Uusliberalismin aika alkaa loppua. Ihmiset alkavat järkiintyä ja kusetukseen ei enää uskota. Kapitalisti on suurella rahalla pessyt yksinkertaisen enemmistön aivoja.
Mikään ei muutu muuta kuin pahenee. Siitä voit päätellä, että kapitalistin riisto lisääntyy.
Nyt muuttakaa systeemiä. Porvaripuolueet syövät teidä pöydissänne. Smoin SDP - sen oikeistosiipi - jota suurin osa edustaa.
Työtä ei saa jättää kesken. Jopa Amerikassa republikaani Trumph sanoo, että hän panee halpatuonnille 40%:n tullit ja rakentaa muurin Meksikon ja USA:n välille, etteivät ilmaistyöntekijät pääse Amerikkaan viemään amerikkalaisten työpaikkoja.
Suomenkin pitäisi estää virolaisten, puolalalaisten ym. halpatyövoiman tulo Suomeen. Niin oli ennen ja töitä riitti suomalaisillekin.
Hyväkäs Kokoomus vaatii, että jopa EU:n ulkopuolelta pitää saada maahan tuoda työntekijöitä. Siinä on meillä työväenpuolue! Eu oli jo vika tikki suomalaiselle työntekijälle. Vapaa maailmankauppa ja globalisaatio on hallaa suomalaiselle pienyrittäjälle. Enää ei jää muita vaihtoehtoja kuin kiristää työntekijöiden ehtoja , jotta suomalaiset pienyritykset pärjäävät ns. vapaassa kilpailussa. Tästähän on kyse.
Kokoomus, Kepu ja Persut eivät ota kuuleviin korviinsakaan sitä, että koko taloussysteemi on hanurista. Tähän systeemiin ei enää kannata tuoda mitään näitä elementtejä, joita on tarjottu jo vuosien varrella, kuten nyt parhaillaankin. On menty metsään jo yli 20 vuotta.
Jos halutaan työllisyyttä, mikä on kansantalouden perusta, niin lähtökohtien asetanta pitää olla jotain muuta, mitä se nyt on. Talous ja tuottavuus tulevat kaukana perässä.
Nykyisinhän ainoa tavoite on yritysten suuret voitot ja raha. Sillä ei kansantaloutta viedä pitkällekään. Liiallinen tuottavuus kansantaslouden kannalta ei ole hyvä asia. Se syö työpaikkoja.
Huomaa, että Sipilä on yritysjohtaja. Hän asetti tavoitteeksi 5%:n tuottavuusloikan.
Jos hän olisi ajatellut yhtään kansataloutta, hän olisi asettanut hallituksen tavoitteeksi 5%:n työttömyyden. Se ei kyllä yritysjohtajan pirtaan sovi. Sellainen työttömyysloikka saattaisi alentaa tuottavuutta sen 5%.
En ole seurannut, mitkä yritykset nyt niitä jättiosinkoja tänä vuonna jakavat, mutta eiköhän siellä ole niitä, jotka ovat eniten vähentäneet työntekijöitään. Kuten sanottu liika tuottavuus käy kansantaloudelle kalliiksi.
aikanneonvähissä
6
718
Vastaukset
- kjiuy7988
kok-EVA TV: Tulevaisuuden tekijät - tarvitseeko Suomen työelämä maahanmuuttoa?
https://www.youtube.com/watch?v=RhvGfhy-sLQ&list=PLmb1Thl8L0NgS1OCOyOb8UCYk0BdBk_gn&index=5- fgfggfgdsfsd
Nämäkään henkilöt eivät ole olleet koskaan töissä. Todellisuus hämärtyy. On jotenkin kornia se, että aletaan hoitaa sitä ongelmaa, jota ei ole. Kuten Kokoomus, Anwar Satosen sanoin, haluaa nyt tuoda ihmisiä jo EU:n ulkopuoleltakin tänne kilpailemaan meidän kanssamme - useimmiten palkoista.
Nyt meillä 30.000 ihmistä täällä, Eläättäkö Kokoomus nämä, Anwar Satonen? Niitähän he halusivat. Lisäksi kaikki ovat kaikki ovat EU:n ulkopuolelta. Tehkää nyt jumalauta heidän kanssaan jotain.
- ffrrrfrfr
Alex Jonesin ylläpitämä Infowars -uutiskanava suljettiin Youtubesta, Facebookista ja monista muista sosiaalisen median alustoista Syyskuun alussa.
Infowarsin sulkeminen on youtuben suurin puhdistus operaatio tähän mennessä. Inforwarsilla oli 2.5 miljoonaa kirjautunutta seuraajaa, ja kymmeniä miljoonia satunnaisia katsojia. Aiemmin Youtube oli jo kieltänyt useiden muiden henkilöiden ylläpitämiä ohjema-kanavia kuten:
David Seaman Online – 161,900 subscribers
Stranger than Fiction News – 150,000 subscribers
Blackstone Intelligence Network – 126,600 subscribers
Destroying the Illusion – 118,800 subscribers
Charles Walton – 50,800 subscribers
Baked Alaska – 33,900 subscribers
Titus Frost – 31,700 subscribers
Isaac Green – 21,700 subscribers
Defango – 11,700 subscribers
Charlton – 6,300 subscribers
Nemo V – 5,100 subscribers
WAPTEK – 5,000 subscribers
Nämä kanavat kiellettiin poliittisin perustein, erilaisiin tekosyihin vedoten. - Anonyymi
Luodaan uusia työpaikkoja suomalaisille. Suomesta löytyy asiantuntevaa väkeä kannabiksen suhteen. Maajusseille saataisiin töitä ja uusia maajusseja varmasti ilmestyisi kuvaan kun kannabiksen tuotanto olisi laillista.
Kansa vaatii saada rentoutua laillisesti ja ilman minkäänlaista leimaamista.
Tulevaisuus on täällä!
Allekirjoittakaa kansalaisaloite ja antakaa äänenne tulevaisuudelle.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/4360 - Anonyymi
Piraattipuolue haluaa laillistaa varastamisen.
Samallaista mulle-mulle -jakopolitiikkaa, kuin Husu "haisuli" Husseinin älypolitiikka, jonka päämäärä on äärisuvaitsevaisuuden kautta saavutettu islamisaatio.- Anonyymi
Valehtelet. Ei mulla muuta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370