Poliisien kanta tuli täysin selväksi Forssan lehdessä julkaistussa kyselysä. Orpo se vaan jaksaa selittää.
http://www.forssanlehti.fi/uutiset/16158-orpo-poliisikyselyn-tuloksista-meilla-valmius-jos-suomea-kohtaan-tulee-uusi-paine
http://www.forssanlehti.fi/uutiset/16158-orpo-poliisikyselyn-tuloksista-meilla-valmius-jos-suomea-kohtaan-tulee-uusi-paine
Vastaukset 6
Vanhimmat
Poliisijohto vaan antaa medialle aivan erilaisia lausuntoja. Aina on turvallista, ei ole mitään hätää, hälytystehtäviä ei ole sen ihmeemmin kuin ennenkään. Raiskaahan ne kantasuomalaisetkin jne. Mutta ne suomalaisten heittämät polttopullot, ne vasta on pahoja. Nyt selvisi, että muutama pullo oli heitetty humalaisten toimesta. Maria Veitola sanoi tv-showssa, että polttopulloja heitetään harva se viikko. Niin mekin luulimme. Totuutena kuitenkin turvapaikanhakijat olivat itse aiheuttaneet roskisten ja verhojen sytyttämisellä tulipaloja vastaanottokeskuksien sisällä.
Pakkohan poliisijohdonkin on täytynyt tietää totuus ennen tutkimustakin. Onko poliittiset päättäjät ohjeistaneet poliisit valehtelemaan medialle? Poliisijohto näyttää samanlaiselta median tiedotustilaisuuksissa kuin Paavo M. Petäjä Lahden MM-kisojen dopingtapauksen jälkeen, kun Isometsä oli kärähtänyt. Pahaa punotusta ja epävarmuutta, valehtelu paistaa läpi.
Kusettamisella ihmiset vaan saadaan raivon valtaan.
Kentällä työskentelevät poliisit sitten nimettöminä uskaltavat avata suunsa ja puhua totuuden. Kansanhan on tämän jo tiennytkin ja omin silmin nähnyt. Alkaa luottamus poliisin palata pikkuhiljaa.
Östersundin poliisi kehottaa erityisesti naisia välttämään liikkumista öiseen aikaan. Varoituksen syy on useat helmikuun 20. päivän jälkeen tapahtuneet väkivallanteot ja ahdistelut. Viimeisimmät tapaukset sattuivat sunnuntaiyönä.
Sunnuntain vastaisena yönä pahoinpideltiin yksi nainen ja toinen henkilö teki rikosilmoituksen raiskauksen yrityksestä.
”Tämä on huolestuttavaa ja haluaisimme kehottaa varovaisuuteen”, Jämtlannin poliisialueen päällikkö Stephen Jerand sanoi aiheesta järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.
Jerand puhuu uudesta rikollisuuden lajista ja epäilee, että sattumuksia on voinut jäädä ilmoittamatta.
Stephen Jerand lisäsi, että poliisi suosittelee ihmisiä – ja erityisesti naisia – välttämään yksin liikkumista öiseen aikaan.
Hän lupaa, että poliisi ryhtyy tarvittaviin toimenpiteisiin ja kehottaa yleisöä ilmoittamaan havainnoistaan virkavallalle.
Yllä mainitusta raiskauksen yrityksestä poliisi etsii verkkosivujensa mukaan kolmea laihaa 18 – 25-vuotiasta ruotsia murtaen puhuvaa nuorukaista.
Mahtoi lännen meedia viluttaa julkaista tutkimus.
Oliko siellä lännessä kylmä?
Vieläkö Forssassa on Matuja?
Harmi et matu keskustelu on melkein loppunut. Tää Vorssan ketju menee taas ihan hiljaiseksi ja eipä kannata sit enää tänne tulla.