Heips! Tilasin juuri itselleni Unigrafian verkkokaupasta materiaalit Helsingin oikeustieteellisen valintakoetta varten. Aikooko moni muu tilata/onko jo tilannut materiaalit postissa, vai suositteko ennemmin kirjojen ostamista paikan päältä kun ne tulevat myyntiin 6.4? Itse olisin mieluummin hakenut ne ennemmin kuin tilannut, mutta kaukana Helsingistä asuvana se olisi käynyt todella hankalaksi. Nyt vähän pelottaa, että tulevatkohan kirjat perille ajoissa, vaikka postipaketin luvattiin saapuvan 1-3 arkipäivässä. Onko kellään kokemusta edellisvuosilta kirjojen tilaamisesta ja niiden toimitusnopeudesta? :)
Helsingin valintakoekirjojen tilaaminen
tsenniferi
8220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Viime vuonna sain kirjat päivän julkaisupäivän jälkeen. Eli jos olisi mennyt Unigrafialle jonottamaan, olisi saanut yhden päivän enemmän lukuaikaa. Tosin jos tulee kauempaa hakemaan, niin kyllähän pitkä juna/bussi /automatkakin stressaa eikä välttämättä pysty kuitenkaan lukemaan heti julkaisupäivänä. Jos itse olisin vielä hakemassa, niin tilaisin kirjat postilla tänne 500km päähän.
Onko tämä tilattava/noudettava pääsykoepaketti ainut mahdollisuus saada luettava aineisto?
Mitä tarkoitat? Että onko kirjoja kirjastoissa? Tuskin on ainakaan heti ilmestymisestä. Vai että saako sähköisenä versiona? Ei ainakaan virallisesti, jokuhan saattaa kirjat skannata tosin.
Osaako joku kertoa millaiset jonot tuolla paikan päälläyleensä on? tai montako ihmistä saa kirjat ekana päivänä? Onko esim illalla enää mahdollista saada pääsykoe materiaaleja?
Kirjat eivät lopu kesken eikä tarvitse jonottaa kauan. Kaikki paikalle tulevat saavat kirjansa. Niitä saa seuraavanakin päivänä. Ja viikon päästäkin.
Ei silti kannata tulla kovin myöhään illalla, henkilökunnan työpäivä voi olla päättynyt ja ovetkin suljettu.
Itse hain muutama vuosi sitten kirjat paikan päältä enkä muista jonottaneeni.
Olen ollut jonottamassa kaksi edellistä vuotta kirjoja. Aamupäivästä jono on pitkä, ja jonottaa voi joutua tunninkin. Kirjoja kuitenkin riittää ihan jokaiselle.
Hain edellisenä vuonna seuraavana päivänä. EI ollut jonoa.
Joo. Se jono on vain silloin ensimmäisenä päivänä aamupäivällä.