"Leipäjono" kuopiossa

Onko kuopiossa mitenkä näitä leipäjonoja? Entäs mitenkä nämä mahtaa toimia käytännössä? Pitääkö olla työtön vai riittääkö vaan että on köyhä? Tarviiko näihin mitään todisteita avun tarpeesta?
121953
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuopiossa ei tarvii nähä nälkää. Vapaaseurakunta jakaa neljänä päivänä lämpimiä ruoka-annoksia kemilänrinteellä ja ruokajakelupisteitä on useita. Jossain oli, että kemilänrinteeltä voi saada mukaan myös leipää tms, kun käy syömässä. Missään ei kysellä , oletko työtön tai miksi olet jonossa. Ruokajakeluissa annetaan ensi kerralla "pysyvä" numero, jolla saa ruokakassin mukaansa ja ruokakassi on haettava aina tiettynä päivänä, esim virvatulen jakelussa. Jos on saanut perjantainumeron saa kassin vain perjantaina.

Yksi ruokajakelu on Lapinlinnankadulla, keskustassa:

https://fi-fi.facebook.com/KuopionRuokaApuRy/

Tuosta linkistä löytyy tarkempia tietoja ja myös virvatulen ruoka-avusta Männistöstä:

http://leipajono.blogspot.fi/p/ruoka-apua.html

Äänestä
  • Vapaaseurakunta on ihana paikka ♥️

    Äänestä

  • Joo Kuopiossa saa aina ruokaa.

    Äänestä

Petosella on Tukikohdalla ruuan jakelua vähävaraisille arkisin. Katsokaa heidän sivujaan tarkemmin osoitteesta ja aukioloajoista.

Äänestä

Pysäköi sen mersun vähän sivummalle ja vaihtaa liituraitapuvun tilalle resuperseverkkarit niin ei muut jonottajat katso pahasti.

Äänestä

Voit pysäköidä autosi ihan pihaan saakka, jos joku vinoilee, niin toteat vain, että kiitos palautteesta, seuraavaksi lahjoittatkin polttoainekassaan köyhälle autoilijalle?

Äänestä

Onko siellä samat naamat kuin pelikoneilla kauppojen auloissa?

Äänestä
  • Mitä se sulle kuuluu?

    Äänestä

Onko kuopiossa mitenkä näitä töitä? Entäs mitenkä niitä mahtaa saada käytännössä? Pitääkö olla köyhä vai riittääkö että on työtön? Tarviiko näihin mitään todisteita innostuksesta työn tekoon?

Äänestä

Mistä osoitteesta kuopiossa jaetaan ylijäämäruokaa ja eu-kasseja? Olen eläkkeellä oleva yksinhuoltaja ja vasta muuttanut paikkakunnalle.

Äänestä

Kiitos kuopiolaisten vuokra-asuntojen törkeän sikamaisen ahneen hinnoittelun, mulla ei ole enää varaa ruokaan. Mistä ruoka-apua?

Äänestä

Ei ne kysele.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vähätulonen kirjoitti:

Onko kuopiossa mitenkä näitä leipäjonoja? Entäs mitenkä nämä mahtaa toimia käytännössä? Pitääkö olla työtön vai riittääkö vaan että on köyhä? Tarviiko näihin mitään todisteita avun tarpeesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu