Ruotsalaisyhtiön BillerudKorsnäs suunnittelee paperikoneen siirtoa Ruotsiin Valkeakoskelta.
Samalla tehdasalueella UPM aloittaa YT-neuvottelut.
http://yle.fi/uutiset/upm_aloittaa_yt-neuvottelut_tervasaaren_tehtaalla_valkeakoskella/8724409
Taas yksi yksityistetty tehdas siirtyy pois suomesta. Ja ruotsalaiset nauraa Sipilän yhteiskuntasopimukselle.
Surut siirtävät taas tehtaan Ruotsiin - Kiitos YKS
10
<50
Vastaukset
- tuttua_juttua
Pari vuotta sitten siirrettiin StoraEnson Haminan paperitehtaan tuotanto Ruotsiin. Tehtaalla oli kehitetty tuottava paperilaatu. Ensin sen valmistus siirrettiin ruotsalaistehtaaseen. Sitten tuotiin tilalle vähäksi aikaa tilalle kannattamaton sanomalehtipaperin tuotanto. Ja sitten tehdas lopetettiin "kannattamattomana" Eikö olekin kätevää?
- kannattamattomuus--
RUotsalaisperäisillä firmoilla on pestattuna "kannattamattomuus" johtajia varta vasten tätä epäonnistumistehtävää varten
- Hallitus.nurin
Pikku hiljaa kaikki Suomen omaisuus on Ruotsissa. Ja suomalaiset ovat voimattomia? Miten taistella omaa järjestelmää vastaan? Onko fennot sittenkin niin tyhmiä kuin näyttää?
Tämä yhteiskuntasopimus on pelkkä silmään kusetusta. Sitä pidetään otsikoissa ja tärkeät asiat tapahtuu sen takana.
Ja onko tämän kusetuksen takana Hallitus, EK, Kokoomus vai surueliitti? - HyvääYötäSelluköpi
Onko tuo nyt mielestäsi ihme? Melkoisilla varoilla sinut on varustettu! Fennojen tuottamaa paskapaperia pystyy tekemään missä maailman kolkassa hyvänsä, jossa kasvaa puuta ja jossa on muutama kävelemään pystyvä vinkuintiaani. Kerropa, mikä sinun erikoisosaamisesi on, ja miksi sen tuottaminen on mahdollista vain sinun kotikylässäsi. Puuta kasvaa kymmenesosa ajasta selluteollisuuden tarpeisiin Etelä-Amerikassa eikä siellä ole joka sekunnista valittavia selluköpejä. Tuo Ruotsiin siirtyminen on vain välivaihe. Paperiliitto on kuolemaan tuomittu seurakunta. Tervetuloa maailmaan, iilimadot!
- FennoEiOsaa
Ikävä totuus lienee se, että fenno on joka suhteessa kannattamaton. Ei pärjää missään ilman muiden tuomia almuja. Tämä siis on fenno. Ei osaa mitään, ei halua mitään, ei viitsi mitään, ei jaksa mitään, ei uskalla mitään. Siis Fenno.
- jumalauta.nääs...lakeus
En allekirjoita tuota, sillä fenno on valittamisessa kirkkainta MM-kärkeä. Kieli on paha handikappi, sillä kukaan muu, fennoa lukuun ottamatta ei juuri ymmärrä sen jeremiadeista hönkäsen pöläystä enempää. Tästä fenno postaa valituksen tuota pikaa.
- Käsipesu
Miksi fennofirma UPM möi Tervasaaren pikkupaperikoneen Billerudille ja lähes ilmaiseksi. Siksi että pääsi paskasta eroon ja Billeruudi saa hoitaa siivouksen. Miksi Billerud osti; vain siksi että sai markkinan ja UPM n pois markkinoilta. Ostajalle ja myyjälle oli alusta lähtien selvä, että kone lopetetaan. Fennofirma pesi kätensä.
- tarkkanäköinen
Suomeen rakennetaan parasta-aikaa uusia nykyaikaisia tehtaita. Tuottamattomista kannatta luopua .
- lysandeframtid
Så fint och tusentals nya arbetsplatser har vi snart det lovade Stubb.
- Rötösherrat.kiikkiin
Ainahan hurrit ovat osanneet ryöstää suomalaisia. Ja surut vielä tyrkyttävät Kokoomuksen kanssa kaikki kannattavat yritykset ruotsalaisille.
Ei mikään ihme jos Ruotsilla menee hyvin ja Suomi kärsii laman alla, josta porvarit muistavat muistuttaa ja toisella kädellä ottaa ennätysisot osingot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial91666Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1301661Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2521188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2071053- 128929
- 284880
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3877- 10865
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49858