OLISIKO JO AIKA

siirtää politikot pois sotkemasta taloutta? Yhteiskuntakiristys ym. talous sotkut osoittavat sen, ettei millään puolueella ole kykyä nostaa Suomea suosta vaan upottaa se entistäkin syvemmälle. Olisi aika kerätä oikeita talousasiantuntijoita vaikka ulkomailta joilla ei ole mitään sidonnaisuuksia puolueisiin eikä etujärjestöihin toisin kuin nyt taloudesta päättää joukko puolueensa vallan ja ideologian perusteella sekä etujärjestöt kuten EK,MTK ja SAK vain vallan tähden ei Suomen etua ajatellen. Esim. koulutuksesta leikatut varat olisi voitu ottaa ruotsinkielen aseman tukirahoista. Tätä menoa Suomesta tulee kehitysmaa
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tai sitten on tullut jo!

Äänestä

Olisi todella aika antaa kenkää kaikille poliitikoille ja palauttaa maa takaisin sen asukkaille, jossa jokaisen on selvittävä elämästään. Mitä helvetin järkeä on jatkuvalla uudistamisella, veivaamisella, vatuloinnilla, korjaamisella ja taas korjaamisella, työryhmillä, ministereillä, onhjauksella, tiimityöllä ja taas korjaamisella, kun lopputulos joka kerta vain pahenee. Tätä vanhusten tilannetta on nyt korjattu äärimmäiseen rajaan asti - on suorastaan ihme, että joku ikäihminen tämän veivaamisen jälkeen on vielä jopa hengissä. Helvetti, että hävettää tämä Suomen maa.

http://aikakauslehti.suomenmaa.fi/#sie-olet-kuin-minun-aiti

Kaikki on varastettu ja viety, ja muuhun nyt ei ole tarve, kun tapella pakolaisten kanssa, kun myydään aseita sotaa käyviin mahin ja seuraavaksi saada suomalaisetkin sotilaat vielä tappelemaan ulkomaille. Ei jumalauta, tää ei voi olla totta enää. Mitä jättimäisiä rahoja kannetaan EU:lle Suomesta?

Tää on tätä EU-hyvinvointia - 600 ranskalaista maanviljelijää tehnyt itsemurhan. Kun ajattelee, että mitä on ollut elämä perheessä ennen itsemurhaa, mitä se on sen jälkeen ja miten se vaikuttaa ympäristöön, niin on tämä kuvottavaa kokonaisuutta.

http://www.suomenmaa.fi/?app=NeoDirect&com=6/3/90151/7563dd96bf

Äänestä

Kattokaa tätäkin paskaa - ja muista nyt taas, että juuri sinä elit ylivarojen, juuri sinä vedit valtiolta välistä, ja juuri vanhukselta ja työttömältä ja opiskelijalta on siksi ihan pakko leikata.

Varoitus EK:sta: "Suomen velkasuhde uhkaa nousta EU:n kärkikastiin"

http://www.talouselama.fi/uutiset/varoitus-ek-sta-suomen-velkasuhde-uhkaa-nousta-eu-n-karkikastiin-6392553

Löydätkö sanaakaa näistä Suomen velkavastuista tuosta lehtijutusta?

http://vm.fi/documents/10623/1210755/Suomen valtion taloudelliset sitoumukset, vastuut ja saatavat Euroopan talous- ja velkakriisiin liittyen (tilanne 31.12.2014)/ab125e22-8004-41d4-b475-63d13e4642e8

Kannattaa muuten ihan oikeasti katsoa tämä ja tarkkaan.

Äänestä
  • Ja huomioi, että taulukossa olevat luvut ovat miljardeja. Hahmottamisen avuksi tässä suurten lukujen taulukko.

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Suurten_lukujen_nimet

    Miltä kuulostaa, että itse tekijät ovat ihan SHOKISSA siitä, että mitä ovat itse tehneet?

    "– Jälkikäteen olen aika shokissa siitä, että tämä kaikki on voinut tapahtua ja että olen ollut osa tapahtumasarjaa, vaikka yritinkin inistä vastaan. Mietin, miten kaikki on mahdollista? Siksikö, että politiikka on pohjimmiltaan retoriikkaa? Joka keksii parhaimmat tarinat, iskusanat ja kielikuvat, menestyy vaikka todellisuus olisi vapaata pudotusta, Korhola kirjoittaa."

    http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/korhola punainen-45501

    Olisi aika saada syylliset syytteisiin.

    Äänestä

Hauskaa, ettei leikata tarvitse lainkaan muista tuista kuten lehdistö- ja puoluetuki, yritystukirahoista, maataloustuesta, kuntien ja valtion hallintokuluista, ruotsinkielen aseman tuesta, maahan tunkeutujien rahoista jne. Onneksi meillä on työttömät, eläkeläiset, opiskelijat ja palkansaajat

Äänestä

Kommentoi aloitusta


antisuvakki kirjoitti:

siirtää politikot pois sotkemasta taloutta? Yhteiskuntakiristys ym. talous sotkut osoittavat sen, ettei millään puolueella ole kykyä nostaa Suomea suosta vaan upottaa se entistäkin syvemmälle. Olisi aika kerätä oikeita talousasiantuntijoita vaikka ulkomailta joilla ei ole mitään sidonnaisuuksia puolueisiin eikä etujärjestöihin toisin kuin nyt taloudesta päättää joukko puolueensa vallan ja ideologian perusteella sekä etujärjestöt kuten EK,MTK ja SAK vain vallan tähden ei Suomen etua ajatellen. Esim. koulutuksesta leikatut varat olisi voitu ottaa ruotsinkielen aseman tukirahoista. Tätä menoa Suomesta tulee kehitysmaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu