Tietämäni henkilöä hyväksikäytetty

Repehh

Moi! Oltiin vanhan kaverin kanssa yhellä koulutusleirillä (tämä kaveri on tyttö), ku se oli tosi surullisen näkönen. Oltiin aiemmin ruokatilassa juteltu porukalla siitä, onko raiskauksesta ja itsemurhasta vitsaileminen tyhmää. Kysyin mikä hätänä, ja sit juteltiin. Hän kerto mulle, että hänen paras kaverinsa on yrittäny itsemurhaa useamman kerran. Se sama kaveri oli myös raiskattu. Raiskaaja oli ollu niiden yhteinen kaveri. Hän kenet raiskattiin, ei halua kertoa tätä asiaa aikuisille koska ei kuulemma halua tästä seurauksia, eikä se poika tienny mitä teki. Puhuttiin mun kaverin jälkeen täst sit ja kerroin miten sen kannattaa puhua sen kaverin kanssa vielä siitä että kannattaa kertoa. Tommosesta asiasta jää elinikäsiä traumoja ja vaikka kertominen on vaikeeta, sen jälkeen ois olo jossain vaiheessa parempi.
Mä mietin mun osuutta tässä, pitäiskö mun nimettömänä ilmottaa tästä poliisille? Voiks niin ees tehdä? Se mun kaveri sais kuitenkin selville, että mä oisin kertonut. Pitääkö mun vaan jättää tää asia syrjään?

8

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmoita

      ilmota poliisille, kaveris tulee viel kiittää sua!!!

    • Alisa_juu

      Todellakin kerrot poliisille!

    • Näin-minä-tekisin

      Et missään nimessä voi menettää kaverisi luottamusta ottamalla yhteyttä poliisiin. Sinulla on jutusta vain toisen käden tietojakin. Toki voit keskustella ystäväsi kanssa siitä ilmoittamisesta, koska hän tietää myös raiskatun nimen ja mitä hän on kertonut ystävällesi. Jos hän haluaa, niin voitte sitten yhdessä sopia ilmoittamisesta. Raiskattu pitäisi kaikesta huolimatta ohjata hoitoon. Yhteys vaikka tukinettiin tai raiskauskeskukseen. Ne ovat asiantuntijoita hoitamaan asiaa sekä raiskattua.

    • AlexDeLarge

      "Eikä se poika tienny mitä teki"
      Anteeksi mitä?

      Mäkin varmaa neuvoisin kunniottamaan kaverisi toiveita, enkä siis tekisi mitään poliisijuttua. Tää vaikuttaa aika kriittisen kokoiselta jutulta, joka vois hyvinki hajottaa teiän kaverisuhdetta. Joku terapia voisi olla tosin paikallaan, jos kaverista siltä tuntuu. Varsinkin jos itsemurhayrityksiä. Helvetti, ton asian paljastuminen koko lähipiirille (tai vähintään porukoille, luultavasti) vois ihan hyvin hajottaa tän sun kaverisi ihan täysin. Harkitse tarkkaan.

      Ainoo vaan, että raiskaria kyllä huolestuttaisi pitää ihan vapaana. Onko mahollista avata tota, että miten niin ei tiennyt mitä teki?

      • Siis tää henkilö kenet raiskattiin on mun kaverin paras ystävä. Mun kaveri selitti että tää poika ei tiennyt mitä teki koska hel olivat pussailleet ja johdettu ehkä harhaan. Sanoin että jos sillä ei oo mielenvikaongelmia todettu niin kyllä se sitten tied mitä teki!


    • Mä sillon kun mun kaveri kerto sen mulle suosittelin juttelemaan tän raiskatun ystävän kanssa asiasta. Se on kuulemma käynyt jo jonkun ajan terapiassa.

    • Raitis-Make

      Löylykauha perce silmään auttaa aina.

    • omatasiat

      kyl mä ymmärrän että toi järkyttää sua, mut ei toi silti kuulu sulle mitenkään eikä ole sun asia puuttua siihen. se ei ole edes sun kaveri vaan sun kaverin kaveri. tue kaverias ja kuuntele, jos se ottaa asian puheeksi. mut älä sotkeudu itse asiaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      223
      2955
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      10
      1665
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1347
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      125
      1177
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1117
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe