Poliisit realisteja, poliitikot sinisilmiäisä

Poliisien kanta tuli täysin selväksi Forssan lehdessä julkaistussa kyselysä. Orpo se vaan jaksaa selittää.

http://www.forssanlehti.fi/uutiset/16158-orpo-poliisikyselyn-tuloksista-meilla-valmius-jos-suomea-kohtaan-tulee-uusi-paine
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Poliisijohto vaan antaa medialle aivan erilaisia lausuntoja. Aina on turvallista, ei ole mitään hätää, hälytystehtäviä ei ole sen ihmeemmin kuin ennenkään. Raiskaahan ne kantasuomalaisetkin jne. Mutta ne suomalaisten heittämät polttopullot, ne vasta on pahoja. Nyt selvisi, että muutama pullo oli heitetty humalaisten toimesta. Maria Veitola sanoi tv-showssa, että polttopulloja heitetään harva se viikko. Niin mekin luulimme. Totuutena kuitenkin turvapaikanhakijat olivat itse aiheuttaneet roskisten ja verhojen sytyttämisellä tulipaloja vastaanottokeskuksien sisällä.

Pakkohan poliisijohdonkin on täytynyt tietää totuus ennen tutkimustakin. Onko poliittiset päättäjät ohjeistaneet poliisit valehtelemaan medialle? Poliisijohto näyttää samanlaiselta median tiedotustilaisuuksissa kuin Paavo M. Petäjä Lahden MM-kisojen dopingtapauksen jälkeen, kun Isometsä oli kärähtänyt. Pahaa punotusta ja epävarmuutta, valehtelu paistaa läpi.
Kusettamisella ihmiset vaan saadaan raivon valtaan.

Kentällä työskentelevät poliisit sitten nimettöminä uskaltavat avata suunsa ja puhua totuuden. Kansanhan on tämän jo tiennytkin ja omin silmin nähnyt. Alkaa luottamus poliisin palata pikkuhiljaa.

Äänestä
  • Östersundin poliisi kehottaa erityisesti naisia välttämään liikkumista öiseen aikaan. Varoituksen syy on useat helmikuun 20. päivän jälkeen tapahtuneet väkivallanteot ja ahdistelut. Viimeisimmät tapaukset sattuivat sunnuntaiyönä.

    Sunnuntain vastaisena yönä pahoinpideltiin yksi nainen ja toinen henkilö teki rikosilmoituksen raiskauksen yrityksestä.

    ”Tämä on huolestuttavaa ja haluaisimme kehottaa varovaisuuteen”, Jämtlannin poliisialueen päällikkö Stephen Jerand sanoi aiheesta järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.

    Jerand puhuu uudesta rikollisuuden lajista ja epäilee, että sattumuksia on voinut jäädä ilmoittamatta.

    Stephen Jerand lisäsi, että poliisi suosittelee ihmisiä – ja erityisesti naisia – välttämään yksin liikkumista öiseen aikaan.

    Hän lupaa, että poliisi ryhtyy tarvittaviin toimenpiteisiin ja kehottaa yleisöä ilmoittamaan havainnoistaan virkavallalle.

    Yllä mainitusta raiskauksen yrityksestä poliisi etsii verkkosivujensa mukaan kolmea laihaa 18 – 25-vuotiasta ruotsia murtaen puhuvaa nuorukaista.

    Äänestä

Mahtoi lännen meedia viluttaa julkaista tutkimus.

Äänestä
  • Oliko siellä lännessä kylmä?

    Äänestä

Vieläkö Forssassa on Matuja?

Äänestä

Harmi et matu keskustelu on melkein loppunut. Tää Vorssan ketju menee taas ihan hiljaiseksi ja eipä kannata sit enää tänne tulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


torkkuvatpeitteenalla kirjoitti:

Poliisien kanta tuli täysin selväksi Forssan lehdessä julkaistussa kyselysä. Orpo se vaan jaksaa selittää.

http://www.forssanlehti.fi/uutiset/16158-orpo-poliisikyselyn-tuloksista-meilla-valmius-jos-suomea-kohtaan-tulee-uusi-paine

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu