Lääkkeen lopettaminen

Onko täällä muita jotka ovat käyttäneet Tsiprasidoni (Zeldox) nimistä valmistetta? Voiko tämän kyseisen lääkkeen lopettaa tuosta noin vaan vai pitääkö sen käyttö lopettaa asteittain?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yleensä tämän tyyppisten lääkkeiden lopetuksessa pitää edetä asteittain - pienentäen annosta vähin erin ajan kanssa.
Kysy ihmeessä lääkäriltäsi neuvoa; usein sanotaan, ettei lääkitystä saa lopettaa omin päin.

Äänestä
  • Lääkäreiltä ei kannata kysyä koska he eivät yleensä suostu neuvomaan lääkkeen lopettamista, vaan jatkamista että lääkefirmat saavat tuottoa. Lääkäreihin ei voi luottaa, he eivät esimerkiksi kerro neuroleptien todellisista vaikutuksista ihmisille ollenkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ApuakaivataanKipeästi kirjoitti:

Onko täällä muita jotka ovat käyttäneet Tsiprasidoni (Zeldox) nimistä valmistetta? Voiko tämän kyseisen lääkkeen lopettaa tuosta noin vaan vai pitääkö sen käyttö lopettaa asteittain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu