kanssa!
Tämä on aivan karmeaa, onko Ruotsin kieli jäämässä kokonaan pois?
Tämä on aivan karmeaa, onko Ruotsin kieli jäämässä kokonaan pois?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
RKP:n bunkkerissa tunnetaan syvää huolta.
Kaksikielisyysleikin ulkopuolella onkin elämää.
åhhh mammaaaaa......
Ihan hyvä juttu, mutta on todella outoa, että pahimman kilpailijamaamme edustaja neuvoo hallitusta talousasioissa!?
On täysin varmaa, että Ruotsin etu on kaikissa "neuvoissa" Borgilla päällimmäisenä.
Karmeaa.....
Jo ilmaus "Suomen malli" kertoo, mistä on kysymys. Ruotsi-Suomen rahasäiliöiden omistajat ovat suunnittelemassa Suomelle mallia, Ruotsista käsin.
Muutenhan puhuttaisiin vain "mallista"? Sillä ei kai Suomen politiikassa tarvitse erikseen sanoa, että on kyse oman maan asioista?
Ja oikea johtopäätös tästä on se, että suomen kouluihin on saatava lisää ja parempaa ruotsinkielen opetusta, ettei enää tarvitse nolostuttaa kielitaidottomuudella. Hyvä huomio aloittajalta, kannatetaan ja kiitos!
Aina hauska nähdä hurrien toivottomia provoja.
Johtuisiko siitä, että haastatteleva fennotoimittaja ei osannut muuta kuin auttavasti ymmärrettävää ralli-inklisiä?
Vi behöver mera svenskundervisning i Finland!
Mitä vittua se hurri tulee tänne neuvomaan.Kyllä täällä pärjätään ilman hurrien neuvoja.