aikanneonvähissä

maailmamuuttuu

Uusliberalismin aika alkaa loppua. Ihmiset alkavat järkiintyä ja kusetukseen ei enää uskota. Kapitalisti on suurella rahalla pessyt yksinkertaisen enemmistön aivoja.

Mikään ei muutu muuta kuin pahenee. Siitä voit päätellä, että kapitalistin riisto lisääntyy.

Nyt muuttakaa systeemiä. Porvaripuolueet syövät teidä pöydissänne. Smoin SDP - sen oikeistosiipi - jota suurin osa edustaa.

Työtä ei saa jättää kesken. Jopa Amerikassa republikaani Trumph sanoo, että hän panee halpatuonnille 40%:n tullit ja rakentaa muurin Meksikon ja USA:n välille, etteivät ilmaistyöntekijät pääse Amerikkaan viemään amerikkalaisten työpaikkoja.

Suomenkin pitäisi estää virolaisten, puolalalaisten ym. halpatyövoiman tulo Suomeen. Niin oli ennen ja töitä riitti suomalaisillekin.

Hyväkäs Kokoomus vaatii, että jopa EU:n ulkopuolelta pitää saada maahan tuoda työntekijöitä. Siinä on meillä työväenpuolue! Eu oli jo vika tikki suomalaiselle työntekijälle. Vapaa maailmankauppa ja globalisaatio on hallaa suomalaiselle pienyrittäjälle. Enää ei jää muita vaihtoehtoja kuin kiristää työntekijöiden ehtoja , jotta suomalaiset pienyritykset pärjäävät ns. vapaassa kilpailussa. Tästähän on kyse.

Kokoomus, Kepu ja Persut eivät ota kuuleviin korviinsakaan sitä, että koko taloussysteemi on hanurista. Tähän systeemiin ei enää kannata tuoda mitään näitä elementtejä, joita on tarjottu jo vuosien varrella, kuten nyt parhaillaankin. On menty metsään jo yli 20 vuotta.

Jos halutaan työllisyyttä, mikä on kansantalouden perusta, niin lähtökohtien asetanta pitää olla jotain muuta, mitä se nyt on. Talous ja tuottavuus tulevat kaukana perässä.

Nykyisinhän ainoa tavoite on yritysten suuret voitot ja raha. Sillä ei kansantaloutta viedä pitkällekään. Liiallinen tuottavuus kansantaslouden kannalta ei ole hyvä asia. Se syö työpaikkoja.

Huomaa, että Sipilä on yritysjohtaja. Hän asetti tavoitteeksi 5%:n tuottavuusloikan.

Jos hän olisi ajatellut yhtään kansataloutta, hän olisi asettanut hallituksen tavoitteeksi 5%:n työttömyyden. Se ei kyllä yritysjohtajan pirtaan sovi. Sellainen työttömyysloikka saattaisi alentaa tuottavuutta sen 5%.

En ole seurannut, mitkä yritykset nyt niitä jättiosinkoja tänä vuonna jakavat, mutta eiköhän siellä ole niitä, jotka ovat eniten vähentäneet työntekijöitään. Kuten sanottu liika tuottavuus käy kansantaloudelle kalliiksi.

6

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjiuy7988
      • fgfggfgdsfsd

        Nämäkään henkilöt eivät ole olleet koskaan töissä. Todellisuus hämärtyy. On jotenkin kornia se, että aletaan hoitaa sitä ongelmaa, jota ei ole. Kuten Kokoomus, Anwar Satosen sanoin, haluaa nyt tuoda ihmisiä jo EU:n ulkopuoleltakin tänne kilpailemaan meidän kanssamme - useimmiten palkoista.

        Nyt meillä 30.000 ihmistä täällä, Eläättäkö Kokoomus nämä, Anwar Satonen? Niitähän he halusivat. Lisäksi kaikki ovat kaikki ovat EU:n ulkopuolelta. Tehkää nyt jumalauta heidän kanssaan jotain.


    • ffrrrfrfr

      Alex Jonesin ylläpitämä Infowars -uutiskanava suljettiin Youtubesta, Facebookista ja monista muista sosiaalisen median alustoista Syyskuun alussa.

      Infowarsin sulkeminen on youtuben suurin puhdistus operaatio tähän mennessä. Inforwarsilla oli 2.5 miljoonaa kirjautunutta seuraajaa, ja kymmeniä miljoonia satunnaisia katsojia. Aiemmin Youtube oli jo kieltänyt useiden muiden henkilöiden ylläpitämiä ohjema-kanavia kuten:

      David Seaman Online – 161,900 subscribers
      Stranger than Fiction News – 150,000 subscribers
      Blackstone Intelligence Network – 126,600 subscribers
      Destroying the Illusion – 118,800 subscribers
      Charles Walton – 50,800 subscribers
      Baked Alaska – 33,900 subscribers
      Titus Frost – 31,700 subscribers
      Isaac Green – 21,700 subscribers
      Defango – 11,700 subscribers
      Charlton – 6,300 subscribers
      Nemo V – 5,100 subscribers
      WAPTEK – 5,000 subscribers

      Nämä kanavat kiellettiin poliittisin perustein, erilaisiin tekosyihin vedoten.

    • Anonyymi

      Luodaan uusia työpaikkoja suomalaisille. Suomesta löytyy asiantuntevaa väkeä kannabiksen suhteen. Maajusseille saataisiin töitä ja uusia maajusseja varmasti ilmestyisi kuvaan kun kannabiksen tuotanto olisi laillista.

      Kansa vaatii saada rentoutua laillisesti ja ilman minkäänlaista leimaamista.
      Tulevaisuus on täällä!

      Allekirjoittakaa kansalaisaloite ja antakaa äänenne tulevaisuudelle.
      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/4360

    • Anonyymi

      Piraattipuolue haluaa laillistaa varastamisen.

      Samallaista mulle-mulle -jakopolitiikkaa, kuin Husu "haisuli" Husseinin älypolitiikka, jonka päämäärä on äärisuvaitsevaisuuden kautta saavutettu islamisaatio.

      • Anonyymi

        Valehtelet. Ei mulla muuta.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe