Ihan oikeasti, saisivat kaikki alkaa päivittämään kalustoa 2000-luvulle - ruokakauppojen parkkipaikat ovat täynnä ikivanhoja ruosteen raiskaamia japseja.
Tuntuu, että joka päivä olisi vappu kun kylillä ajelee lähes museoikäisiä vanhoja rouskuja, tosin eivät ole mitään kaunista katseltavaa.
Ei pidä pelätä, kyllä ne uudet autot toimivat hyvin Venäjäbensiinillä!
Tuntuu, että joka päivä olisi vappu kun kylillä ajelee lähes museoikäisiä vanhoja rouskuja, tosin eivät ole mitään kaunista katseltavaa.
Ei pidä pelätä, kyllä ne uudet autot toimivat hyvin Venäjäbensiinillä!
Vastaukset 129
Vanhimmat
Ootko sinä ihan pöljä?
Toiset ei halua maksaa niistä autoista ja saatikka veroa auto liikeisiin yhtään ylimääräistä,ethän sinäkään halua maksaa veroja suomeen bensasta,kyllä se jos on vara ajaa kalliimmalla autolla niin johan se on jos ei ole varaa maksaa suomen polttoaineesta.Tässähän aloittaja kertoo ja puhutaan veropakolaisesta.
Kyllä se suomessa ja kiteellä on tilanne sellainen ettei parane koreilla autolla.
hyvä että ajavat edes vanhoilla autoilla... auto on käyttökapine, eikä mikään pröystäily ylellisyys itsetunnon kohottaja.... miksi vaihtaa, kun vanha toimii hyvin... vanhassa vara parempi.....eipä tuo laakkonenkaa suana myytyy ylihintasii romujaan edes kiteellä... lähti pois kuin kuin kubba töölööstä.
Metsässäkö asut?
Autohan on statussymboli ollut aina. Kyllähän Kiteelläkin joitakin uudempia autoja onneksi on mutta vielä enemmän on noilla vanhoilla romuilla ajavia. Museoautot erikseen, ne on hienoja.
Sitten kun joudutte kolariin sillä -98 Avensiksella niin mietittd pilvenreunalla, miksi pitikin nuukailla väärässä paikassa. Tuommoinen 90-luvun japsi vailla kolariturvallisuutta kun kohtaa uuden Volvon niin se Volvon keula on matkustamon puolella ennen kuin pysähtyy.
pidä huoli omista asioistasi...... mulle on sama ajakoot millä ajavat.....
venäläiset ajelevat uudemmilla autoilla.... onneksi nitä näkee parkkipaikoilla..... sais näkyy enemmänkin.... meillä on erittäin heikko ostovoima.. tulis venäjän rikkaat ostoksille ettei kaupat mee konkkaan....
Ja virolaiset myös. Kalusto on siellä paljon uudempaa kuin meillä.
Mutta onhan Suomi hyvinvointivaltio vai mitä? :)
Niinhän ne Suomessa käyvät venäläiset ajaa uudemmilla autoilla, mutta otahan huomioon kuinka paljon siellä on kansaa jotka ei ajele!
Noin 142 000 000 suuruiseen väkilukuun suhteutettuna epäilen ettei autokanta ole Venäjällä sen uudempaa kuin tässäkään maassa.
Juuri oli miten venäjällä uusitaan autokantaa, Itävallasta varastettu auto jäi kiinni niiralassa
Kyllä siellä vaan on uudempaa autokalusto ja ajokortti löytyy lähes jokaiselta kuka vain haluaa.
Suomessa verottaja pitää aina huolen ettei autokanta pääse uusiutumaan. Ja toiseksi, näillä vanhemmilla autoilla ajaminen tulee paljon edullisemmaksi ja ovat huomattavasti varmempia pelejä talvella ja kesällä, kuin nämä hienot tekniikan ihmeet, jotka toimivat jos toimivat ja huollot ja remontit järkyttävän hintaisia.
Hyvä vaan, kovemmat verot ja suomeen omaa auto teollisuutta, rupeaa kauppatase vahvistumaan.
Mielummin laitan rahani parempaan investointiin esim. omakotitalon remonttiin, kuin uuteen autoon. Autoja tulee ja menee, mutta talo on ja pysyy!
Noin tomii jokainen järkevä ihminen, sillä jos mikä niin uusi auto kuuluu niihin kaikkein idioottimaisempiin kohteisiin mihin rahansa voi tuhlata.
Näitä kun on aikoinaan ollut enemmän kuin riittävästi, joten kokemuksen tuomalla varmuudella tässä kirjoitetaan asiasta..ja v....taa vielä tänäkin päivänä oma kusipäisyys. Nekin rahat kun olisi silloin ymmärtänyt sijoittaa järkevästi, mutta kun ei. Sitä piti esittää jotain ja kuvitella näyttävänsä hyvinkin rikkaalta ja menestyvältä ja ties mitä muuta kaikkea, ikään kuin ne autot olisi mitään mihinkään muuttanut.
Olisi ollut aiheellista saada koivuhalolla istutettua järkeä päähän, mutta kun sitäkään ei kukaan tehnyt.
Sama touhu se näyttää olleen ja olevan niin monella muullakin niin silloin kun nykyjään. Mihinpä se siitä muuttuisi, sillä ainahan kaikki virheet toistuu sukupolvesta toiseen.
Kunnioitan, kaikkista ei koskaan ole myöntämään erheitään.
Suomen vanhimmat autot löytyvät Itä- ja Pohjois- Suomesta, eikä se nillittämällä siitä muuksi muutu. Vitjan aloittaja voisi käydä siellä parkkipaikalla kysymässä näiltä vanhojen autojen omistajilta, että miksi he ajavat sellaisilla autoilla. Voisit saada vähän lisää perspektiiviä omaan elämääsi.
Siellä se meidänkin ruosteinen velkavolvo seisoo toisinaan kaupan parkkipaikalla. Tervetuloa keskustelemaan aiheesta paikan päälle.
JaguarLexusCadillacVolvo
Jos sinua harmittaa Kiteen autokanta niin helppo ratkaisu on kun muutat muualle, tietysti pensanhakumatkasi pitenee luultavasti, kun et osta bensaa suomesta, koska kaikella todennäköisyydellä ei ole varaa siihen.
Siitä vaan sitten reppu selkään ja suunta vaikkapa Kauniaisiin tai ruotsinkieliselle Pohjanmaalle.
Kyllä sitä bensaa on saanut ihan Suomen pumpuista ek ole tarvetta mennä rajan taa hakemaan. Cadillac syö eniten 30 litraa sadalla kaupungissa. Kyllä jokaisella työssäkäyvällä ihmisellä luulisi löytyvän rahaa ostaa edes 10 vuotta nuorempi auto kuin joku 98 Avensis?
Kuka on puhunut uuden ostosta? Voi ja kannattaa ostaa käytettynä muttei mitään 20 vuotta vanhaa ruostekasaa. Se nuunuus kostaantuu sitten kun lennät tieltä puuhun niin vanha japsipelti antaa periksi ja niin myös kuskikin, kirjaimellisesti.
se taas on ihan ajajan korvien välissä kestääkö tiellä vai ei.
Minä en törsää autoiluun.
en miekää törsäis autoiluun... ajan 10v. autolla... mihinkää ei piäse iliman autoo, mökille 40km. yhteen suuntaan.... omaisten haudoille , eri suunnille 56km, ja 36km....samoin lähi kaapuntiin... metsäpalstalle matkaa 79km.....usein otan kyytiin kauppareissulle autottoman naapurin.....
Voihan sitä Rukallakin tankata.
https://www.youtube.com/watch?v=_m8baqF207s
Onko Kiteeläiset todellakin noin köyhiä ihmisiä, että ei ole varaa ostaa 2000-luvun autoja? Ja onko todellakin niin, että teillä ei ole varaa ostaa bensiiniä Suomesta? Voi hyvänen aika sentään teitä köyhiä!!!
Kovapa nyt näyttää olevan huoli kiteeläisten autoista kun aamuyöllä klo 2:11 on siitä pitänyt tulla palstalle ränkyttämään!
Siihen ei kukaan normaali yksilö kykene.
Kyllä Kiteellä on hyvin monia ''piilomiljonäärejä'' jotka pelkäävät näyttää rikkautensa koska kiteeläisillö on hyvin vahva luonne ja se on kateus. Monet eivät häpeile vaan pamauttavat päin naamaa piilovittuiluna luetteloja siitä mitä omistat. Pahinta on jos sinulla on enemmän kuin kaksi autoa, saat olla varma että verotoimistossa ilmianto on vetämässä.
Välillä hävettää olla kiteeläinen mutta kun täällä on muuten mukava asua niin minkäs teet?
Itse olen jo luovuttanut ja ajan sillä millä haluan piittaamasta kateellisista katseista.
Jenkeistä tulossa uusi Lincoln, saa nähdä mitä aiheuttaa kanssaihmisissä...
taitaa kalikka kalahtaa siihen jota se koskee tässäkin
Niin ja pointtisi on mikä?
Kiteeläiset on suurinosa hyvin kateellista porukkaa pl. keskituloiset, rikkaat ja pimeää kauppaa tekevät.
Verotoimiston laatikko täynnä ilmoituksia naapureista, sukulaisista, pomoista, työkavereista...
pelkotiloja kateudesta
oijoi eikö autolla lesoilu tee köyhiä kateelliseksi...onneksi meillä on edes vanhat romu kauppakassit.... me kun ei saada ilmaisia seutulippukokeilua.. joilla sa matkustaa rajattomasti.. eipä tosin noita pussejaka kule... tienposkessa sais ottaa pussii sata vuotta... koivikolta taitaa kulkee esikka kylälle joka tunti....pääsee mussut ostoksille meidän rahoilla....meidän rahat menee p.lois rumban ylläpitoon....
Minäpä ajelenkin moottoripyörällä ja se vasta statussymboli onkin! Köyhät vaan kateellisena katselee.
Oikein!
Tosin talvella vähän vaikeampaa... ajanet silloin Silveradolla? HD-edition? :)
"Minäpä ajelenkin moottoripyörällä ja se vasta statussymboli onkin! Köyhät vaan kateellisena katselee."
http://yle.fi/vintti/ohjelmat.yle.fi/files/ohjelmat/u304/matkallavirossa_9_mopo2.jpg
Tuossaha tuota ajelet eli oot tauolla.
Kateellisen panettelua.
Kiteeläiset on taitavia siinä.
Espanjassa ajelenkin HD:llä ympäri vuoden! Kiteellä talvella käydessä ajetaankin sitten moottorikelkalla ja pitkäpiikkirenkaisella endurolla! Kesällä Kiteellä alla HD!
Mustang on hyvä auto ;)
ajele vaikka lentokoneella....
Sehän on paras!
Isäntä töissä ja minä työttömänä, 3 teini-ikäistä kersaa ja asuntolainaa on. Ja kyllä, meidän perheessä ajetaan yli 20 vuotta vanhalla autolla, jota myös tankataan venäjällä. Saa samalla halvempaa tupakkaakin. Jokainen ajelkoon minusta millä lystää.
Oletkos miettinyt miksi tilanteenne on tuo?
Kyllä röökiin rahaa riittää kun samalla on kuitenkin lainaa ja lapsia elätettävänä? Oliko rahaa paljonkin säästössä kun perhettä perustitte?
Siinä tämän nykyisen kulutusyhteiskunnan ongelma onkin. Eletään tätä päivää eikä huomisesta niin väliä. Lainaa saa liian helposti ja sitä sitten maksetaan loppuikä.
No, onhan se vaihtoehto tuokin...
Eipä ollut kummallakaan parikymppisenä säästöjä, varmaan tosi harvalla parikymppisellä nykynuorellakaan on. Mitää ei ole ilmaiseksi elämässä saanut, perinnöistä puhumattakaan, kaikki on ostettu omilla tienesteillä. Palkat ja palkkataso on täällä alhaalla, että kaikki raha menee asuntolainan lyhentämiseen, elämiseen ja arjen pyörittämiseen. Vaikeaa se on mitään isompaa ostaa ilman lainarahaa. Joten ajelemme vielä muutaman vuoden rakkaalla Toyota vanhuksellamme ja kun asuntolainamme on maksettu, voimme ottaa uutta lainaa autoa varten, niin poistuu sekin rumentamasta Kiteen kaupunkikuvaa.
Joo harvalla varmaan on kun mennään ensin sänkyyn ja sitten vasta mietitään mitä tulikaan tehtyä. Sellainen peruskäsitys elämästä puuttuu ihmisillä. Riittää, kun pankista saa lainaa ja voi elää veloissa koko loppuelämän. Liian monta tuttua ja kaveria on valinnut tuon tien - asuntovelkaa ja autolainaa aina 60-70 vuotiaiksi asti.
Ei osata sijoittamisen ja säästämisen perusteitakaan.
Vielä pahempi kun törsätään rahaa edelleen vaikka lainaa olisi ennestäänkin. Olisikohan mahdollisesti mukavampaa, jos tilillä olisi välillä edes viisinumeroinen luku ja mielellään vielä positiivinen sellainen?
Millä ihmeellä sitä ostetaan kesämökkiä?
No tämä tästä "vuodatuksesta".
Harmittaa vaan muiden puolesta, kun niin paljon helpomminkin voisi ihan perusduunarikin elää tämän elämän jos käyttäisi vähän aivojaan rahankäytössä.
Veroihin ja Suomen kalleuteen on turha vedota, samoja veroja maksaa kaikki ja kuitenkin löytyy niitä Pentti Palkansaajia jotka elävät huomattavasti keskivertoa paremmin.
Mitä autojen tulee, ajaisi porukka edes 2010 vuoden autoilla, nekin ovat jo 6 vuotta vanhoja mutta sentään parempi kuin 90-luvun lopun Toyotat.
Jonkinnäköinen kunnia pitäisi ihmiselläkin olla millä ajaa, missä asuu ja mitä lapsilleen antaa.
Ei millään pahalla, kunhan ajatuksia vaan...
"LeenaJaKai"
Kaikella todennäköisyydellä nuo erittäin nerokkaat kirjoitukset joita paikallinen älymystö on esittänyt, ei tulleet yllätyksenä sinulle. Tuskin ko.persoonat muuten jakaisivatkaan Suoli24 -foorumilla äärettömiä viisauksiaan, mikäli eivät lukeutuisi kiteeläisten kärkeen erittäin kehittyneiltä henkisiltä ominaisuuksiltaan, kuin myös maallisen menestymisensä suhteen.
Tuollaisia yksilöitä ei voi kuin kadehtia, mutta samalla nöyrästi myöntää etten itse, tai edes omat tuttavani yllä vastaavanlaiseen koska....
"Kun lakit päähän vedettiin
Kaikesta kaikki tiedettiin
Mitä vanhemmiksi vartutaan
Sitä tyhmemmiksi muututaan
Enkä minä ainakaan
Mistään tiedä paskaakaan"
https://www.youtube.com/watch?v=A8Yahj2fUgA
Näin on käynyt.
https://www.youtube.com/watch?v=O1sTLTP1QSc
Mitäs itse notkut sitten näillä palstoilla?
Järjenkäyttö on sallittua elämässä.
Lapsienteko on helppoa, huomisesta miettiminen on valitettavan usein monille liian vaikea tehtävä.
Mitä noiden laulujen tulee niin ei ole mikään ihme että ovat suosittuja peruskansalaisten kesken. Köyhyys jatkuu sukupolvesta toiseen ja noihin juttuihin on helppo samaistua.
Lainan hakeminen pankista on helppoa.
Rahan tekeminen, säästäminen ja sijoittaminen vaatiikin jo aivoja.
"Mitäs itse notkut sitten näillä palstoilla"
Eiköhän jokaisella liene lupa seurata juuri sen foorumin kirjoituksia kuin haluaa ilman sinun tai kenenkään muunkaan lupaa, olkoon ko.paikkakunnalta kotoisin tai ei.
Joskus, vaikkakin erittäin harvoin, on jopa tälläkin palstalla ollut järkeviä kirjoituksia -ja jopa ilman alatyylisiä sanoja- joilla idiootit yrittää tuoda "miehekkyyttään" esille.
Sopii myös kysyä mitä itse notkut näillä palstoilla, sillä vaikuttaa kuin asettuisit toisten yläpuolelle varsinaisena aatelin edustajana "peruskansalaisista" kirjoittamalla.
kyllä on heikko itsetunto jos ei kärsi vanhalla autolla ajella.
Ja taas tuota itsesääli angstista paskaa " mitään ei ole ilmaiseksi saanut "
Kyllä olette lapsilisät verottomina ja lukematon määrä muuta yhteiskunnan tarjoamaa palvelua!!!
Mitä tulee kohtaan ettei perintöä tule, ei tarvitse ihmetellä, kyllä tyhmyys tietyissä suvuissa kulkee ja virheet toistuu!
Kaikki on suhteellista, tässäkin.
Varakkaalla on varaa ajaa kalliimmalla, talous ei hänellä siihen kaadu.
Köyhänkin olisi tietysti perusteltua saada ajaa turvallisemmalla autolla, vähävaraisuus ei sinällään ihmisarvoa vähennä.
Tosiasiassa jo nykyisinkin saa kohtuu hinnalla käytettyjä, nykytasoon verrattavalla turvallisuudella varustettuja autoja.
Huterana oman arvon pönkittäjänä autoa käyttäviä löytyy varmasti molemmista ryhmistä.
Mikä vittu tekee uusista paskaläjistä muka turvallisen?? Noinko sokeasti te siihen elektroniikkaan luotatte, ja tietty nokian "testivoittaja" renkaisiin? Auto on tasan niin yhtä turvallinen varustuksesta huolimatta, kuin sen kuljettaja on.
juuri noin, enemmän on romuttamoilla jo uutta autoa kuin vanhaa
Miksi uusia paskaläjiä joiden laatu on täyttä paskaa, joidenka huolto ja korjaus maksaa omaisuuksia, ei voi edes massata kun takuut menee, ja varaosana tulee puoli autoa mukana. Miksi perkeleessä ostaisin euroopassa tehtyjä sekasikiöitä, jotka on kyhätty kokoon tuhansien alihankkijoiden valmistamista halvimmista mahdollisimman paskoista osista, ja joita sitten lapsityövoimalla kilkutetaan paikoilleen. Joka perkeleen vuosi on nykyisin merkistä riippumatta tuhansittain takaisinkutsuja korjauksiin, kun se laatu on vaan täyttä paskaa. Voin jopa heittää aloittajalle kysymyksn varaaosista uusiin paskaläjiin. Uusien paskaläjien pelkkä alapallonivelen vaihto maksaa kevyesti sen 500 euroa / puoli. Ensin pitää hakea tietysti varaosana se tukivarsi, johon tämä pallonivel on kiinteästi prässätty kiinni, se maksaa kevyesti alkaen 300 euroa per kappale. Sitten revitään vanha tukivarsi vittuun, ja kun se otetaan puslistaan irti, muuttuu pyörän suuntaus, joten pitää suunnatakkin pyörät vielä kaupan päälle. Mitäs veikkaat, paljonko minulla menee vanhempaan autoon rahaa, kun vaihdan saman osan?? 15 euroa töineen, kun itse teen.
Miepä ajannii taksilla,,alla uusi mersu, volski, audi. Millo mikäki sattuu.
Taitaa olla rahamiehen puhetta.
