä kautta pääsee nettiin tarvittaessa. Radiokanava ruuhka ei ole kovin iso joten riittämätön verkko harmittaa kun käyttää tablettia.

      • wlantukossaeiulkoyhteys

        Kannattaa kokeilla vaihtaa modeemista WLAN kanavaa ja käyttää verkkokaapeleita tietokoneille.


      • ToimivaaeikannataMuuttaa

        Kannettavaa en käytä wifissä koskaan vain aina johdoissa pöydällä. Ei ole ongelmaa. Wifi yhteys on tabletti käytössä. Wifianalyzerillä näen että radiokanava pysyy aina samana,vuoden vanha modeemi valinnut eikä kannata muuttaa koska toimii hyvin. Eikä vaihto auta. Ruuhkaa on. Kahdella lähimmälle naapurilla eri kanavat mutta peittävät osin minun aluetta. Yhden laite tekee vaihdon toiseen jos ollaan samalla. Laitehallintaan pääsee W vain selaimen kautta muuttamaan asetuksia. Tilanne on ok aamulla ja päivällä,eikä ilta ole niin tärkeä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      324
      4243
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2385
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1028
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      136
      986
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      967
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe