koko ikänsä. Verovaroilla kustannetaan veroloisen eläkkeetkin, osa verovapaista AY-jäsenmaksuista. Pitkät näppinsä HaLoinen on työntänyt joka paikkaan. Vuonna 1995 ryhtyi leikkaamaan työeläkevaroista maksettavia eläkkeitäkin Lipposen-Halosen hallituksessa.
Mitä toisten ihmisten työeläkkeet veroloiselle kuuluu?
Itse ei maksa edes veroa presidentin eläkkeestään, joka sekin on väärin perustein laskettu. Liikaa maksettu 20.400 euroa vuodessa.
Halonen "elättänyt" itsensä verovaroilla melkein
19
65
Vastaukset
- toiseen.polveen
Kuulemma penskansa elatusmaksutkin maksoi Helsingin sosiaalivirasto.
- Maksaja
Akka ei ole tehnyt tuottavaa työtä koskaan. Aina elänyt muiden työn tuloksilla.
- mustat.lesbokit
Maksaja kirjoitti:
Akka ei ole tehnyt tuottavaa työtä koskaan. Aina elänyt muiden työn tuloksilla.
Vain vahinkoa on ämmä (?) tuottanut. Se on ainoa varma asia.
Oikein usealla nimimerkillä yrittää tämä yhteiskunnan loinen taas loistaa.
Tiedätkö loinen, että sinä olet sukusi kanssa aina ollut muiden elätettävinä, koska ette pysty itseänne elättämään.
Eläimiin sekaantuminen ja sukurutsa eivät tuota kunnon ihmisiä, joista te olette surkean todellinen esimerkki.- pevkeve
Kas, heräsihän halostiltukin jorisemaan omalla hävyttömällä tyylillään..
pevkeve sentää- raha.kasvaa.puussa
Tarja Halonen on näyttänyt esimerkkiä muille veropummeille.
raha.kasvaa.puussa kirjoitti:
Tarja Halonen on näyttänyt esimerkkiä muille veropummeille.
Oletko epävarma seksuaalisuudesta "törky-tawja", kun käytät naisen nimeä nimimerkissä, vaikka todennäköisestihän sinä olet se munaton mies.
- törky-tawja
suomen.suomalainen kirjoitti:
Oletko epävarma seksuaalisuudesta "törky-tawja", kun käytät naisen nimeä nimimerkissä, vaikka todennäköisestihän sinä olet se munaton mies.
törky-tawjalla on vaan munat ja omat veropummailut mielessä
- elukoiden.munat
törky-tawja kirjoitti:
törky-tawjalla on vaan munat ja omat veropummailut mielessä
Lähti Tawja-tyttö maatalousnäyttelyyn elukoiden palleja ihailemaan. Valmistui lakimieheksi 1968, 24-vuotiaana, ja seuraavana vuonna 1969 oli SEXPO rekisteröity. Kaksi vuotta meni ja eläinseksin salliva laki tuli voimaan 1971. Siitä alkoi auvoiset ajat.
- XX-XY-XXY-YYX-YY
elukoiden.munat kirjoitti:
Lähti Tawja-tyttö maatalousnäyttelyyn elukoiden palleja ihailemaan. Valmistui lakimieheksi 1968, 24-vuotiaana, ja seuraavana vuonna 1969 oli SEXPO rekisteröity. Kaksi vuotta meni ja eläinseksin salliva laki tuli voimaan 1971. Siitä alkoi auvoiset ajat.
Eläinseksi-Tawja taisi olla joka äidin unelmaminiä (?) -vaan kumma kun pojat lähti karkuun yksi toisensa jälkeen, oikeat pojat.
- keltainenkusipäässä
Kyllä onkin kantturaa elätetty kaljalla ja makkavalla,
http://media-cache-ec0.pinimg.com/1200x/75/ab/c6/75abc6eaa0a68deaf1a4819f37d84db9.jpg
ämmä peittelee häpeissään läskejään nyt sinisellä käärinliinalla,
punainen käärinliina odottaa arkussa taskuineen.Kerrankin onnistunut nimimerkki sinulla "keltainenkusipäässä". Sehän on juuri niin kuin sinä olet. Oletko muuten jo selvittänyt, onko sinun suvussasi enemmänkin sinunlaisiasi vuohia ja sikoja?
Sinähän et edes tiedä mitä työnteko on tai mitä tarkoittaa kun työntekijän palkasta peritään veroa.
Halonen on maksanut palkastaan veroa siinä kuin muutkin työtä tekevät. Tasavallan presidentin palkkio ja eläkkeelläolevien presidenttien palkkiot ovat olleet verottomia koko Suomen itsenäisyyden ajan.- törky-tawja
suomen.suomalainen kirjoitti:
Kerrankin onnistunut nimimerkki sinulla "keltainenkusipäässä". Sehän on juuri niin kuin sinä olet. Oletko muuten jo selvittänyt, onko sinun suvussasi enemmänkin sinunlaisiasi vuohia ja sikoja?