Tuohon ei kykene kuin kansanedustajat ja taksirengit.
http://www.lvk.fi/templates/vinha/services/download.aspx?fid=313898&hash=692ffc32c2644c56fe822429eab6f97ee57ed609c74d81b76806270583fac49a
Tässäpä faktaa ja mustaa valkoisella epäilijöille sen -98 Avensiksen kolariturvallisuudesta. Ikäisekseen pärjännyt ihan kohtuullisen hyvin vrt. esim. BMW 3-sarja, Fiat Bravo/Marea/Punto, Ford Escort/Fiesta/Ka, Nissan Micra, Opel Corsa, Renault 19/ Clio, Toyota Yaris ja Volkswagen Polo ja niin monta muuta. Ja osa näistä autoista jopa uudempia, kuin -98. Joten taidanpa edelleenkin ajella ihan rauhallisin mielin tällä Pohjois- Karjalan yleisimmällä automallilla huomennakin.
Joo vaan miten käy kun sinun tojota ottaa vastaan vaikkapa uuden Kian? Tai vielä pahempi skenaario Mersun tai Volvon?
Alkaa pienimmät korealaisetkin jo painaa lähemmäs 2 tonnia suurlujuusteräksineen ja turvalaitteineen. Täyskokoiset Volvot ovat reilusti yli 2 tonnin autoja.
Noin vanhassa tojotassa ei tainut olla vielä suurlujuusteräksestä vielä mitään havaintoa - jotkut kalliimmat alkoivat ottaa sitä silloin vasta käyttöön.
Kyllä se jopa 10 vuotta uudempi auto tulee olemaan keula tojotan matkustamossa ja siinä sitten ihmettelet, kun ei tojota ollutkaan turvallinen.
Luuletko tosiaan, että autot eivät ole 20 vuoden aikana kehittyneet yhtään kolariturvallisuudessa verraten sinun tojotaasi? Pienet korealaiset pesevät tojotasi 10-0 joka tarkasteluaspektilla.
Ihan asiallinen ketju.
Kyllä olisi jokaisen hyvä päivittää autoa uudempaan ei välttämättä täysin uuteen mutta uudempaan kuin 20 vuotta vanhaan ruosteiseen paskakasaan.
Esim. Fiat on oikein hyvä ja mukava auto ajaa.
Fiat, huippuauto! Kaikkien tilastojen hännänhuippu!
Joopa joo, ja niinpä niin. Niin kuin kirjoitin, IKÄISEKSEEN pärjännyt kohtuullisen hyvin, 3 Euro NCAP tähteä, moni tuon ikäinen Volvo saanut 4 tähteä, Mersut 2- 4 tähteä. Tämä on ihan vertailukelpoista materiaalia ja luettavissa tuosta laittamastani linkistä. Ja tämän ikäistä kalustoa on liikenteessä vielä runsaasti täällä päin Suomea.
Ja painaa se Avensiskin sen 1730 kokonaista kiloa, eli sen lähemmäs 2 tonnia, V70 Volvo n.2260kg, Mersut jopa hiukan enemmän. Fysiikan lakeja ei voi muuttaa, paino on voimaa ja ylipaino on ylivoimaa, painavampi auto on poikkeuksetta turvallisempi, mutta näitä poikkeuksiakin löytyy. Ja kyllä se Volvo tai Mersukin nöyrtyy, jos kohtaa panssarivaunun, vaikka autojen turvallisuus onkin ottanut aimo harppauksen eteenpäin 2000-luvulla.
Et ole tainnut perehtyä kovin syvällisesti autojen kolariturvallisuuteen, ja siinä vaikuttaviin tekijöihin. Vanhemmat autot suunniteltiin koriltaan mahdollisimman "koviksi", mikä taas kolaritilanteissa tarkoitti sitä, että matkustajiin ja vastapuoleen kohdistuvat törmäysenergiat olivat hengenvaarallisen voimakkaita, koska kori ei "joustanut" riittävästi.
Uudemmissa autoissa törmäyksessä syntyvä massiivinen liike-energia taas siirretään hallitusti ja suunnitellusti korin rakenteisiin hajautetusti, joka taas aikaan saa kyllä näkyviä muodonmuutoksia korissa, mutta matkustajiin ja vastapuoleen kohdistuvat energiat ovat huomattavasti pienempiä.
Joten, jos pitäisi valita, niin kyllä, mieluummin törmäisin uuteen, kuin vanhaan autoon.
Pärjännyt hyvin ikäisekseen?
Mitähän vittua selität? Mitä väliä sillä on miten hyvin se on silloin 20 vuotta sitten se on pärjännyt? Nykytesteillä se ei pääsisi edes NCAP luokituksesta läpi. Tässä onkin vertailtu uudehkon ja ikivanhan auton kolariturvallisuutta. 1998 Avensiksessa ei ole ollut suurlujuusterästä käytössä vielä ollenkaan. BMW, Audi, Mercedes, Volvo, GM, Ford ja ehkä myös Chrysler alkoi silloin sitä autoissaan käyttämään.
Lisätään tähän vielä 20 vuoden ruosteet jotka ovat heikentäneet jo muutenkin nykystandardeihin nähden olemattomat turvarakenteet niin 98 Avensis ei ole mitään muuta kuin peltipurkki.
Keulakolarissa kestää ehkä johonkin 60kmh nopeuksiin asti jos hyvä tuuri käy, kylkikolarissa uudemman auton keula löytyy apumatkustajan kohdalla.
Kyllä pitää olla todella fanaattinen merkilleen jos tosiaan uskoo, että joku 20 vuotta vanha japsi olisi yhtään turvallinen auto. Saksalaisilla, ruotsalaisilla ja jenkeillä nyt on edes jotain mahdollisuuksia. Jopa ranskalaisilla oli siihen aikaan parempi kolariturvallisuus autoissaan kuin japseilla.
Kyllä siinä nykyiset muovi lelut ensin taipuu.
https://www.youtube.com/watch?v=xtxd27jlZ_g
Siinä sinulle katseltavaa miten yli 2 tonnia painava rautakasa taipuu kun se ottaa osumaa uudemman kanssa. Aivan samoin, jopa pahemmin käy sinun Toyotalle tai millä vaan 90-luvun japsille joka painaa lähes puolet tuosta jenkistä.
Enemmän siinä 90-luvun Toyotassa on muovia kuin uusissa autoissa.
Olemattomat turvarakenteet on ruoste päässyt syömään 20 vuoden aikana jo niin pahoin, että vanha japsi menee kasaan kuin korttitalo kun siihen uudempi auto osuu. Ikävä fakta mutta totta.
Pitää olla täysi idiootti jos luulee ettei 20 vuoden aikana ole tapahtunut mitään muutosta kolariturvallisuudessa.
Lue ensi alkuun vaikkapa sellaisesta asiasta kuin suurlujuusteräs ja sen käytöstä nykymallin autoissa.
Haahhahaaa, etkö vanhempaa löytänyt????
Ei taida uskaltaa kukaan julkisesti ajattaa päin 90-luvun autoja testeissä, nää uudet muovireppanat voi ajella vain 60-luvun ruostuneita päin.
Joo vaan tuo vertailu on täysin käsi-kädessä siihen mitä täällä joku tojotafani vertaa ikivanhaa ruostekasaa 98 Avensista uusien autojen kolariturvallisuuden kanssa.
Enemmän tuossa vanhassa Chevyssä on rautaa kuin missään 90-luvun japsissa moottori mukaanlukien.
on tosiaan käsi kädessä,hahahhahaha
Jätkä valittaa 20v ikä eroa ja vetää rainan joka on yli 60 vuotta vanha, siinä sen näkee ettei uskalla kukaan, tehdä testi näillä uusilla muovipaskoilla kunnon vertailukohtaa eli 90-luvun autoja vastaan.
Kuka uskoo yhtään testiä??
Nokian renkaat sekundaa, päästöt kusetettu saksalais paska autoissa, ja eipä liene yllätys kovin kaukana noissakaan testeissä.
Joopa joo itsellesi.
Turvatestausinstituutissa on paha mennä huijaamaan kun kyseessä on puolueeton instanssi joka tekee noita testejä ja on tehnyt jo muistaakseni 50 vuoden ajan ellei pidempään.
Miten VAG konsernin päästöhuijaus vaikuttaa sinun elämääsi?
Kuluttajathan saivat autoja halvemmalla kun ei joutunut maksamaan suurempia veroja mitä oikeasti olisi pitänyt? Ainut ketä tuossa kusetettiin on eri maiden valtioita ja niiden veronkeräysjärjestelmiä (jotka perustuvat päästöihin).
Kuluttaja ei tuossa "päästöskandaalissa" mitään hävinnyt, päinvastoin.
Voi, vattu puolueetonta ei oo missään, kaikki määrää raha, noita testi hommia ei rahoita valtiot vaan AUTOTEOLLISUUS!!!!
VÄÄRIN!
Kolariturvallisuusinstituuttia rahoittaa yksinomaan vakuutusyhtiöt ja autot saavat valmistajilta testeihin.
Kaikesta ei kannata etsiä syyllistä ja nähdä salaliittoteorioita, saattaa muuten mennä elämä turhan hauskaksi.
Ajat millä ajat, loppujen lopuksi kaikki ajavat ruumisautolla.
Ihan vittuillakseni kaikille tuollasille mulkuille ajelen vanhalla, kun kerta niin ahdistaa nää vanhat rouskut.
Katsotaan kumpaa vituttaa enemmän kun maantiellä päräytetään keulakolarit keskenään. Johtotähti leikkaa ruosteisen Toyotan paskapellin kuin voita vain...
juu, kyllähän se tarkoitus juuri on ajella muita päin valta teillä???
No eihän kukaan odota ajavan kolaria kun lähtee esim. töihin ajamaan että ajaa kolarin mutta niitä vaan sattuu.
Niinhän sitä kävi Puhoksessakin pari kuukautta sitten kun syytön kuoli kolarissa. Ei ollut siinäkään kovin tuore auto alla tapahtumahetkellä.
No luulettako työ idiootit ,jos teillä on uus auto jotta ootta parempia ihmisiä vai mikä teitä vaivovaa ,auttasko siihen joku liäkitys?
Sinä se idiootti olet kun et lukemaasi ymmärrä.
Missä vaiheessa on sanottu, että pitää olla uusi? Saa olla käytetty mutta ei mikään 20 vuotta vanha Toyotan paska. Jos haluaa pysyä merkissä niin ostaa sitten edes 10 vuotta nuoremman Toyotan, sen ikäisen auton jokainen työssäkäyvä normaali ihminen pystyy itselleen ostamaan.
Museoautot erikseen, niillä nyt harva ajaakaan ympärivuotisesti.
Kaipa se on eräänlainen hyvän auton standardi kun siinä ei ole ilmastointia. Monelle paikalliselle kun sekin tuntuu olevan punainen kortti heti jos autosta löytyy penkinlämmitintä enempää varusteita.
Vaan eipä siinä, kohta ruoste korjaa talteen teidän vanhat paskakasa japsit kaatopaikalle. Kantavat rakenteet kun menevät puhki niin se on sitten siinä.
ai, oikeen määrittelet autojen iänkin muille???
Ranskalaista patonkia:
https://www.youtube.com/watch?v=gO46d6vDVBw
https://www.youtube.com/watch?v=iCXBArx0OYg
https://www.youtube.com/watch?v=J4PTjtzjm2o
https://www.youtube.com/watch?v=YhA00LQ7CH4
https://www.youtube.com/watch?v=uNEGe-QgT7s
Ja muuta paskaa:
https://www.youtube.com/watch?v=uWkiilQ8UkU
https://www.youtube.com/watch?v=hsNgIkpVaUM
https://www.youtube.com/watch?v=T4knZA7Uxx4
https://www.youtube.com/watch?v=PJhndUSqWUg
https://www.youtube.com/watch?v=1FMDPdzfKIM
https://www.youtube.com/watch?v=v0ANl52UZHo
https://www.youtube.com/watch?v=X39irHLwFnw
Avensis:
https://www.youtube.com/watch?v=5uupQTsRI4A
Rattoisia katseluhetkiä.
Niin?
Laitoit listaan jotain ranskalaisia, italialaisia ja japanilaisia autoja joista en puhunut sanallakaan.
Ainut oikea merkki oli listassasi Saab mutta sekin perustui vuoden 1978 ratkaisuihin, joskin tuo kori uudistui 1994.
Sen sijaan tuo ihailemasi Avensis tuli markkinoille vuonna 1997 eli 3 vuotta uudistuneen Saab 900 jälkeen.
Jos haluat vertailla niin vertaille kunnolla eli ota mukaan samanikäiset Volvot, Saabit, Mersut, BMW ja Audi niin hämmästyt.
Älä rajoita asioita vain visuaalisiin havaintoihin;
auto näyttää että se menee muusiksi mutta todellisuudessa matkustajat saavat vähemmän vammat koska auto saadaan hidastettua hallitusti.
Eli katso faktalukemia mitä nuo testi-dummyt ovat saaneet rasituksia tuon testin aikana.
Väitätkö tosiaan, että '98 Avensis pärjää kolarissa nykyauton kanssa yhtä hyvin kuin tuolloin aiemmin kun sitä testattiin?
no ei ne uskalla kun toyota ruttaa kaikki noi pahvi autot.
Elä vaan fantasioissasi.
Toyota saattaa pärjätä hyvin saman ikäisen autln kanssa mutta kun hastassa onkin uudempaa koritekniikkaa käyttävä auto niin kyllä siinä köpelösti kuskille ja matkustajille käy.
Mutta hei, hirttäähän Toyotassa myös kaasu kiinni niin voi sitten täyttä vauhtia lentää mutkassa puuhun ja katsoa kumpi kestää mänty vai kuskin pää.
On se hupaisaa kun elektronisesti ohjatun kaasuläpän saa joku merkki hirttämään auki. Mekaanisissa sen vielä ymmärtää mutta että elektronisissa, vain Toyotan laatu pystyy siihen.
No , videota odotellessa.
Ei kannata luulla tai olettaa toisen ihmisen elämästä yhtään mitään, jokaisella on oma elämänsä ja erilaiset elämäntilanteet, vaikka tämä töissä kävisikin. Perheessä voi olla työttömyyttä, sairautta, avioeroja, konkursseja yms. asioita, jotka ei välttämättä näy päällepäin, ei välttämättä edes työkavereille. Raha on tässä maailmassa se "perkele" joka on joka asiassa mukana ja sanelee paljon. Rahaa meenee moneen asiaan, joten joistakin asioista joutuu väkisinkin jossain vaiheessa tinkimään. Lapsiinkin rahaa menee jonkin verran. Voi olla, että kun olen sinun ikäisesi ja olen saanut asuntolainani maksetuksi ja yhden muun asian kuntoon, voisin hyvinkin harkita ostavani max. 10 vuotta vanhan auton. Mutta sitä ennen ajetaan vanhemmalla autolla ja tankataan Putin bensaa.
Kyllä se vaan niin on että suurin osa täälläpäin vanhoilla autoilla ajavista on vain niin nuukaa porukkaa, ettei kehtaa ostaa uudempaa autoa koska:
A. Se saa naapurin kateelliseksi
B. On viimeisen päälle nuuka, opittu jo lapsuudesta tämä nuukuus
Aivan samalla tavalla on ihmisillä ongelmia Joensuussa, Imatralla, Lappeenrannassa, Helsingissä... ei siellä näe yhtä vanhaa kalustoa liikkeellä kuin täällä meillä.
Ei tarvitse montaa tuhatta edes sijoittaa että pääsisi auton valitsemaan 2000-luvun puolelta.
Luulisi jo ihan mukavuuden puolesta ihmisten hakevan itselleen parempaa autoa (=uudempaa).
Monella nuoremmalla jannulla näkyy uudemmat autot kuin 40-50 vuotiailla ikänsä töissä käynneillä. Lainaa tuskin ovat saaneet eli ihan työnteolla ansaitusti.
Jos tähän kohtaan väittää, että vanhemmat ostaneet niin yhtä hyvin ne vanhemmat voivat sitten ostaa myös itselleen uudempaa kalustoa.
on sulla joku itse tunto ongelma, vai oikein naapurin kateelliseks, hahhahahaa
Eipä nämä nuoret jantterit sitten muuta omistakaan.
Just nämä nuoret asuu äidin luona, äiti pesee pyykit ja laittaa ruokaa.
Ihan työssäkäyvät ihmiset joita hävettää ajaa vanhalla paskakasalla niitä uudempia autoja ostaa.
Toisilla ei ole varaa ja toiset eivät muuten vaan halua uudempaa.
Ikänsä töissä käyneellä ihmisellä ei ole varaa päivittää autoaan 2000-luvun puolelle?
Jossakin on vikaa ja pahasti jos näin on asian laita.
Näkyy tuo suosittu laite toimivan kaikesta huolimatta.
Tokihan se toimii kun ei ole mitään mukavuuksia jotka voisi hajota.
Jos riittää, että pääsee paikasta A paikkaan B niin vanha Toyota on siihen oiva laite.
Vaan jos haluaa matkustaa turvallisesti ja mukavasti niin uudempaa autoa pitää päivittää alleen.
En näe mitään syytä miksi joku maksaisi enempää kuin 500 euroa jostain 20 vuotta vanhasta japsista jossa ei ole edes ilmastointia. Yllihintaista paskaa!
98 vuoden japsi, ja ylpeä siitä. Ei mtn ylimääräisiä apulaitteita kuten peruutustutkaa, parkkiavustinta taikka jotain puheella toimivaa juttua. Ei oo mun autos tollasia. Ja osaan peruuttaa, ajaa taskuparkkiin ja kääntää omaa päätäni. Entäpäs jos noihin sähkötoimisiin härpäkkeisiin tulee vika ja rysähtää? Niin ompa todella turvallinen 2000-luvun auto. Se että onko auto 90-luvun vai 2000-luvun niin sillä ei oo mun mielestä mitään merkitystä. Jos ei osaa ajaa sitä autoa ilman noita avustimia. Tärkeimmät turvallisuustekijät 1.Hyvät renkaat 2. Valot 3. Tuulilasin puhtaus 4.Ennakointi 5. Penkin ja ratin välissä olevan oma asenne.
Täyttä asiaa!!!
Ja mitä tulee tuohon, että eikö ole varaa... Noh katsotaanpas Kiteen työtilannetta. Mitenkäs paljon täällä onkaan niitä töitä? Miten paljon täällä niitä jotka eivät yrityksistä huolimatta saa töitä? Miten paljon täällä on niitä jotka ovat velkasaneerauksessa, irtisanottu töistä? Ja kaikkea muuta mahdollista. Kaikki eivät saa ihan älyttömän hyvää palkkaa, asu kerrostalossa vuokralla ja harrastele ja ostele mitä huvittaa. Toisilla palkat on pienet, jos edes on töitä. Joten miten helvetissä ketjun aloittajan persettä voi kutittaa niin paljon se, että porukalla on varmatoimisia, helposti ja edullisesti korjattavia japseja allaan? Enemmin varma toiminen ja edullisesti huolettava japsi, kuin joku 2000-luvun citikka, fiat, kia, pösö, rellu jne. Mitä ei pysty itte ees korjaan, ja huollattaminen maksaa helposti puoltoista tonnii/kerta. Ps. Eiköhän jokainen saa ajaa sellasella autolla millä haluu/mihin on varaa. Ajatpa sitten fiatilla tai japsilla, mitä sen on oikeasti väliä? Veikkoompa, että mun japsi ei oo lähelläkään niin ruosteessa kuin sun 2000-luvun auto....
*Unohdin kirjoittaa yhden pointin kirjoitukseeni mitä tuli tuohon asumismuotoon. Tarkoitin, että jos asuu vuokralla, saa suhteelliseen hyvää palkkaa, eikä omista oikeastaan yhtään mitään kiinteää. Muuta, kuin sen auton. Niin silloin on varmasti vara ostaa uudempaa autoa jne. Kun ei ole juoksevia kuluja. Ja se on ihan jokaisen oma valinta asuuko omassa vai vuokralla. Mutta entäs ne jotka asuvat omistusasunnossa vaikka kerrostalossa? Taikka rivarissa? Taikka on lainaa ja menoja omakotitalon rakentamisesta taikka ostamisesta tai vaikka olisi saant perinnöksi? Niin silloimpa sitä ei välttämättä ole sitä rahan paskaa, jota voi upottaa 2000-luvun autoon, joka maksaa enemmän kuin 2500€ Jokainen saa mun puolesta ajaa vaikka iki vanhalla nissan sunnyllä taikka pakasta vedetyllä mersulla. Minua ei häiritse piirun vertaa. Itselleni auto ei ole mikään oman tunnon jatke. Minulle on pääasia että se toimii, ja kuljettaa. En omista autoa siksi, että se olisi jokin esittely juttu!
Anteeksi nyt vain, mutta minä en voi ymmärtää tuota mustavalkoista ajattelutapaa. " Miksi porukka ei osta 2000-luvun autoa kiteellä pelkkiä 90-luvun japseja..."
Kysynpähän vain, mitä pahaa ne japsit on aloittajalle tehnyt? Oisko nissanit, mitsut, pösöt, rellut ja sun muut sitten parempia?
Älä puhu paskaa.
Fiat kuten muutkin italialaiset on helppo korjata jokaisen itsekin eikä niistä tule jatkuvasti kotiin takaisinkutsukamppanjoita niin kuin Toyotaan.
Mitä ruostumisen tulee niin kyllä 90-luvun japsiin on monissa menossa jo toiset helmat ja takakaaret enemmän kittiä kuin peltiä tässä iässä. Fiatissa ja Alfoissa ei moista ongelmaa ole!
Toyotafanien mielestä ilmastointikin on turha ominaisuus koska se voi hajota, kertoo vähän kuskin älykkyydestä. Jotkut pyrkivät parempaan ja toiset jäävät paikoilleen.
Ranskalaisista en sano mitään, niistä olen kanssasi samaa mieltä.
Volkswagen Passat 89-96 farmari, paras auto mitä voit Itä-Suomessa omistaa.
Se on hyvä auto turismiin :)
Parempi kuin Toyota se on totta.
Toyotoja pistetään nyt kyllä niin kuus nolla, että eihän tässä voi kuin nauraa ;)
Mutta onkos Nissanit ja Mazdatkin yhtä pahaa myrkkyä? Kun ovathan nekin japseja.
Toyotassa ei ole mitään vikaa.
Sen sijaan vikaa on ajattelutavassa jos luulee, että 90-luvun japsi pärjäisi edes jollain tavalla uudemman koritekniikan omaavalle autolle niin kuin täällä joku selvästi Toyota-fanaatikko yrittää todistaa.
Kyllähän jo semmoinen 2003 ja uudempi Avensis on jo ajettavissa joskaan mikään nautinto ei ole sekään. Sisusta on yhtä muovinen istuisitpa sitten Hiacessa tai Avensiksessa.
Nissan, Mazda ja Honda on jo selvästi askel parempaan suuntaan. Varsinkin kaksi jälkimmäistä on laadukkaammin kasattu ja sisällä on ilo istua toisin kuin Toyotassa. Nythän puhe on siis 2000-luvun malleista. 90-luvun japseja ei toisistaan erota muuta kuin keulamerkistä.
Kaipa se sitten on järkevää joidenkin mielestä maksaa pari tonnia 90-luvun japsista joilla kuitenkin ajettu lähemmäs 300-400tkm ja sitten korjailla niitä. Kai se on sitä säästämistä.
Lisäisi edes vähän tuohon niin saisi jo 2000-luvun puolelle auton valittua eikä välttämättä tarvitse edes ottaa sitä ranskalaista.
Sehän se on ku japseja ei tartte korjata.
Saksan paskan omistajalle iso yllätys
Joopajoo elä vain fantasioissasi.
Yhtälailla on ollut japseilla niitä maanataipäivän kappaleita ja tyyppivikoja autoissaan.
Täytyy olla idiootti jos vertaa jotain 90-luvun Avensista samanikäiseen Audiin tai Mersuun. Aivan eri luokan autot kyseessä. Saksalaisissa on ollut paljon kehittyneemmät alustat, enemmän varusteita ja kyllä niillä ajetaan se yli miloona siinä missä Toyota menee paaliin tai Afrikkaan.
Kerropa se, että miksi niin kestävät Toyotat karsiutuvat liikenteestä kun lähestytään 500tkm ajomäärää mutta Mersuilla ja Volvoilla ajetaan pitkälti yli miljoona? Miksi ammattiautoilijat eivät suosi Toyotaa kerran se on niin ikiliikkuja kuitenkin?
on on eihan eri autot
joku valittaa täällä 20 vuoden ikää autoissa ja toinen ajaa miljoona kilometriä ajetulla paskalla.
Kyllä taas sai nauraa kun ajoi keskustan läpi ruokaostoksille.
Vastaan tuli jos jonkinlaisia vanhoja paskakasoja, suurinosa tietenkin japseja. Eniten huvittaa näky jossa on ruuvattu yli 20 vuotta vanhaan ruostekasaan EU kilvet, jospa se nuorentaa autoa?
Kyllä turistit mahtavat olla ihmeissään että onko Kiteellä vanhojen autojen paraatiajot keskellä talvea kun on näin vanhaa kalustoa laitettu liikekannalle.
Ainut vaan että yksikään noista ruosteisista japsikasoista ei kelpaisi edds vappuajoihin, nauraisivat ulos letkasta.
Pelkkä jenkkiauton kromipuskuri on arvokkaampi kuin koko vanha ruosteinen paskakasa japsi! Hahhaaaa!
Toyotan kestävyys ja käytännöllisyys ovat kiistaton tosiasia, tästähän kertoo nimenomaan esim. Avensis ja Corolla-mallien valikoituminen niin monen järkevän ihmisen luotettavaksi ajopeliksi.
Vanhanakin ne vain kestävät ja kestävät.
Kestokykyä, mutta ratin taakse, kysytään varmasti myös vannoutuneelta saksanseisojaan tai makaronikuminauhan voimalla kulkevaan italian kuvatukseen haksahtaneelta, korjaamot tulevat varmasti tutuiksi.
Onhan se tietysti järkytys huomata jenkkiröpöttäjän ruoria kääntelevänkin, että kadulla on mahdollista ajaa autollakin, ei siis olekaan välttämätöntä raahata tuhansia kiloja Abraham Lincolnin aikaista laivapaskarautaa mukanaan.
