Tietämäni henkilöä hyväksikäytetty

Repehh

Moi! Oltiin vanhan kaverin kanssa yhellä koulutusleirillä (tämä kaveri on tyttö), ku se oli tosi surullisen näkönen. Oltiin aiemmin ruokatilassa juteltu porukalla siitä, onko raiskauksesta ja itsemurhasta vitsaileminen tyhmää. Kysyin mikä hätänä, ja sit juteltiin. Hän kerto mulle, että hänen paras kaverinsa on yrittäny itsemurhaa useamman kerran. Se sama kaveri oli myös raiskattu. Raiskaaja oli ollu niiden yhteinen kaveri. Hän kenet raiskattiin, ei halua kertoa tätä asiaa aikuisille koska ei kuulemma halua tästä seurauksia, eikä se poika tienny mitä teki. Puhuttiin mun kaverin jälkeen täst sit ja kerroin miten sen kannattaa puhua sen kaverin kanssa vielä siitä että kannattaa kertoa. Tommosesta asiasta jää elinikäsiä traumoja ja vaikka kertominen on vaikeeta, sen jälkeen ois olo jossain vaiheessa parempi.
Mä mietin mun osuutta tässä, pitäiskö mun nimettömänä ilmottaa tästä poliisille? Voiks niin ees tehdä? Se mun kaveri sais kuitenkin selville, että mä oisin kertonut. Pitääkö mun vaan jättää tää asia syrjään?

8

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmoita

      ilmota poliisille, kaveris tulee viel kiittää sua!!!

    • Alisa_juu

      Todellakin kerrot poliisille!

    • Näin-minä-tekisin

      Et missään nimessä voi menettää kaverisi luottamusta ottamalla yhteyttä poliisiin. Sinulla on jutusta vain toisen käden tietojakin. Toki voit keskustella ystäväsi kanssa siitä ilmoittamisesta, koska hän tietää myös raiskatun nimen ja mitä hän on kertonut ystävällesi. Jos hän haluaa, niin voitte sitten yhdessä sopia ilmoittamisesta. Raiskattu pitäisi kaikesta huolimatta ohjata hoitoon. Yhteys vaikka tukinettiin tai raiskauskeskukseen. Ne ovat asiantuntijoita hoitamaan asiaa sekä raiskattua.

    • AlexDeLarge

      "Eikä se poika tienny mitä teki"
      Anteeksi mitä?

      Mäkin varmaa neuvoisin kunniottamaan kaverisi toiveita, enkä siis tekisi mitään poliisijuttua. Tää vaikuttaa aika kriittisen kokoiselta jutulta, joka vois hyvinki hajottaa teiän kaverisuhdetta. Joku terapia voisi olla tosin paikallaan, jos kaverista siltä tuntuu. Varsinkin jos itsemurhayrityksiä. Helvetti, ton asian paljastuminen koko lähipiirille (tai vähintään porukoille, luultavasti) vois ihan hyvin hajottaa tän sun kaverisi ihan täysin. Harkitse tarkkaan.

      Ainoo vaan, että raiskaria kyllä huolestuttaisi pitää ihan vapaana. Onko mahollista avata tota, että miten niin ei tiennyt mitä teki?

      • Siis tää henkilö kenet raiskattiin on mun kaverin paras ystävä. Mun kaveri selitti että tää poika ei tiennyt mitä teki koska hel olivat pussailleet ja johdettu ehkä harhaan. Sanoin että jos sillä ei oo mielenvikaongelmia todettu niin kyllä se sitten tied mitä teki!


    • Mä sillon kun mun kaveri kerto sen mulle suosittelin juttelemaan tän raiskatun ystävän kanssa asiasta. Se on kuulemma käynyt jo jonkun ajan terapiassa.

    • Raitis-Make

      Löylykauha perce silmään auttaa aina.

    • omatasiat

      kyl mä ymmärrän että toi järkyttää sua, mut ei toi silti kuulu sulle mitenkään eikä ole sun asia puuttua siihen. se ei ole edes sun kaveri vaan sun kaverin kaveri. tue kaverias ja kuuntele, jos se ottaa asian puheeksi. mut älä sotkeudu itse asiaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe