Itä- ja Pohjois-Suomi putoavat yhä

romahtaahinnatkaikkialla

Asuntojen hintojen alueelliset erot pahentuvat – Itä- ja Pohjois-Suomi putoavat yhä.

Kainuun, Lapin ja Kaakkois-Suomen perässä asuntojen hinnat ovat taittuneet laskusuuntaan myös monessa muussa maakunnassa. Sen sijaan Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Pirkanmaalla hintakehitys on pysynyt tasaisena. Helsingissäkin hurjimmat nousut on jo nähty.

Hintojen laskusuunta aiheuttaa asuntoaan myyville ongelmia. Työn perässä muutto vaikeutuu, jos kauppoja ei meinaa syntyä. Omakotitalosta saatu hinta voi myös olla niin pieni, että kasvukeskuksessa rahalla ei irtoa edes yksiötä.

– Ihmisten on yhä vaikeampi muuttaa paikkakunnalta toiselle työn perässä, kun oman asunnon hinnalla ei pysty ostamaan uutta asuntoa.

http://yle.fi/uutiset/asuntojen_hintojen_alueelliset_erot_pahentuvat__ita-_ja_pohjois-suomi_putoavat_yha/8727563

3

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KAIKIAALLANELASKEE

      Suomen asuntojen hinnat menevät eri suuntiin – "Se on ongelma"

      Tietyillä maakunta-alueilla asuntojen hinnat laskevat. Vanhan asunnon myynnillä näillä alueilla on entistä vaikeampi ostaa uutta asuntoa kasvukeskuksissa. Tämä on ongelma, koska ihmisten on kuitenkin pakko muuttaa työn perässä, arvioi Nordea Suomen liiketoimintajohtaja Jussi Mekkonen tänään pankin Asumisen aamu -tilaisuudessa.

      Kaiken kaikkiaan suomalaisten asumiskustannukset alkavat Nordean selvityksen mukaan olla tapissa. Nordean kyselyn mukaan lähes puolet suomalaisista on sitä mieltä, että asumisen kustannuksia ei ole mahdollisuutta lisätä yhtään.


      KYLLÄ NE KAIKKI HINNAT MENEE SAMAAN SUUNTAAN KOHTA JA SE ON ALASPÄIN.

    • 261167

      Eipäs nyt vaivuta epätoivoon siellä!

      "Joensuu valittiin viime perjantaina viiden muun kaupunkiseudun kanssa kaupunkiseuduksi, jonka kanssa työ- ja elinkeinoministeriö neuvottelee kevään aikana erillisen kasvusopimuksen.
      Sopimuksen tavoitteena on määritellä ne toimet, joilla valtio ja kaupungit yhdessä vauhdittavat elinkeinoelämän kasvua.
      Joensuun kaupunginjohtaja Kari Karjalainen kuvaa pääsyä valittujen joukkoon erittäin merkittäväksi jo statusarvoltaan mutta muistuttaa samalla, että todellinen merkitys varmentuu vasta sopimusneuvotteluissa.
      - Minusta isoin asia tässä on se, että kasvusopimus mahdollistaa suorat neuvottelut useiden ministeriöiden kanssa kasvuhankkeiden toteuttamisesta ja rahoituksesta, Karjalainen sanoo."

      http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/99751-kari-karjalainen-kasvusopimuksella-iso-statusarvo-joensuulle?ui=desktop

      • Jotain_rajaa_sentään

        Älä turhaan vastaile tuolle viirapäälle, sillä se ei muuta kuin työntää sen jälkee entistä enemmän paskaa palstalle.
        Et taida olla ihan vakituinen palstankäyttäjä kun et tuota ole jo oppinut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2186
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      122
      1631
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1336
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      53
      1054
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe