Avensis T27 keskuslukitus ei toimi

T29_keskuslukitus

Ongelmat alkoivat kovalla pakkaselle. Sanotaanko n. -25C. Tällöin saattoi tapahtua, että oikea takaovi ei mennyt lukkoon kuskin kahvaa koskemalla eikä kaukosäätimestäkään. Lukitus saattoi alkaa toimimaan auton lämmetessä huomattavasti. Siis sisätiloiltaan tai vasta kun ulkolömpötila nousi huomattavasti.

Nyt takaovi pelaa mutta apukuskin lukitus ei. Ja vaikka esim nytkin keli on nollassa lämpötilan puolesta, niin lukitus ei toimi. Kiusallinen vika, kun ovi pitää aina kurkottaa lukittemaan ja aukasemaan kuskin puolelta.

Onko kokemuksia muilla autoilijoilla vastaavasta? Missä vois olla vika?

3

3573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puurastaja

      Moi/> Olisiko ruostetta/hapettumaa jo lukitusvivustoissa. Taikka jähmeät vaseliinit. Kaveri Renault osatolla kirjoitteli, että saa jännittää onkohan tänään vikoja. Ei Japseissa mitään pitäisi olla. Itselläni oli Avensiksia, niin ensimmäinen ohje oli aja kaikki ikkunat laidasta laitaan josko sitten viat katoaisi. Ei ne aina kadonneet.

    • 758

      Mulla oli Versossa vastaava. Joudun hikisenä menemään useasti autoon ja ajan lyhyitä matkoja. Huollosta neuvoivat ajamaan lämmöt täysillä yli puoli tuntia. Sen jälkeen toimi. Eli lienee kosteusvika.

    • Anonyymi

      Aamulla kaikki lukot toimi ilman auton lämmitystä, eli auto kylmästä käyntiin ja menoksi. Kauppaan 2 km, niin asioinnin aikana 15...20 min. takaovet ei aunneet. Ostokset takakontiin.

      Nyt parkissa tunnin tolppalämmityksen jälkeen kaikki toimii. Ensimmäinen talvi kun juonittelee, autolla ajettu 160 000 km. Ollut minulla noin 8 vuotta.

      YuoTube ohjeen mukaan oven verhoilut irti, on selvä ohje. Sitten ei löytynyt lukolle mitään ohjeita huollosta. Onko vinkkejä? Jotakin suihketta kainaloon vai?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      12
      1540
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1120
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      950
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      868
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    Aihe