Oliiviöljy ostoksilla pitää tietysti muistaa käydä, jottei jenkkirautakuskin perä kitise!
Vitsikäs kaveri olet.
Kaikki autoiluun liityvä on jenkeiltä kopioitu. Olipa sitten kyseessä mukavuus tai tekniset ratkaisut.
Suomessa ei monillakaan ollut autoissaan ollut ilmastointia ja ohjaustehostinta 2000 vuoteen siirryttäessä, jenkeissä se on ollut arkipäivää 60-luvulta asti jopa perus perheautoissa.
Jos Toyota on mukamas niin kestävä niin mikä selittää Toyota merkkihuoltamojen suuren määrän maassa kuin maassa? Ei niitä ole yhtään vähemmän kuin muillakaan merkeillä. Toyotan osat ovat myös yllättävän kalliita verrattuna vastaavaan saksalaiseen tai italialaiseen. Myös konehuoneen ratkaisut ovat todella ihmeellisiä; laturin vaihtl aiheuttaa joissain malleissa puolen päivän työn ja moottoria joudutaan irroittamaan.
Toyotassa on ikivanha alustaratkaisu joten eipä siitä paljoa ole hajoamassakaan. Saksalaiset ja italialaiset ovat menneet kehityksessä eteenpäin ja pyrkivät tekemään autoistaan mukavia eikä ''pakkopullaa'' nikn kuin Toyota.
Onhan Ladakin kestävä auto jonka voi korjata tienlaidassa, onko se kuitenkaan mukava ajaa? Sama pätee Toyotaan.
Kivikova alusta, kovaa muovia, sisältä kytkimet ja napit suoraan 1980-90 luvuilta... huh huh. Sekö on sitä laatua?
Kerran kun kokeilee Volvoa, Saabia, VW, Audia, Skodaa tai Fiatia niin ei enää palaa kivikaudelle Toyotan pariin.
Ei vaan ajan S Mersun sinun ruosteisen paskakasan vierelle liikennevaloissa ja huomaan kuinka verisuonesi pullistuvat suunattomasta kateudesta.
Vituttaako olla köyhä?
kyllä hirveesti kadettaa jos oikeen mersun näkis
Tule klo 16 S-marketille niin näet sitten ensimmäisen oikean Ässä Mersun.
Suosittelen kokeilemaan kerran elämässä italialaista autoa, takaisin japsiin ei ole enää paluuta.
Fiat ja Alfa ovat molemmat mukavia ajossa ja ovat sporttisia. Vikoja ei ole paskapuheesta huolimatta sen enempää kuin muissakaan merkeissä.
Hävettäisi ajaa Toyotalla, työmiehen auto.
joko se kikkeli on saanut kiveksen kaveriks??
Kaltaisillasi pikkupojilla on kikkeli.
Miehillä on KYRPÄ!
Ei vaan noinhan se menee oikeasti.
Pikkupojat puhuvat kikkeleistä ja pippeleistä.
Miehet taas peniksestä tai KYRVÄSTÄ!
Puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä.
Ei se ole enää kunnon mies eikä normaali mies vaan kyseessä on saastainen HOMO jos noin tekee!
Oikea mies tykkää pillusta ja rinnoista. Naisista siis.
Mitä tulee autojen, niin oikea mies tykkää KASIN JYTINÄSTÄ!!! Eikä rivinelosen ininästä!
Tuus jo kaapista ulos.
Et saa heterosta homoa!
Älä luule muita kaltaiseksesi.
Eeehheehhee nyt repes, fiatit ja alfat aina olleet kaikkien testien häntäpäässä, eikä auringon nousua autoressukoille näy.
Alkuperäiset italian pojan makaronipannu-alustat ovat niin heikkoa tekoa jo syntyessään, ettei kesälomareissulle niillä uskalla lähteä.
Takakontin käppyrään on lastattava ensin kasa tukivarsia mukaan..
Ferrarin maine ei tee muista italian vehkeistä sporttisia sen enempää kuin fiat
miehestä autoilijaa.
Itse suosittelisin pitämään moisiin teelmiin etäisyyttä.
Lomakohteena voi Napoli tai Torino puolustaa paikkaansa, mutta silloinkin on syytä olla partahöylästä lähtien koneet mukana, italiasta et luotettavaa tekniikkaa senkään vertaa löydä.
Toyotat ovat "työmiehen autoja", joilla voi päästäkin sinne työpaikalle asti. Torinon tekeleen kuski sen sijaan työllistyy useimmiten jo matkalla.(edellyttäen, että on saanut pyydyksensä alunperinkään liikkeelle.)
Oletko omistanut yhtään italialaista autoa elämäsi aikana? Veikkaampa että et ole.
Suosittelen oikeasti kokeilemaan. Ei maksa paljoa, ei ole pakko ostaa uusintauutta liikkeestä.
Fiatissa paljon parempi alusta ja toki jos se käyttäisi kivikautisratkaisuja joita Toyotassa löytyy niin ei niveliä ja tukivarsia menisi mutta miksi tehdä uutta autoa vanhalla tekniikalla? Italialaisten osat halpoja siinä missä Toyotan kalliita.
Kerran ajoin Toyotalla yöllä, ei enää ikinä. Kaukovalot samaa luokkaa kuin Fiatissa lähivalot.
Myöskään ruoste ei ole ongelma toisin kuin japsipaskoissa.
Jokainen tavallaan, ylihintaisia paskakasoja on nettiauto täynnä ja jotkut niitä sieltä ostelee. Vilkaisin huvikseen niin 90-luvun Avensiksesta huutavat 2-3t euroa. Hullu on se joka moisen paskaläjän ostaa omilla rahoillaan. Suurimmassa osassa ei ole edes ilmastointia!
fiat on paras!
Italian auto merda!
Joopa joo niin varmaan vittu.
Kokeile ensin Fiat ja tule sitten pätemään.
Toyotassa niin pieni tankki ettei kannata edes Venäjällä käydä jos ei asu aivan rajalla. Parempiakin autoja on olemassa. Kelpaa korkeintaan jäärata autoksi joskin siinäkin kestää vain muutaman kierroksen ja kone leviää.
Millä ne köyhät ostas uusia autoja ?
Kaikki autovalmistajat ottaa mallia Citroenista, repikää siitä!!
Taas kaupan parkissa seisoi vanhoja romukasoja. Kova tuuli kun käy niin ruosteisista tojotista hilseilee ruosteinen pelti asfaltille. Kylläpä taas sai nauraa makoisasti kun japsin pakoputkesta tuli sinertävää savua urakalla kun sen pitkän sahauksen jälkeen sai vihdoin käyntiin.
Hahahahahaaaa!
Ja sekin on venäjäbensiinin syytä.