Onkohan millanen homma korjata, toimii vain silloin tällöin ja pitää outoa ääntä?
aika inhottava ajella kovilla pakkasilla!
aika inhottava ajella kovilla pakkasilla!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuskin on iso homma. Yleensä siitä on hiilet lopussa eli haynesin korjausopas kouraan ja hiilten vaihtoon. Maksavat noin 20mk. Ei tää korjaamollakaan paljoa luulis maksavan ;)
helevetin hiilistä puhut? Jos puhallin ei suostu
pyörittämään kaikilla asteikolla on säätövastus paskana
ja jos vielä pitää ääntä niin laakerit on sökönä.
En jaksa edes miettiä mitäköhän helvetin hiiliä
oot sinne pistämässä. Ei se mikään laturi ole
vittua sinä Alan A.tälle volvopalstalle sepustat kerran et tiedä että on ne hiilet lämppäri laiteen moottorissaki? Pysy vaan siellä mopot osatolla!
sinä vaikke ne hiilet perseesees ja kato toimiiko sitten.
Kyllähän muuten pitää ääntä jos on hiilet lopussa ja toimii vain silloin tällöin... Toki en väitä etteikö vika olisi laakereissakin, mut jos se toimii vaikka kaikilla asennoilla silloin tällöin, niin väittäisin vian löytyvän hiilistä. Toki voit myös tunkea ne perseeseen jos se hyvälle tuntuu, mut anna asiantuntijoiden tunkea ne sinne mihin ne kuuluvat... myös laturiin. Kiitos sulle päivän piristyksestä, jonka sain kun luin viestisi... heh =)
löytyy hallin täydeltä ja voin
kyllä sanoa että kyllä ne usein
säätövastuksen uusinnan avulla on
ruvennut taas pelaamaan. Rupee sitten siinä
hiiliä nysvää kun korjaamon tuntiveloitus on mikä on....
samalla hinnalla saisi uuden laturin.
Ellei nainen sitten rupee itte niitä vaihta....
Hyvä että jollain on hauskaa täällä
kysyppä tuolta traktori-palstalta.
jos se ei toimi kunnolla millään nopeudella,helpommalla pääsee kun vaihtaa koko puh.moottorin.Silloin ei ole vikaa vastuksessa.
Apukuskin puoleinen alaverhoilu irti.Pistoke irti ja yks ruuvi.käännät varttikierroksen auki ja moottori tipahtaa lattialle ja uusi tilalle
ollakin että moottori kossahtanut, mutta eikö
tossa mainittu että toimii tietyissä asennoissa.
Kylläpä se sitten taitaa se säätövastus olla.
Hanskalokero irti, liittimet helvettiin ja uusi
tilalle vaan. Näin se homma etenee.
Vein sen korjattavaks,
uus moottori 2500mk!
Löyty käytetty autovahinkokeskuksesta,
makso töineen 1200mk.