Sinähän et edes tiedä mitä työnteko on tai mitä tarkoittaa kun työntekijän palkasta peritään veroa.
Halonen on maksanut palkastaan veroa siinä kuin muutkin työtä tekevät. Tasavallan presidentin palkkio ja eläkkeelläolevien presidenttien palkkiot ovat olleet verottomia koko Suomen itsenäisyyden ajan.Törky-Tawja siinä taas
törky-tawja kirjoitti:
Törky-Tawja siinä taas
Siinähän sinä taas olet. Onko kivaa ja mukavaa olla törky-tawja.
- opelius
Talouselämän perjantain numero raportoi ensimmäisenä, että HOK-Elannon edustajistossa istuvat mm. poliitikot saavat muhkeat alennukset S-ryhmän tuotteista. Etuihin kuuluu mm. 15 prosentin alennus S-ryhmän ravintoloissa, Prismoissa ja Sokos-tavarataloissa ja oma korkoprosentti talletuksille. Hautauskuluistakin edustajiston jäsenet saavat 15 prosentin alennuksen.
Ja ketäs sieltä tavallisen kansan, maanviljelijäin, työväestön ja köyhien kaupan ruokakassi- ym tukien piiristä edustajistosta löytyykään:
Akaan-Penttilä Eero LKT, kansanedustaja
Alanko-Kahiluoto Outi tutkija, kansanedustaja
Arhinmäki Paavo kansanedustaja
Asko-Seljavaara Sirpa kansanedustaja, professori
Bryggare Arto kauppatieteiden kandidaatti
Haatainen Tuula valtiotieteiden maisteri
Hakalehto Ilkka FT, dosentti
Hakanen Yrjö puheenjohtaja
Hakola Juha kansanedustaja, ylikomisario
Hautala Heidi MMM, kansanedustaja
Helimäki Ilmari professori
Hiltunen Rakel kansanedustaja
Kaikkonen Antti kansanedustaja
Karhuvaara Arja kansanedustaja, erik.fysioterapeutti
Kasvi Jyrki TkT, kansanedustaja
Kiljunen Kimmo VTT, kansanedustaja
Kiviniemi Mari hall. ja kuntaministeri, kansanedustaja
Kokkonen Paula varatuomari, apul.kaup.johtaja
Krohn Minerva lääkäri, kehitysjohtaja
Kuisma Risto oikeustieteen kandidaatti
Kuusisto Merja kansanedustaja, erik.sairaanh.
Laakso Jaakko kansanedustaja, VTM
Liemola Lasse yrittäjä, företagare
Luhtanen Leena VTM, opetusneuvos
Moilanen Eeva-Liisa varatuomari
Moisio Elina kansantal.tiet, ministerin erityisavust.
Mäkelä Jukka kansanedustaja, DI
Mäkinen Tapani kansanedustaja
Ojala Outi erikoissairaanhoitaja
Pajamäki Osku tuottaja, valt.yo
Peltokorpi Terhi kätilö (AMK), sairaanhoitaja (AMK)
Pietikäinen Margareta fil.mag, M.Sc.
Prusti Riitta eläkeläinen
Puoskari Mari diplomi-insinööri
Pursiainen Terho pastori, filosofi
Rahkonen Susanna varatuomari
Rautava Risto komentaja, senior advisor
Rihtniemi Suvi DI, vastuualuepäällikkö
Saarnio Pekka toimittaja
Saksala Harri muusikko, OTK
Saukkonen Lea projektipäällikkö, meteorologi
Siitonen Eva-Riitta ylipormestari, ekonomi
Soini Timo kansanedustaja, VTM
Soininvaara Osmo valtiotieteiden lisensiaatti
Suonperä Kaarina toimitusjohtaja, kouluttaja
Tuomioja Erkki VTT, kansanedustaja
Vahasalo Raija kansanedustaja, rehtori
Zyskowicz Ben kansanedustaja
Kyllä menee ihan oikeaan osoitteeseen nuokin tuet, vähäosaisille poloisille.- fdö-lkbh
Verokansa maksaa poliitikkojen palkat eikä sekään riitä, ruuat päälle.
Tuossa on kuolleita jo mukana. Miltähän vuodelta listasi on nimimerkki opelius?
Eikö sinun pc:n näppikseltä saa isoja T-kirjaimia?- HalonenTuplaLoinen
Halonen on veroelätti ja tuplaloinen. Tarttisko vielä uudelleen suomen.suomalaiselle selittää, kun ei ole ymmärtävinään.
- sld-knf
Veroasiat ovat nyt ajankohtaiset. Eläkekatto pitäisi saada jo, ja verot Halosellekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153329
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061577Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251075Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789